UPPGIFTER: Panik sprids i Vita huset – inför 2 april

2025 03 30

I Vita huset och inom Trump-administrationen sprids en allt större oro och osäkerhet kring vad som egentligen ska hända den 2 april.

President Donald Trump har meddelat att den 2 april kommer att bli en viktig dag för hans administration.

Den 2 april kommer Trump att göra stora tillkännegivanden om globala tullar, och Trump har själv benämnt dagen som ”Liberation Day”.

”Ingen vet vad fan som pågår”

Men inom Vita huset och Trumps egen administration råder stor osäkerhet, rapporterar Politico.

– Ingen vet vad fan som pågår, säger en anonym källa inom Vita huset till tidningen.

– Vad ska de lägga tullar på? Vem ska betala tullavgifter och till vilka priser? De väldigt grundläggande frågorna har liksom inte besvarats än, enligt källan.

Företrädare för Vita huset och Trump-administrationen har lovat företag och andra intressenter en större säkerhet när det gäller handeln, men uppges själva vara osäkra på vad som egentligen kommer att hända.

Inte ens Trumps närmaste medarbetare, exempelvis JD Vance, har full koll på Trumps planer, enligt personer som har talat med dem, uppger tidningen.

Trumps antydningar

Vissa detaljer har dock sipprat ut, Trump planerar vad han benämner som ”ömsesidiga avgifter” eller tullar på globala handelspartners.

Inom Vita huset finns en oro över hur marknaden ska reagera, inte minst eftersom den reagerade negativt när Trump gav besked om tullar på Kanada, Mexiko och Kina.

En sak kan dock lugna både dem inom Trumps administration som är oroliga – och resten av världen.

Trump har nämligen på senare tid antytt att de tullar som ska meddelas den 2 april inte kommer att vara så långtgående som han hade tänkt från början.

– Det kan hända att jag skonar många länder, har Trump bland annat sagt, enligt tidningen.

Senast i onsdags antydde Trump att tullarna kanske inte blir så kraftfulla som många fruktar.

Men trots det råder det alltså stor osäkerhet inom Trumps administration, om man ska tro tidningens källor.

Inte minst eftersom Donald Trump själv har sagt att”tullar” är det vackraste ordet i ordboken.

Foto: White House official photographer Info: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder

Text: Redaktionen


15 maj 26

Ring direkt – polismeddelande till svenska folket

2026 05 15

Alla svenskar uppmanas att vara extra vaksamma.

Detta med anledning av en pågående stöldvåg.

På kort tid har tre husbilar stulits i Linköping, Bankeryd och Ulricehamn.

– Två av husbilarna stod på uppställningsplatser, medan husbilen i Ulricehamn stals från ett företag, uppger polisen.

Nu varnas alla med husbil.

– Från polisens sida vill vi varna husbilsägare för att nya stölder kan komma att ske, det gäller även andra märken och modeller, skriver polisen.

Uppmanar alla: Ring direkt

Polisen vädjar även om hjälp från allmänheten.

Myndigheten betonar att man efterlyser vittnen till stölderna och välkomnar tips som kan underlätta utredningarna och förhindra nya stölder.  

– Om du har sett något som avviker vid uppställningsplatser, exempelvis obehöriga som åker runt och rekognoserar för framtida stölder, hör av dig till polisen på telefonnummer 114 14! skriver polisen.

Kan ha lämnat landet

Det finns en betydande risk att de stulna husbilarna redan har lämnat Sverige.

– Historiskt har stulna husbilar förts ut ur landet med manipulerade chassinummer och falska registreringsskyltar, uppger polisen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

”Går i vågor”

Under 2025 efterlystes 32 husbilar i Sverige jämfört med 72 året tidigare.

Flera av ägarna får aldrig tillbaka sina fordon. Återfinnandegraden ligger på 41 procent, rapporterar Husbil.se.

– Det går lite i vågor gällande stölder av husbilar i Sverige. När kriminella ligor ligger bakom husbilsstölden är det ofta svårt att hitta husbilarna igen men man ska aldrig ge upp och tänka att den husbilen ser jag inte igen, säger Mats Carlsson, utredare på Larmtjänst, till sajten.

I Sverige finns det omkring 120 000 registrerade husbilar, enligt Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund (HRF),

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: . Leupe resp Koyos

Text: Redaktionen


15 maj 2026

Turkiet planerar jättebygge – ska gå genom hela Europa

2026 05 15

Turkiet har tagit initiativ för ett enormt bygge i Europa.

Om Europa eller Nato hamnar i en väpnad konflikt med Ryssland måste oljeledningar kunna förse trupper med bränsle över hela kontinenten.

En sådan ledning ska gå från Västeuropa till Östeuropa. Idag tar den nuvarande emellertid slut i Tyskland.

Det vill Turkiet ändra på.

Natojätten har därför föreslagit att bygga en ny pipeline värd 1,2 miljarder dollar, rapporterar Bloomberg.

Oljeledningen ska användas av Natoallierade för att kunna transportera bränsle som behövs för militära ändamål, uppger källor med insyn för Bloomberg.

– Det följer påtryckningar från alliansen att expandera sina militära ledningsnätverk, skriver nyhetsbyrån.

Genom två länder

Ambitionen är att ledningen ska gå från väst till öst. 

Ett absolut minimum är dock att man förbereder för att länder i Natos sydöstra del ska kunna ta del av den. Av det skälet har Turkiet gått fram med förslaget att ledningen ska byggas genom Bulgarien till Rumänien.

– Enligt källor skulle en bränsleledning från Turkiet kunna bli fem gånger billigare än alternativ som redan föreslagits, inklusive rutter genom Grekland eller länder väster om Rumänien, skriver den ryska oberoende exiltidningen The Moscow Times, som också rapporterar om bygget.

ANDRA LÄSER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Hög sekretess

Rörledningen skulle inte vara tillgänglig för civilt bruk. Den potentiella kapaciteten är dessutom sekretessberlagd.

Frågan har kommit upp på bordet efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina och störnignarn i energiförsörjningen efter att Hormuzsundet stängt, erfar Bloomberg.

De baltiska länderna på Natos östra flank har särskilt efterlyst ledningen, enligt den tyska generallöjtnanten  Kai Rohrschneider

LÄS MER: 36 länder ska ta Putin till domstol

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen