UPPGIFTER: Panik i Kreml – ryska eliten har fått nog

2025 01 23

Rysslands diktator Vladimir Putin är under större press än någonsin tidigare.

Det framkommer av nya uppgifter på torsdagen.

Landet lider av stor arbetslöshet, höga räntor, accelererande inflation och sanslösa utgifter till militären.

Dessutom har ryska rubeln nyligen nått sin lägsta nivå på två år, bland annat till följd av sanktionerna från väst.

Nu har delar av den ryska eliten fått nog, uppger Reuters.

Enligt två källor som beskrivs nära Kreml ökar nu kraven på att Putinregimen “löser kriget”.

– Ryssland är förstås ekonomiskt intresserade av att förhandla fram ett diplomatiskt slut på konflikten, säger Oleg Vyugin, som tidigare var vice ordförande för Rysslands centralbank, till nyhetsbyrån.

Han syftar i synnerhet på ekonomiska bakslag på grund av ökade försvarsutgifter.

Nivå som aldrig tidigare dokumenterats

Oleg Vyugin är inte en av källorna som menar att eliten trycker på för ett slut på kriget. 

Uppgiftslämnarna har krävt absolut anonymitet på grund av den höga risken till följd av deras uttalande.

Aldrig tidigare har oro på den här nivån framgått från den ryska maktens insida.

– Omfattningen av Putins bekymmer kring ekonomin, såsom den beskrivs av källorna, och hur det påverkar synen på kriget inom Kreml, dokumenteras här för första gången, framhåller Reuters.

Svarar på Trumps ultimatum

Uppgifterna kommer bara några dagar efter att Donald Trump installerats som ny president i USA.

Så sent som igår ställde han ett ultimatum till Putin – fredsförhandla eller se fram emot nya, hårda sanktioner mot Ryssland.

Det ryska svaret kom senare på kvällen.

Moskva måste få veta exakt vad USA:s president Donald Trumps förslag till överenskommelse om Ukraina innebär, menar Rysslands förste ställföreträdande ständige representant vid FN, Dmitrij Polyanskij.

– Det är inte bara frågan om att få slut på kriget. Det är först och främst frågan om att ta itu med grundorsakerna till den ukrainska krisen, säger han enligt ryska nyhetsbyrån Tass.

– Så vi måste se vad ”avtalet” innebär enligt president Trumps uppfattning. Han är inte ansvarig för vad USA har gjort i Ukraina sedan 2014, vilket har gjort landet ”antiryskt” och förberett för krig mot oss, men det ligger nu i hans makt att stoppa denna skadliga politik.

LÄS MER: Unika uppgifter från Ryssland – kritikstorm mot Putin

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Rysk bro sprängs i luften

2026 06 23

Ukrainas specialoperationsstyrkor (SSO) har förstört en viktig järnvägsbro på den ryskockuperade Krymhalvön.

Järnvägsbron går över den Norra Krymkanalen – en 40 mil lång vattenkanal som leder vatten från floden Dnepr till Krym.

Nu har den strategiskt viktiga järnvägsbron sprängts i bitar.

– Vi har en brådskande officiell uppdatering: järnvägsbron över Norra Krymkanalen på Krym finns inte längre, framhåller SSO i ett uttalande på Telegram. 

De ukrainska specialstyrkorna hintar om att fler broar kommer att förstöras.

– Den första är borta, lyder uttalandet.  

– Vi fortsätter att förstöra fiendens militära logistik och minska dess offensiva och defensiva potential.

Stort bakslag

Broarna över den Norra Krymkanalen är viktiga för Rysslands krigföring. De fyller en militär och logistisk funktion eftersom de används för att transportera trupper, ammunition och bränsle mellan Krym och andra ryskockuperade områden i Ukraina.

SSO beskriver elimineringen av järnvägsbron som ett betydande bakslag för den ryska militären.

– Det var en strategisk militär och logistisk livsnerv för ockupanterna. Bron ingick i en transportkorridor för förflyttning av gods, resurser och militär utrustning i två viktiga riktningar: från Ryska federationens territorium via Krym samt inom halvön för att upprätthålla den militära infrastrukturen på Krym.

LÄS MER: Putins missilfabrik under attack

Uppgifter: Kan attackera jättebron

De senaste veckorna har Ukraina intensifierat sina attacker mot Krymhalvön och närliggande områden.

Enligt en av Rysslands mest välkända militärbloggare är upptrappningen en del av förberedelserna inför en avgörande och storskalig attack mot den strategiskt viktiga Kjertbron, som förbinder Krym med det ryska fastlandet.

LÄS MER HÄR: UPPGIFTER: Rysk katastrof nära – Ukraina sätter in dödsstöten

Foto: Ukrainas specialoperationsstyrkor SSO

Text: Redaktionen


Flera tecken visar – nytt land går in i Ukrainakriget

2026 06 23

Officiellt har Belarus diktator Alexandr Lukasjenko förnekat att landet planerar att ansluta sig till Rysslands anfallskrig i Ukraina.

– Inga militära åtgärder bör förväntas från Belarus, sade diktatorn förra veckan.

Nu hävdar den exilbaserade oppositionen i Belarus att Lukasjenko bluffar.

Enligt oppositionen finns flera tecken på att Belarus är på väg att gå in i kriget.

En list med dessa signaler har överlämnats till Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj, rapporterar Kyiv Independent.

Många signaler

Enligt rapporten finns det flera tecken på att Belarus förbereder sig för krig.

Bland annat lyfts följande fram: 

- Grundlagsändringar som har upphävt Belarus status som en kärnvapenfri och neutral stat.

- En fördubbling av antalet kontraktsanställda soldater.

- En femdubbling av de militära utgifterna i statsbudgeten.

- En ökad militarisering av samhället, inklusive av barn och vuxna.

Tillåter ”förebyggande anfall”

I rapporten noteras det att Belarus antog en ny militärdoktrin 2024 som officiellt tillåter förebyggande anfall som svar på ett "överhängande hot".

– Belarus har upphört att vara ett neutralt och kärnvapenfritt land, skriver oppositionen.

ANDRA LÄSER: Ukrainsk bataljon har slagit nytt rekord i kriget

Stödjer Ryssland och har kärnvapen

Belarus stödjer den ryska invasionen av Ukraina, men diktaturen har inte skickat trupper till striderna.

I början av kriget tilläts ryska styrkor rycka fram mot Kyiv från belarusiskt territorium. Offensiven misslyckades dock och de ryska trupperna tvingades dra sig tillbaka.

Under krigets gång har Belarus mottagit ett dussintals taktiska kärnvapen från Ryssland.

De ryska massförstörelsevapnen har utplacerats i olika delar av landet, enligt Lukasjenko.

Efter utplaceringarna har ryska och belarusiska trupper genomfört flera gemensamma kärnvapenövningar.

LÄS OCKSÅ: Putins missilfabrik under attack 

Foto: President of Belarus Office

Text: Redaktionen