UPPGIFTER: Partiledare kan tvingas lämna – inom ett par veckor

2024 05 27

Med mindre än två veckor till EU-valet är läget kritiskt för flera partier.

Valet ser ut att bli en riktig rysare.

I en opinionsmätning från DN/Ipsos från slutet av förra veckan framgår att Centerpartiet och Kristdemokraterna löper en “överhängande risk att åka ur EU-parlamentet”.

Båda två balanserar strax under spärren på fyra procent.

Och nu kommer uppgifter om att C-ledaren Muharrem Demirok i värsta fall kan tvingas lämna sin roll som partiledare om Centern misslyckas med att nå spärren och därmed åker ur parlamentet, rapporterar SVT.

"Ser inte bra ut"

Det är flera inom Centerpartiet som hävdar att Demirok kan hänga löst om man inte lyfter sista veckan och klarar sig kvar.

– Förutsättningarna ser inte bra ut för honom om man förlorar båda mandaten, säger en person från partiet, som kräver anonymitet, till tv-kanalen.

Tommy Möller, statsvetare vid Stockholms universitet, är inne på samma spår.

– Lyfter det inte för partiet i god tid innan valet så har jag svårt att se att den diskussionen internt inte kommer upp, säger han till SVT.

Osäkra väljare

Även Liberalerna har i flera mätningar pekats ut som ett parti som riskerar att åka ut.

I den senaste mätningen från DN/Ipsos ligger man över gränsen – men med väljarstödet på 4,7 procent har man inte mycket marginal att gå på.

Redan den 22 maj började möjligheten till att förtidsrösta. Själva valdagen är 9 juni.

Och många är osäkra in i det sista och kommer att bestämma sig sista veckan, menar Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring.

Vi befinner oss bara i början av valrörelsen. För de partier som ligger illa till finns fortfarande möjlighet att åstadkomma förändring, säger han till DN.

Hela mätningen

Här är DN/Ipsos senaste mätning inför EU-valet (22 maj). Förändringen i den högra kolumnen avser resultatet i EU-valet 2019.

🔴Vänsterpartiet                    7,6         +0,8
🔴Socialdemokraterna        29,6       +3,1
🟢Miljöpartiet                          10,8       -0,7
🟢Centerpartiet                      3,6          -7,2
🔵Liberalerna                           4,7          +0,6
🔵Moderaterna                       19,1       +2,3
🔵Kristdemokraterna          3,9          -5,3
🔵Sverigedemokraterna     17,8       +2,5


Foto: Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


17 november 2025

NATOGENERAL: Ryssland kan förbereda nytt krig

2025 11 17

En Natogeneral varnar för att Ryssland redan förbereder ett nytt krig.

En framstående Natogeneral varnar för att Ryssland nu förbereder sig för ett helt nytt krig.

– Det här är ett förkrigstillstånd, säger han.

”Motståndaren förbereder sig för krig”

Polens premiärminister Donald Tusk har bekräftat att den stora explosion som inträffade på den polska järnvägen mellan Warszawa och Lublin på söndagen var ett sabotage.

Det går inte att utesluta att Ryssland ligger bakom attacken, enligt den polska regeringen.

Nu varnar den polska generalen Wiesław Kukuła för att ”motståndaren förbereder sig för krig”, rapporterar Wiadomosci.

– Det vi har idag är inte ett krig, det är ett förkrigstillstånd eller något vi vanligtvis kallar ett hybridkrig, säger Wiesław Kukuła i en polsk radiointervju, enligt tidningen.

Generalen varnar för att aggression mot landet förbereds och att motståndaren bland annat kan försöka skada förtroendet för statliga institutioner.

– Motståndaren har börjat förbereda sig för krig. De bygger en viss miljö här, som syftar till att undergräva allmänhetens förtroende för regeringen, organ som försvarsmakten och polisen. För att skapa förutsättningar som är gynnsamma för potentiell aggression på polskt territorium, menar Kukuła.

LÄS OCKSÅ: Kunder varnas för lampor: "Livsfarliga"

”Farhågor har bekräftats”

Samtidigt understryker han att hybridkrigföring av olika slag inte alltid behöver leda till väpnad konflikt.

– Jag betonar återigen: det viktigaste idag är vår attityd, vår reaktion, säger Natogeneralen, enligt tidningen.

Polens premiärminister Donald Tusk har alltså bekräftat att explosionen på den polska järnvägen, där man bland annat transporterar vapen till Ukraina, var ett avsiktligt sabotage.

– Tyvärr har de värsta farhågorna bekräftats. På sträckan Warszawa–Lublin (byn Mika) har en sabotagehandling ägt rum, har premiärministern meddelat på X.

Den polska regeringen har varnat för att omedelbart peka ut Ryssland som skyldiga till attentatet, samtidigt som man säger att det inte kan uteslutas att Putinregimen ligger bakom.

Tusk har också meddelat att landets militär kallas in till ett krismöte med anledning av händelsen.

LÄS OCKSÅ: "Vår sista sommar i fred" - Tyskland varnar hela Europa

Foto: Ministry of Defence Russia

Text: Redaktionen


OVÄNTAD BESKED: Hon kan ta över efter Trump

2025 11 17

Vicepresident JD Vance och utrikesminister Marco Rubio.

Det är några av de namn som har pekats ut som republikanska presidentkandidater i valet 2028 och därmed president Trumps potentiella efterträdare.

Nu får de konkurrens av ett oväntat namn.

Kongressledamoten Marjorie Taylor Greene chanser att bli vald till presidentkandidat har fördubblats, rapporterar Newsweek.

– Denna vecka har hon gått om potentiella kandidater som Ron DeSantis (Floridas guvernör, reds.anm.) och Donald Trump Jr., skriver tidningen med hänvisning till de senaste oddsen från spelsajten Polymarket.

I storbråk med presidenten

Uppsvinget inträffar samtidigt som Marjorie Taylor Greene är indraget i ett storbråk med president Trump.

Kongressledamoten har krävt att dokumenten om den avlidna sexualbrottslingen Jeffrey Epstein ska offentliggöras – något som Trump länge har motsatt sig. 

Presidenten har svarat med hårda angrepp mot sin tidigare allierade. På sin sociala medieplattform Truth Social har Trump kallat henne för ”galen” och deklarerat att han inte längre kommer att stödja hennes omval. 

Enligt Taylor Greene har presidentens ord försatt henne i fara.  

– Privata säkerhetsföretag kontaktar mig och varnar för min säkerhet, samtidigt som en hel del hot mot mig underblåses av världens mäktigaste man. Mannen jag stöttade och hjälpte att bli vald, skriver hon på X.

LÄS MER: ”Helt okej för mig” – USA kan införa monstersanktioner

Kontroversiell kandidat

Enligt Newsweek kan hennes kritik mot Trump och hållningen i Epsteinfrågan ligga bakom Marjorie Taylor Greene ökade chanser att bli nominerad som presidentkandidat.  

Kongressledamoten, som tidigare var en av Donald Trumps trognaste allierade, är känd för sina kontroversiella åsikter och uttalande. Hon har bland annat uppmärksammats för sina omstridda uttalanden om stormningen av Kapitolium, sin kritik mot restriktioner under covid-19 och sitt stöd till konspirationsteorin QAnon.

LÄS OCKSÅ: “Radera det direkt” – Folksam varnar för mejl

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen