UPPGIFTER: Planer för att förvandla USA till diktatur avslöjade

2024 07 06

Nu avslöjas uppgifter om planer på att göra USA till en icke-demokratisk stat.

Planerna finns beskrivna i dokumentet Project 2025, som har tagits fram av tankesmedjan The Heritage Foundation, rapporterar AP.

Den konservativa tankesmedjan anses stå Donald Trump nära.

Dess ordförande Kevin Roberts talade nyligen i Steve Bannons podcast om en ”andra amerikansk revolution”.

– Den kommer att bli blodfri om vänstern tillåter det, säger Kevin Roberts, enligt nyhetsbyrån.

”Självständigt från tyrannisk kung”

I dokumentet Project 2025 beskrivs planer på att göra USA till en auktoritär stat.

Man vill bland annat avveckla statliga institutioner och istället ge mer makt åt presidenten.

Ett annat förslag går ut på att avskaffa ett stort antal statliga tjänstemän och istället ersätta dem med politiskt tillsatta personer.

Talet om en ”andra amerikansk revolution” har väckt både oro och ilska i USA.

– För 248 år sedan förklarade sig Amerika självständigt från en tyrannisk kung, och nu vill Donald Trump och hans allierade göra honom till en sådan, på vår bekostnad, säger James Singer, en talesperson för president Joe Bidens kampanj.

”Auktoritärt maktövertagande”

Flera experter menar att planerna som framkommer i Project 2025 är oroväckande.

USA är redan idag en bristfällig demokrati jämfört med många europeiska länder, menar Merrick Tabor, statsvetare vid Stockholms universitet.

– Men det som föreslås i Project 2025 skulle göra att USA inte längre liknar en demokrati över huvud taget, säger han till Svenska Yle.

Många tolkar Project 2025 som att delar av republikanerna som ligger bakom dokumentet vill avveckla demokratiska institutioner för att kunna göra USA till en auktoritär stat, och alltså i praktiken till en form av diktatur.

– Det som föreslås i den här planen är ett auktoritärt maktövertagande, säger säger Gwenaelle Bauvois, professor i sociologi vid Helsingfors universitet, till kanalen.

– Forskare som har analyserat dokumentet har sagt att det underminerar rättsstatsprincipen, civila friheter samt kvinnors och sexuella minoriteters rättigheter. Det är mycket oroväckande, tillägger hon.

Trump tar avstånd

Donald Trump har tagit avstånd från dokumentet och säger säg inte ha med upphovspersonerna att göra, vilket dock ifrågasätts. Flera av upphovspersonerna har till exempel varit tjänstemän hos Trump.

En aspekt som spär på oron ytterligare är högsta domstolens beslut om att presidenten får full immunitet för eventuella brott begångna under presidentperioden.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Världsberömd snabbmatskedja öppnar i Sverige

2025 09 17

I flera år har det ryktats om att en berömd amerikansk snabbmatskedja ska öppna i Sverige.

Och nu är det bekräftat.

På tisdagsmorgonen låter Taco Bell meddela att kedjan slår upp portarna redan nu till vintern.

Därmed etablerar sig den ikoniska restaurangen även på den svenska marknaden.

– Att få möjligheten att introducera Taco Bell till den svenska marknaden är en milstolpe för oss i Europa, säger Matthew Johnson   från New Marker Entry Lead i ett uttalande.

– Den svenska marknaden är både nyfiken och snabb på att omfamna nya matkoncept, vilket gör den till det perfekta steget i vårt nästa internationella kapitel. Vi vet att fans här har väntat på den här dagen och vi är glada att äntligen kunna leverera.

40 miljoner gäster

Taco Bell finns idag i 32 länder och har över 40 miljoner besökare i hela världen . I USA finns över 8 000 restauranger som tillhör kedjan, som är flitigt förekommande i populärkulturen och därmed ett välbekant varumärke globalt.

Den första restaurangen i Sverige kommer att öppna i Stockholm vintern 2025 och bakom lanseringen står T B Group Scandinavia AB.

– Vi ser så mycket fram emot att få erbjuda det vi i Sverige länge har väntat på, säger Monir Kalgoum, vd på T B Group Scandinavia AB.

– Detta kommer att bli mer än bara en restaurang, detta blir starten på något större. Taco Bell är mer än bara matupplevelsen, det är en livsstil! 

LÄS OCKSÅ: City Gross och Stora Coop sågas

Annonserar på Arbetsförmedlingen

Taco Bell Corp är ett dotterbolag till Yum! Brands, Inc. Den senare beskreivs som “världens ledande mexikanskinspererade snabbmatskedja”.

I dess restauranger serveras “skräddarsydda” tacos, burritos och andra specialiteter.

Redan för en vecka sedan hade kedjan börjat annonsera om att man söker anställda för jobb i Stockholm.

Taco Bell-restaurangen kommer sannolikt att förläggas vid Mall of Scandinavia i huvudstaden, enligt uppgifter till Nöjesguiden.

LÄS MER: Biltema öppnar nytt – första 100 kunderna får presentkort

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland hotar Norge

2025 09 17

Ryssland eskalerar sin retorik mot Nato efter den senaste drönarkränkningen av Polens luftrum.

Nyligen hävdade bland annat Dmitrij Medvedev, vice ordförande i ryska säkerhetsrådet, att det polska förslaget om en så kallad flygförbudszon över Ukraina skulle innebära “ett krig mellan Nato och Ryssland”.

Nu ökar ryska företrädare den aggressiva tonen. Den här gången även mot Norge.

– Kreml trappar upp sin retorik och hotar Natoländer, uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

"Militariserar" Svalbard

Det är Nikoaj Korchunov, Rysslands ambassadör i Norge, som anklagar norska tjänstemän för att inkräkta på “ryska” bosättningar på norskt territorium, 

Han har även under flera veckors tid riktat ilskna utspel mot det han kallar för “militarisering” av områden i Norden samt Arktis.

– Alliansens ökade aktivitet på den "norra flanken" hotar vår nationella säkerhet. Det ökar sannolikheten för farliga incidenter. Det leder också till ökad militär-politisk spänning i Arktis, säger Kurchunov i rysk media enligt norska Dagbladet.

Det förekommer även utspel om att Norge militariserar Svalbard, den norska ögruppen belägen i Norra ishavet.

– Korchunov reagerar bland annat på att norska myndigheter har betonat att en attack mot ögruppen kommer att utlösa Natos artikel 5, framhåller Dagbladet med hänvisning till ett uttalande från det ryska utrikesdepartementet.

LÄS MER: EU bromsar – skjuter upp sanktioner mot Ryssland

"Helt ogrundat"

Redan förra månaden kom liknande anklagelser från Ryssland. Då från biträdande chefen för pressavdelningen vid ryska utrikesdepartementet, Aleksej Fadeyev.

Ryssarna pekade bland annat ut anläggningar där satelliter används för “dubbel användning”, det vill säga även för militära ändamål, som inte regleras i Svalbardfördraget.

Anklagelserna om att Norge använder Svalbard för så kallad "dubbel användning" är helt ogrundade. Det finns inga bevis för att Norge använder Svalbard för militära ändamål under täckmantel av civil verksamhet, har Kari Aga Myklebost från UiT, Norges arktiske universitet, tidigare sagt till Dagbladet.

LÄS OCKSÅ: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Foto:

Text: Redaktionen