UPPGIFTER: Passagerarplan störtade mot havet – 120 meter från ytan

2024 06 17

Ett flygplan var enbart 120 meter från att krascha i Stilla havet.

Informationen om den dramatiska händelsen, som inträffade utanför Hawaiis kust, har nått medierna efter att ett memo skickats ut från flygbolaget Southwest Airlines till piloter förra veckan.

Det rapporterar Bloomberg News.

Enligt samma uppgifter föll flygplanet i en hastighet på mer än 1,2 kilometer per minut ner mot havsytan innan flygbesättningen lyckades få upp planet och undvika en förödande katastrof.

– Den tidigare orapporterade olyckan adderas till en mängd säkerhetsincidenter som har fångat allmänhetens uppmärksamhet när flygbolagen ökat sina flygningar sedan pandemin, framhåller Bloombergs reportrar Mary Stangenstein och Allyson Versprille.

"Ingenting viktigare än säkerheten"

Planet i fråga var ett Boeing Co. 737 Max 8-plan. 

Händelsen ägde rum den 11 april men har alltså varit ouppmärksammad i medierna fram till nu. USA:s luftfartsmyndighet FAA har sedan informationen blev känd inlett en särskild utredning.

Det berörda flygbolaget, Southwest Airlines, menar att man tagit incidenten på allvar.

– Ingenting är viktigare för Southwest än säkerhet, framhåller flygbolaget till Bloomberg.

– Genom vårt robusta säkerhetsledningssystem togs händelsen upp på lämpligt sätt eftersom vi alltid strävar efter ständiga förbättringar.

"Förlorade nästan kontrollen"

Enligt nyhetssajten, som hänvisar till data från flygspårningssajten ADS-B Exchange, sjönk Southwest-flyget från en höjd på 300 meter till 120 meter på bara några sekunder.

Det befann sig då nära flygplatsen Lihue på den hawaiianska ön Kauai.

– Piloterna förlorade nästan kontrollen, säger den före detta piloten Kit Darby i en intervju efter att ha granskat detaljerna om flygningen.

– Det skulle kännas som en berg- och dalbana.

Landade i Honolulu

Incidenten inträffade efter ett avbrutet landningsförsök på grund av dåligt väder som hindrade piloterna från att se landningsbanan från en viss höjd.

Enligt det memo som skickats ut från flygbolaget ska kaptenen ha gett den “nyare” och mer erfarna piloten ansvaret för flygningen, trots vädret.

Efter ett par misslyckade manövrar aktiverades varningssystemet som meddelade att planet var för nära havsytan.

Därefter lyckades planet stegra “aggressivt” och undvika en krasch.

Ingen skadades i incidenten och flyget återvände till Honolulu där det landade framgångsrikt.

Foto: N. Morales

Text: Redaktionen


JUST NU: Ulf Kristersson och Jimmie Åkesson ryker ihop

2025 09 04

På en pressträff får Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson frågor om partikollegans Jessica Stegruds uppmärksammade inlägg på X.

– Talande ändå att det är en svenskfödd kurd och en perser som debatterar en svensk kulturkanon i Aktuellt, skrev Stegrud när kulturminister Parisa Liljestrand (M) och Socialdemokraternas kulturpolitiska talesperson Lawar Redar debatterade regeringen nya kulturkanon i Aktuellt.

Stegruds uttalande väckte starka reaktioner.

Men Jimmie Åkesson anser att saken är utagerad.

– Jag nöjer mig med det förtydligande Jessica gjorde förtjänstfullt i går. Där hon förklarar att kritiken som riktats mot henne inte är relevant, säger han.

– Hon har inte haft några synpunkter på någons kompetens och inte haft någon synpunkt på vem som ska få delta i debatten. Hon har konstaterat det hon konstaterade, utan att lägga någon värdering i det.

– Mycket mer än så finns inte att tillägga, avslutar Åkesson.

Statsminister säger ifrån

Statsminister Ulf Kristersson (M) köper inte SD-ledarens förklaring.

På frågan om han är nöjd med svaret, svarar Kristersson:

– Det korta svaret är nej. Jag tycker inte att det kommit ett begripligt svar på denna fråga. Det är svårt att vara nöjd med ett svar som inte har kommit.

”Inte min huvudvärk”

Statsministern vill fortfarande ha en förklaring från Stegrud och SD. Han tycker att SD-toppens uttalande väckt motfrågan om hon anser att det var olämpligt att två personer med utländsk bakgrund debatterade kulturkanon. 

– Därför sade jag att det borde förklaras vad hon menade. Och jag tycker inte den förklaringen har kommit. Men det är inte i första hand min huvudvärk.

Åkesson: ”Håller inte med”

Jimmie Åkesson är oense med statsministern.

– Jag håller inte med. Jag tycker att hon har förklarat att det inte handlade om vem som skulle delta i debatten. Där har hon varit tydlig.

Biljätte erbjuder rabatt hela september: Kunder kan spara 80 000 kronor 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Ryssland rasar mot Trumps beslut: ”Fullständigt oacceptabelt”

2025 09 04

Det ryska utrikesdepartementet uppskattar inte USA:s attack mot ett fartyg utanför Venezuela, som dödade minst elva personer.

Den amerikanska regeringen har motiverat attacken med att båten smugglade narkotika till USA.

Ryssland, som är en nära allierad till Venezuela, köper inte förklaringen. Det ryska utrikesdepartementets talesperson Maria Zacharova säger att attacken handlar om att sätta politisk press på Venezuela.

– Det västvärlden gör och har gjort mot stater som vill föra sin egen oberoende politik är absolut oacceptabelt, säger hon vid en presskonferens på Eastern Economic Forum i Vladivostok.

– Detta har en speciell plats i världshistorien, fortsätter Zacharova.

– Titta på hur de (USA, reds.anm.) utövar sanktioner. Titta på hur de ägnar sig åt oändliga manipulationer i beskrivningar av mänskliga rättigheter. Situationen överdrivs och ett hot mot den regionala säkerheten skapas.

Donald Trump har inte svarat på kritiken.

Varnar Putin

Kremls plötsliga utspel kommer samtidigt som Trump hintar om nya sanktioner mot Ryssland.

– Jag har inget nytt budskap till president Putin. Han vet var jag står, och han kommer att fatta ett beslut på ett eller annat sätt, säger han enligt CNN.

– Oavsett vad hans beslut blir, kommer det antingen göra oss glada eller missnöjda. Och om vi blir missnöjda kommer saker att hända, tillägger presidenten.

Trump specificerar inte vilka nya påtryckningar det kan handla om.

LÄS MER: Trump kommenterar mystisk video – väcker stor förvirring 

Nytt toppmöte

Under torsdagen ska Trump samtala med flera europeiska ledare, inklusive Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Parterna väntas diskutera framtida säkerhetsgarantier till Ukraina.

LÄS MER: I NATT: Ryssland hotar över 40 länder

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen