UPPGIFTER: Omtalad yrkesgrupp får enorm löneökning

2025 02 19

Pengarna rullar in för en omtalad yrkesgrupp i Sverige.

Omkring 46 000 kronor i månaden.

Det är snittsiffran för hur mycket vd-lönerna har ökat inom handeln sedan krisåren som inleddes med pandemin 2020, enligt ett nytt avslöjande från Handelsanställdas förbund.

Parallellt är löneökningen för butiksarbetarna betydligt blygsammare – anställdas lön har ökat med blott 878 kronor.

Uppgifterna får fackförbundet att se rött.

– Det är orimligt att företagen höjer vd-lönerna med tiotusentals kronor i månaden, medan många anställda inte ens kan leva på sin lön, säger Linda Palmetzhofer, förbundsordförande för Handelsanställdas förbund, i en kommentar.

"Dags att prioritera om"

Fackets avslöjande kan sammanfattas i att vd-lönerna ökat 52 gånger mer än vad de anställdas löner har gjort.

En felprioritering, menar Linda Palmetzhofer.

– När det gäller vd:arna verkar det finnas gott om utrymme för rejäla höjningar, men när det handlar om de anställda menar arbetsgivarna plötsligt att en löneökning på 1 300 kronor är för mycket. Det är dags att prioritera dem som faktiskt gör jobbet.

Har kritiserats

Under de så kallade krisåren sedan 2020, med inflation, höjda räntor och allmänt högre levnadskostnader, har de höga vd-lönerna stuckit i ögonen på många.

Yrkesgruppen har ofta fått klä skott för kritik för sina löner.

På Handelsanställdas förbunds lista över företagen med högst vd-löner finns bland annat Axfood, Rusta, OKQ8 och Biltema representerade.

– Det är tydligt att det inte är företagen som befinner sig i ekonomisk kris utan de anställda som kämpar för att få lönen att räcka månaden ut. Nu är det dags att satsa på de som faktiskt gör jobbet i företagen, nämligen de anställda, framhäver Linda Palmetzhofer.

Förhandlingar pågår

För närvarande pågår avtalsförhandlingar som ämnar att höja lönerna för heltidsanställda.

Handels har krävt en löneökning på 1 300 kronor i månaden för handelsanställda och vill även öka möjligheterna att få fler timmar på kontraktet. 

Det skulle enligt fackförbundet stoppa ofrivilligt deltidsarbete, som gör att många får svårt att få lönen att räcka.

Foto: Sora Shimazaki

Text: Redaktionen


Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 25

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Willys vädjar till kunder

2025 05 26

Willys-kunder ställer till med problem i en butik i Upplands-Bro.

Willys har nu stött på ett liknande problem som Ica-butiker tidigare upplevt.

Kunder som besöker butiker kastar ner saker i pantmaskinen som inte ska vara där.

Det orsakar risker – och Willys går därmed nu ut med en vädjan till kunder som använder kedjans pantmaskiner.

Det rapporterar Mitt i.

Flera saker

Det rör sig om de större pantmaskinerna där kunder kan hälla i panten.

Vid en butik i Upplands-Bro har personalen upptäckt alla möjliga saker i pantmaskinen.

Det handlar bland annat om verktyg, snus, knivar, barnkläder och mycket annat.

– Hittills har maskinen klarat alla udda föremål, men det finns såklart en risk att ett tungt verktyg eller en kniv kan skada maskinen så att den behöver lagas, förklarar Ia Fungdal, butikschef för Willys Bro Handel.

Vädjar till kunder

Butikschefen menar att det är positivt att pantmaskinen används av kunderna, men att de gärna kan säkerställa att det inte slängs in saker som inte hör hemma där.

– Vi tycker att det är superkul att så många uppskattar och använder vår pantmaskin! Försök om möjligt att bara kasta i pantburkar så håller maskinen längre.

Även Ica

Det är inte bara Willys som har stött på den här typen av problem.

Även Ica-butiker har upplevt att diverse oönskade föremål har landat i pantmaskinen.

Vid en butik i Borås har personalen bland annat hittat trosor, knivar, en tandavgjutning och sexleksaker.

– Det är ett irritationsmoment i vardagen och ingen rolig arbetsmiljö för de som jobbar med att tömma och rengöra, säger butikschef Jesper Hedell enligt Göteborgs-Posten.

“Går sönder”

Hedell förklarar att man redan har upplevt att pantmaskinen gått sönder på grund av obehöriga föremål.

– Ibland går maskinerna sönder och då blir det en frustration även för kunderna som inte kan lämna tillbaka sina burkar och flaskor, säger han.

Det bedöms även finnas en skaderisk för butikspersonalen som behöver hantera föremålen i fråga – exempelvis knivar och liknande.

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen