UPPGIFTER: Oro i väst – kan slå mot Ukraina

2022 11 17

Kriget fortsätter i Ukraina och i nuläget finns det inga tecken som tyder på ett krigsslut inom snar framtid.

Ett utdraget krig oroar västvärlden.

Det uppger en högt uppsatt Natokälla för den amerikanska tidskriften Foreign Policiy.

Enligt källan brottas Kyivs västerländska partners med hur de ska kunna upprätthålla leveranser av vapen och ammunition till Ukraina utan att deras egna lager krymper till den grad att det kan äventyra ländernas beredskapsnivåer.

– Jag tror att alla är tillräckligt oroade, säger Natokällan till Foreign Policy.

Han berättar att många Natostater har uppmanat företag som tillverkar krigsmateriel att öka produktionen.

– Det är återigen dags att bygga upp sina lager, säger källan.

Viktigt för kriget

Västvärldens vapenleveranser har varit avgörande för den ukrainska motståndskraften i kriget mot Ryssland.  Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg har vid upprepade tillfällen betonat att stödet till Ukraina oavbrutet måste fortsätta.

Enligt den anonyma Natokällan funderar militäralliansen på att vidta åtgärder för att underlätta för medlemsstaterna.

– Nato diskuterar hur man kan stödja medlemmarna om deras vapenlager sjunker till så låga nivåer att de inte längre uppfyller Natos krav, säger tjänstemannen.

Har ändrat sin vapenproduktion

Ukrainakriget kräver mycket resurser. Men västvärldens problem beror inte endast på massiva stödpaket till Ukraina.

Efter Sovjetunionens fall var det få som förväntade sig ett nytt krig i Europa. Omställningen till att återigen börja massproducera vapen har kommit plötsligt och oväntat.

USA, som i särklass är Ukrainas största bidragsgivare, erhöll gigantiska vapenlager under kalla kriget. Landet använde bland annat sällsynta jordartsmetaller och annat material för att snabbt öka produktionen om USA någonsin skulle hamna i ett markkrig mot Sovjetunionen.

Men USA och dess europeiska allierade började avveckla flera av dessa lager efter Sovjetunionens fall och när Washington svängde till kriget mot terrorism uppstod ett större behov av precisionsammunition och ny teknik.

Beredskapen för ett långt utdraget krig som det i Ukraina är relativt svag, enligt Frederick Kagan, anställd vid tankesmedjan American Enterprise Institute, 

– Nato planerar egentligen inte att utkämpa sådana här krig, och med det menar jag krig med en superintensiv användning av artillerisystem, massor av stridsvagnar och ammunition, säger han till Foreign Policy.

Han tillägger:

– Vi hade aldrig vapenlager för den här typen av krig till att börja med.

Stora problem för Ryssland

Samtidigt brottas Moskva med sina egna utmaningar. Ryssland har tvingat vända sig till Nordkorea och Iran för att fylla på sitt sinande ammunitionsförråd.

– Om du vänder dig till ett land [som Nordkorea] som faktiskt har noll BNP och vars huvudsakliga stridsvagnar använder system från andra världskriget, då har du stora problem, säger Frederick Kagan till tidskriften.

– Vi har också sett indikationer på att ryssarna har varit tvungna att ransonera artilleri, tillägger han.

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


18nov25

I MORGON ONSDAG: Bubblan kan ”brisera” – sparare varnas

2025 11 18

I morgon, onsdag, kan AI-bubblan ”brisera”.

Det varnar sparekonomen Claes Hemberg för.

Han hänvisar den amerikanska AI-jätten Nvidias kvartalsrapport som släpps under onsdagen. 

– Om försäljningen faller drastiskt är det ett tecken på att bubblan kanske briserar. Då kanske vi får en nedgång på börserna med fem-tio procent, bara över dagen, säger Hemberg till Expressen.

Uppmanar sparare: Gör det här

Experten uppmanar sparare med ”techtunga portföljer” att se över sitt innehav. Det kan vara klokt att sprida riskerna till fonder och aktier som inte påverkas lika hårt av en potentiell AI-kris.  

– I och med att det har varit ett så stort intresse för AI finns de som, utöver globalfonder, kanske har en USA-fond, en tech-fond och har köpt aktier i till exempel Nvidia. Då tycker jag att man ska se över sin portfölj och bredda den, så att man inte drabbas onödigt hårt vid en börsnedgång, säger Claes Hemberg till tidningen.

LÄS MER: Börsen faller kraftigt

Aktiechef ger lugnande besked  

Varningen utfärdas efter tisdagens börsras. Stockholmsbörsen föll kraftigt. Indexet OMXS30 föll med 2,3 procent, vilket markerar den sämsta handelsdagen sedan tullraset i april. Samtidigt backade OMXSPI med 2,2 procent.

Enligt Karl Hedberg, aktiechef på DNB Carnegie Private Banking, finns det flera förklaringar till nedgången.

För det första handlar det om osäkerhet kring närliggande räntesänkningar i USA, menar experten.

– Det är mycket det som är anledningen till att det här startade.  Jag ser det mer som en rekyl i en fortsatt stigande trend – än så länge, säger Hedberg till EFN.

För det andra pekar experten på osäkerheten kring de höga värderingarna av de amerikanska techjättarna. Han tror dock inte att bubblan kommer att spricka inom den närmaste tiden.

–  Jag tror det fortsatt kommer vara fokus på den stora AI- och datainvesteringstrenden – den kommer inte ta slut här och nu. Sen kommer det nog fortsätta vara diskussioner om det verkligen kommer vara så pass lönsamt och vilka bolag som tjänar på trenden, säger han till kanalen.

LÄS OCKSÅ: 500 000 flygbiljetter avbokas direkt – till samma land 

Foto: A. Nygård

Text: Redaktionen


JUST NU: SMHI varnar för snöfall – fem län löper störst risk

2025 11 18

SMHI utfärdar trippla varningar för snöfall under onsdagen.

Fem län omfattas av gul varning för snöfall:

- Värmlands län

- Västra Götalands län

- Kronobergs län

- Jönköpings län

- Hallands län  

Enligt SMHI bör invånare i områdena tänka på följande när snön drar in under onsdagen:

- Restider kan bli längre på grund av halka, dålig sikt och snörök. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten till väglag och sikt.

- Det kan vara svårt att ta sig fram i trafiken på grund av snö på vägar, trafikolyckor eller stillastående fordon.

- Det finns risk för förseningar eller inställda avgångar inom kollektivtrafiken.

Uppemot 30 centimeter

I området väster om Vänern väntas snöfallet bli mest intensivt.

Uppemot 30 centimeter snö kan falla lokalt, uppger SMHI.

– En del snöbyar kan vara kraftiga, främst över Västra Götalands län och sydvästligaste Värmland, framhåller myndighetens meteorolog Emma Rosengren.

– Från kvällen kan ett mer omfattande snöfallsområde beröra Götaland och östra Svealand. Dock är banan på lågtrycket som styr detta lite osäker, möjligen tar det en sydostligare bana över Östersjön, och då drar snöfallet bort snabbare. Det ser ändå ut att bli större mängder över främst inre Götaland, fortsätter hon.

LÄS MER: Börsen faller kraftigt 

Uppmanar bilister: Tänk på det här

Trafikverket uppmanar bilister att tänka på följande i vintertrafiken:

- Följ väderleksrapporten och ta vädervarningar på stort allvar. Det ger dig en möjlighet ta beslut om du verkligen behöver ge dig ut när vädret är som sämst. Lokalt kan det vara stora skillnader och snabba förändringar i vädret.

- Sänk hastigheten och ändra ditt körsätt så att du kan bemästra olika typer av situationer som kan uppstå när det är vinterväglag.

- Öka avståndet till bilen framför, bromssträckan är betydligt längre vid halt väglag.

- Om du hamnar i en plötsligt uppkommen kö eller upplever akuta hinder på vägen, ring Trafikverkets kundtjänst på 0771 - 921 921. Det hjälper oss att skapa en lägesbild och gör det lättar att agera rätt.

LÄS OCKSÅ: Brutal anklagelse mot ryska folket – värre än Nazityskland

Foto: A Balashevsky

Text: Redaktionen