UPPGIFTER: Person har skjutit mot polis

2023 12 21

En man utanför Malung har öppnat eld mot polisen.

Stor dramatik utspelar i detta nu i Malung-Sälens kommun i Dalarna.

En man har barrikaderat sig på en adress och en stor polisinsats pågår, rapporterar SVT.

Uppgifter till tv-kanalen gör gällande att mannen har tillgång till skjutvapen och grannar har nu evakuerats från byggnaden.

Det hördes flera smällar på plats. Polisen skrek och försökte övertala mannen att lämna huset, säger SVT:s reporter Patrik Qvicker som var på plats i natt när polisen först larmades.

Skjutit mot polisen

Händelseutvecklingen har fortsatt på torsdagsmorgonen.

Strax före klockan 09.00 kommer uppgifter om att mannen som barrikaderat sig har öppnat eld och börjat skjuta mot polisen, uppger Dagens Nyheter

Polisen ska då ha svarat med att skjuta in tårgas i fastigheten, vilket inte gett effekt.

– Mannen ska också ha skjutit ned en av polisens drönare, erfar tidningen och tillägger att polisen nu krävt förstärkning av Nationella insatsstyrkan.

Om resursen finns tillgänglig för polisen är dock inte klarlagt i skrivande stund.

"Behöver omhänderta en person"

Polisen är hittills relativt fåordig om händelserna.

Att det finns misstankar om vapen har dock myndigheten bekräftat.

– Vi är där med anledning av att vi behöver omhänderta en person som inte mår bra. Det finns i nuläget ingen fara för någon utomstående, men vi har evakuerat de som bor i närheten, säger Gabriel Henning, polisens presstalesperson, till SVT på morgonen.

Trafiken stängs av

Högsta prioritet är nu att få ut personen tryggt och säkert utan att någon kommer till skada.

Enligt polisen kan det dra ut på tiden och förhandlare har kallats till platsen för att få till ett avtal med mannen som barrikerat sig.

Som en följd av insatsen har väg 66, som går förbi fastigheten, spärrats av från Malungsfors till Lilla mon.

Anledningen är en “akut händelse”, enligt Trafikverket.

Mår "psykiskt dåligt"

Några uppgifter om vem mannen är eller vad hans motiv kan tänkas vara finns i skrivande stund inte.

Lokaltidningen Dala-Demokraten skriver att det är en man som mår “psykiskt dåligt”.

– Vi tar det säkra före det osäkra, säger Gabriel Henning till tidningen.

Uppdatering 11.30

Strax före klockan 11 meddelade polisen att mannen har omhändertagits och insatsen är avslutad.

Ingen person ska ha kommit till fysisk skada. Polisen har öppnat en förundersökning med brottsrubriceringarna försök till mord, framkallande av fara för annan samt blåljussabotage.

Arkivfoto: Polismyndigheten

Text: Redaktionen


9 jan 2025

Många svenskar ska få pengar på kontot – minst 1 200 kronor

2026 01 10

Kompensation ska betalas ut till tiotusentals svenska hushåll.

Under de senaste veckorna har stormarna hållit stora delar av Sverige i ett järngrepp.

Enligt Svenska Kraftnät har minst 60 000 hushåll drabbats av strömavbrott till följd av stormen Johannes och det efterföljande snöovädret Anna.

Över 23 000 av dem har varit utan el i minst 24 timmar och elbolaget Ellevio beskriver det som “det värsta sedan stormen Gudrun", enligt SVT.

Men hushållen ska kompenseras.

Eljättarna lovar så kallad avbrottsersättning till dem som varit utan el under en längre tid. Enligt den information som finns på bolagens hemsidor kan det handla om tusentals kronor.

Ersättningen baseras på hushållens årliga elnätskostnad.

– Om du har haft ett sammanhängande strömavbrott i mer än 12 timmar betalar vi automatiskt ut en avbrottsersättning till dig. Det är en lagstadgad kompensation som alla elnätsföretag betalar ut till sina elanvändare, framhåller Ellevio som varit värst drabbat med cirka 11 500 strömlösa kunder.

LÄS OCKSÅ: Historisk nyhet från Clas Ohlson – kunder väller in

Minst 1 200 kronor

Det hushåll som varit utan ström i minst tolv timmar kan räkna med att få minst 1 200 kronor utbetalt. Som mest kan man få 300 procent av den beräknade årliga nätkostnaden för abonnemanget, vilket innebär ett minibelopp på 15 600 kronor för den som varit utan el i tolv dagar.

– Syftet är att täcka eventuella skador och kostnader som uppstår till följd av strömavbrottet, förklarar Ellevio.

Men även Eon och Vattenfall, som också har haft tusentals drabbade kunder, måste betala ut avbrottsersättning.

– Du behöver inte anmäla detta till oss, utan vi återkommer till dig med besked, försäkrar Eon.

Har du drabbats av ytterligare problem till följd av elavbrotten kan mer ersättning bli aktuellt.

– Om avbrottsersättningen inte täcker dina kostnader kan du ha rätt till skadestånd för den resterande delen, understryker Vattenfall.

Avbrottsperiod Ersättning av beräknad årlig nätkostnad Minimibelopp i kr
12 – 24 tim 12,5 % 1 200
24 – 48 tim 37,5 % 2 400
48 – 72 tim 62,5 % 3 600
72 – 96 tim 87,5 % 4 800
96 – 120 tim 112,5 % 6 000
120 – 144 tim 137,5 % 7 200
144 – 168 tim 162,5 % 8 400
168 – 192 tim 187,5 % 9 600
192 – 216 tim 212,5 % 10 800
216 – 240 tim 237,5 % 12 000
240 – 264 tim 262,5 % 13 200
264 – 288 tim 287,5 % 14 400
Över 288 tim 300,0 % 15 600

Källa: Ellevio

LÄS MER: Nordea: Så mycket pengar ska du spara varje månad

Foto:

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Skatteverket genomför rekordutbetalning till många svenskar

2026 01 10

Miljonbelopp i svenska skattepengar har betalats ut utanför landets gränser.

Skatteverket har genomfört en rekordstor utbetalning av rotavdrag till utländska företag kopplade till svenskars semesterbostäder.

Totalt rör det sig om över 70 miljoner kronor – den högsta summan hittills, rapporterar TV4.

Ger rekordutbetalning

Under 2025 betalade Skatteverket ut 72,2 miljoner kronor i rotavdrag till företag utanför Sverige — pengar som gått till renoveringar av svenskarnas semesterbostäder runt om i Europa.

– Det blir en följd av att allt fler valt att köpa fastigheter utomlands och att allt fler utländska utförare har blivit bekanta med det här systemet och känner tilltro till att de får sina pengar från Skatteverket, säger Pia Blank Thörnroos, skattejurist på Skatteverket, till TV4.

Beloppet som betalats ut till utländska företag strax före jul är det största någonsin under ett år, enligt myndighetens statistik.

LÄS MER: Oväntat besked – nu tar Sverige fart på riktigt

En oväntad effekt

Rotavdraget infördes för att motverka svartarbete och skapa fler jobb i Sverige, genom att göra det billigare för privatpersoner att anlita seriösa hantverkare för renoveringar.

Men trots det är det just semesterparadis som Spanien, Frankrike och delar av Finland som haft mest aktivitet där svenskar utnyttjat avdraget, med miljonbelopp som hamnat utomlands.

– Det blir allt vanligare att utländska företagare får pengar från svenska Skatteverket för reparationer och hushållshjälp som utförts hos svenskar boende utomlands, uppger riksdagen.

Kritik och krav på förändring

Detta rekordbelopp har väckt kritik från politiskt håll.

Vissa politiker menar att svenska skattepengar inte ska användas för renoveringar utomlands, framför allt när syftet med avdraget är att stimulera svensk arbetsmarknad.

I dagsläget gör EU-rätten det omöjligt att begränsa rotavdraget.

– Det känns lite omoraliskt att våra skattepengar går till att man ska bygga om eller renovera ett hus man har utanför Sverige, säger riksdagsledamoten Eva Lindh (S), till TV4.

LÄS MER: “Sade danskarna verkligen så?” – JD Vance tror knappt sina öron

Foto: Skatteverket

Text: Redaktionen