UPPGIFTER: Planer för att förvandla USA till diktatur avslöjade

2024 07 06

Nu avslöjas uppgifter om planer på att göra USA till en icke-demokratisk stat.

Planerna finns beskrivna i dokumentet Project 2025, som har tagits fram av tankesmedjan The Heritage Foundation, rapporterar AP.

Den konservativa tankesmedjan anses stå Donald Trump nära.

Dess ordförande Kevin Roberts talade nyligen i Steve Bannons podcast om en ”andra amerikansk revolution”.

– Den kommer att bli blodfri om vänstern tillåter det, säger Kevin Roberts, enligt nyhetsbyrån.

”Självständigt från tyrannisk kung”

I dokumentet Project 2025 beskrivs planer på att göra USA till en auktoritär stat.

Man vill bland annat avveckla statliga institutioner och istället ge mer makt åt presidenten.

Ett annat förslag går ut på att avskaffa ett stort antal statliga tjänstemän och istället ersätta dem med politiskt tillsatta personer.

Talet om en ”andra amerikansk revolution” har väckt både oro och ilska i USA.

– För 248 år sedan förklarade sig Amerika självständigt från en tyrannisk kung, och nu vill Donald Trump och hans allierade göra honom till en sådan, på vår bekostnad, säger James Singer, en talesperson för president Joe Bidens kampanj.

”Auktoritärt maktövertagande”

Flera experter menar att planerna som framkommer i Project 2025 är oroväckande.

USA är redan idag en bristfällig demokrati jämfört med många europeiska länder, menar Merrick Tabor, statsvetare vid Stockholms universitet.

– Men det som föreslås i Project 2025 skulle göra att USA inte längre liknar en demokrati över huvud taget, säger han till Svenska Yle.

Många tolkar Project 2025 som att delar av republikanerna som ligger bakom dokumentet vill avveckla demokratiska institutioner för att kunna göra USA till en auktoritär stat, och alltså i praktiken till en form av diktatur.

– Det som föreslås i den här planen är ett auktoritärt maktövertagande, säger säger Gwenaelle Bauvois, professor i sociologi vid Helsingfors universitet, till kanalen.

– Forskare som har analyserat dokumentet har sagt att det underminerar rättsstatsprincipen, civila friheter samt kvinnors och sexuella minoriteters rättigheter. Det är mycket oroväckande, tillägger hon.

Trump tar avstånd

Donald Trump har tagit avstånd från dokumentet och säger säg inte ha med upphovspersonerna att göra, vilket dock ifrågasätts. Flera av upphovspersonerna har till exempel varit tjänstemän hos Trump.

En aspekt som spär på oron ytterligare är högsta domstolens beslut om att presidenten får full immunitet för eventuella brott begångna under presidentperioden.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Nordkoreaner i Ukraina vädjar

2025 11 02

Nordkoreanska krigsfångar i Ukraina kommer nu med en vädjan.

Diktaturen Nordkorea har skickat stridande soldater till Putins krig i Ukraina.

Några av dem har tagits som krigsfångar av den ukrainska militären.

Nu riktar nordkoreanerna en vädjan – till Sydkorea.

Vädjar till Sydkorea

Två nordkoreanska krigsfångar i Ukraina vädjar om att få bo i Sydkorea, rapporterar Kyiv Post.

Vädjan har framförts i samband med att den sydkoreanska människorättsorganisationen Gyeore-eol Nation United har spelat in en dokumentärfilm där nordkoreanerna har intervjuats.

– De vädjade till intervjuaren att lova att hon skulle återvända för att ta med dem till söder, säger Jang Se-yul, chef för organisationen och själv nordkoreansk avhoppare, enligt tidningen.

– Vi visade dem videomeddelanden och brev från nordkoreanska avhoppare för att ge dem hopp, tillägger Jang Se-yul.

Den nordkoreanska regimen har uppmanat sina soldater att hellre ta livet av sig än att låta sig tas som krigsfångar.

LÄS OCKSÅ: Militär hotar Ryssland med omfattande "blackout"

”Skulle vara dödsdom”

Enligt Sydkorea skulle det ”i princip vara en dödsdom” att skicka tillbaka soldaterna till Nordkorea.

De nordkoreanska krigsfångarna har vittnat om att de har sett sina kamrater ta livet av sig med hjälp av granater när de blivit skadade, uppger den sydkoreanska politikern Yu Yong-weon, som har träffat fångarna.

Sydkorea ser alla koreaner som medborgare – även de som kommer från Nordkorea, enligt tidningen. Därför har nordkoreaner möjlighet att hoppa av till syd.

2 000 döda

Nordkoreas diktator Kim Jong-un skickade runt 10 000 soldater till Putins krig under 2024, vilket var ett sätt för regimen att stärka sina band till Ryssland.

Runt 2 000 av de nordkoreanska soldaterna tros ha dött i strid.

Diktatorn Kim Jong-un har träffat anhöriga till dödade soldater och sagt sig känna medlidande.

Men den nordkoreanska regimen tolererar alltså inte soldater som tagits som krigsfångar, vilket är ett av skälen till att nordkoreanska krigsfångar vädjar om att få komma till Sydkorea.

LÄS OCKSÅ: Kaos i Ryssland - flygplatser stängs efter massattack

Text: Redaktionen


2 november 2025

JUST NU: Ilska mot busschaufförer – resenärer upprörda

2025 11 02

Ett beteende hos busschaufförer gör resenärer upprörda.

Många anmälningar har kommit in mot busschaufförer den senaste tiden.

Anledningen är att chaufförer beter sig på ett sätt som får resenärer att känna sig osäkra.

Beteendet upprör resenärer

Runt 150 synpunkter på busschaufförer har inkommit till UL – som ansvarar för kollektivtrafiken i Uppsala län – de senaste två åren.

Resenärer har synpunkter på att busschaufförer rattsurfar – alltså använder mobilen under resan, rapporterar SR.

Beteendet medför en säkerhetsrisk och är olagligt. Många resenärer vittnar om att de känner sig osäkra när busschaufförer riktar sin uppmärksamhet mot mobilen istället för vägen.

Företaget Keolis, som kör många av UL:s resor, säger att rattsurfning inte ska förekomma, men understryker att det trots allt inte är så vanligt.

– Sen är det ju tack och lov inte så jättevanligt förekommande, de här 150 kundsynpunkterna är under två år, vi har kört 18,1 miljoner resenärer och 1,3 miljoner turer, så att det är inte jättevanligt, säger Keolis depåchef Marcus Wallman till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad upptäckt om salt - inte bara blodtrycket som påverkas

Uppmanas att filma

Samtidigt uppmanar han resenärer att agera om de ändå ser busschaufförer som rattsurfar.

Beteendet ska anmälas, och resenärer får också gärna bifoga bildbevis, enligt Keolis.

– Man ska ju självklart anmäla in det, och någonting som vi ser väldigt positivt på är ju när resenärerna faktiskt har en bild eller en film så att vi får med det i synpunkten, så har vi ett bevis som vi kan använda till grund för det samtalet, säger Marcus Wallman till radiokanalen.

Att rattsurfa är alltså inte tillåtet, och ibland har beteendet lett till olyckor.

Olyckor och polisingripanden

2024 körde en busschaufför på en av Västtrafiks bussar in i en stolpe i samband med att han satt och scrollade i mobilen, vilket SVT har rapporterat. Det ledde till att en framdörr krossades och en sidospegel förstördes.

Bussen var fylld av passagerare, men ingen kom till skada, enligt kanalen.

I just Uppsala blev en busschaufför också stoppad av polis i vintras i samband med att patrullen såg chauffören rattsurfa i en korsning, rapporterade UNT.

Chauffören godtog dock inte polisens ordningsbot, och blev då istället anmäld för brott mot trafikförordningen.

LÄS OCKSÅ: Allvarlig kris slår mot viktig amerikansk bransch

Foto: Mediocre Studio

Text: Redaktionen