UPPGIFTER: Panikmeddelanden till Vita huset – vädjar till Trumps minister
2025 04 06
Finanstoppar i USA uppges ha kontaktat Trumps finansminister och vädjat till honom om hjälp.
Donald Trumps besked om tullar har skakat hela världen.
Beskedet har också fått stora konsekvenser i form av börsras i USA och på många andra håll.
Nu uppges amerikanska finanstoppar ha överöst Trumps finansminister Scott Bessent med meddelanden och vädjan om hjälp.
Massor av meddelanden
Direkt efter att Trump hade presenterat sitt tullpaket på onsdagen började det välla in meddelanden till finansminister Scott Bessent, rapporterar Bloomberg.
Bessent fick mängder av textmeddelanden i telefonen – från finanstoppar som han känner sedan han själv jobbade för Soros Fund Management.
Hedgefondförvaltare och finanschefer uppges ha kontaktat Bessent och vädjat till honom att försöka prata med Trump om de tullar som presidenten har presenterat.
Finanseliten har sett Bessent som en ”potentiell allierad”.
– Han sågs som någon som kunde förklara för presidenten att extrema nya avgifter skulle skada ekonomin och fortsätta att orsaka förödelse på marknaderna, rapporterar nyhetsbyrån.
Finanstopparnas vädjan har dock varit förgäves.
Begränsad roll
Scott Bessent har i själva verket haft en begränsad roll när Trumps tullpaket har tagits fram, enligt en källa som uppges vara insatt i processen. Detta alltså trots att Bessent är finansminister.
Bessents roll har varit att presentera olika scenarier för marknaderna utifrån olika tullnivåer, enligt källan.
Men det var främst andra personer i Trumps inre krets som spelade huvudrollen när tullpaketet utformades.
Tullpaketet har skapat stor oro på Wall Street, och det finns en rädsla för att börsfallet ska fortsätta på måndag. Många inom Wall Streets etablissemang har tjänat stora pengar på internationell handel och oroar sig över Trumps protektionistiska inriktning.
Donald Trump själv var under sin första mandatperiod mycket noga med att följa marknadens utveckling, men har i början av sin andra mandatperiod markerat att han tänker genomföra sin politik även om det gör marknaden nervös.
Foto: S Davis resp United States Department of the Treasury
Text: Redaktionen