UPPGIFTER: Panik sprider sig bland ryska familjer i Ukraina

2023 05 01

Nu sprider sig paniken bland ryska familjer som flyttat till områden som Putinregimen invaderat i Ukraina.

Instruktioner om hur dokument och utrustning ska förstöras sänds nu ut till de ryska ockupationsmyndigheterna och dess anställda i östra Ukraina.

Och inte nog med det.

Ukrainas Väpnade Styrkor

De anställda själva befarar att de inom kort måste fly hals över huvud från sina nya bostäder som de olagligen tvingat till sig i samband med att de mördat och fördrivit den ukrainska befolkningen.

– Ryska ockupationsmyndigheterna förbereder evakueringar av sina anställda med familjer från de ockuperade delarna av Zaporizjzja-regionen, rapporterar finska YLE.

Bakgrunden är den större motoffensiv som nu förbereds av Ukrainas Väpnade Styrkor, rapporterar Kyiv Independent.

Ofattbara grymheter

Zaporizjzja-regionen har 1,6 miljoner invånare och är en av de fem regioner som den ryska diktaturen helt eller delvis intagit sedan Putin inledde sitt brutala anfallskrig.

Med tanke på de ofattbara grymheter som den ryska armén begått mot Ukrainas befolkning befarar ryssarna som tillhör ockupationsmyndigheterna att de är långt ifrån säkra om Ukraina återtar territoriet.

Det framgår bland annat av kommentarer i sociala medier i regionen.

Oro även i Krym

Ukrainas Nationella Motståndscenter klargör även att skräcken har spritt sig ända ned till Krymhalvön.

Uppgifter gör gällande att lokala ryska ockupationsmyndigheter på Krym sänder meddelande till ryska sfären i Krym om att förbereda skyddsutrymmen vid möjliga hotsituationer.

– Ryska ockupationsmyndigheter stärker också åtgärderna för att identifiera människor som kan kopplas till Ukrainas partisanrörelser, enligt motståndscentret.

Pågår redan i öster

Ukrainas armé förbereder en omfattande motoffensiv mot Putinregimens styrkor i östra Ukraina.

– Sofistikerade åtgärder avseende Ukrainas planerade motoffensiv är redan pågående i öster, uppger Ukrainas vice försvarsminister på ukrainsk TV.

Fullskalig motoffensiv

– Attacken mot en oljedepå i Krym nyligen är en del av Ukrainas kommande motoffensiv, säger en talesperson vid ukrainska militären till New York Times.

Och det är ingen liten motoffensiv som väntas.

– Den breda, fullskaliga offensiv som alla väntar på, säger Natalia Humeniuk vid Ukrainas Södra Kommando.

Foto: N. Crow resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 22

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen