UPPGIFTER: Nytt land har attackerat rysk flygbas

2024 10 03

En rysk flygbas i Syrien har attackerats.

Det rapporterar flera medier på torsdagseftermiddagen med hänvisning till syrisk tv.  

Enligt uppgift är det Israel som ligger bakom attacken.

Den israeliska militären uppges ha avfyrat uppemot 30 missiler mot ett vapenlager på flygbasen Khmeimims, som har kontrollerats av ryska styrkor sedan 2017.

Anfallet varade i 45 minuter och tros ha utförts av örlogsfartyg.

– Overifierade filmklipp visar ett enormt eldklot och blixtar vid horisonten. Detonationer kunde höras i timmar efter attacken, rapporterar Daily Express med hänvisning till vittnesuppgifter.

Enligt tidningen observerades flera ryska stridsflygplan i luften efter attacken.

Därför attackerades flygbasen  

Konflikten mellan Israel och Iran pekas ut som den primära orsaken till attacken.

Den israeliska militären uppges ha siktat in sig på en nyligen ankommen vapenleverans från Iran.

Enligt Johan Fredriksson, utrikesreporter på TV4, kan den påstådda attacken även tolkas som en israelisk varning till Ryssland.

– Dagens påstådda attack kan i så fall ses som en varning till Putin från Israel: "vi tolererar er närvaro i Syrien för att bekämpa och kontrollera islamistgrupper som IS men vi kommer inte acceptera att ert samarbete med Iran utvidgas med vapenleveranser via era flygbaser", skriver han i en analys.

Israels försvarsmakt, IDF, har inte tagit på sig attacken.

Samarbetsavtal mellan diktaturerna

Ryska trupper har varit stationerade i Syrien sedan 2016. Ryssland stöder landets diktator Bashar al-Assad. Genom sitt militära stöd har Moskva hjälpt den syriska regimen att behålla makten.  Bashar al-Assad har återtagit kontrollen över nästan hela landet och är i dag en av Vladimir Putins trognaste anhängare.

De senaste åren har Ryssland även stärkt banden med Iran. Under kriget i Ukraina har Iran sålt massvis med vapen till den ryska armén. I juni tecknade länderna ett nytt samarbetsavtal, som bland annat ger Iran tillgång till rysk expertis inom kärnenergiområdet.

Avtalet mellan Ryssland och Iran har säkerligen fått den israeliska regeringen att höja på ögonbrynen. Ett av landets största farhågor är att Iran skaffar kärnvapen, vilket diktaturen skulle kunna göra med rysk hjälp.   

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


Kafferosteri tvingas lägga ner – efter 134 år

2025 08 20

Ett svenskt kafferosteri lägger ner – på grund av Trafikverket.

Sedan år 1891 har Lindvalls kaffe – ett familjeägt svenskt kafferosteri – bedrivit verksamhet.

Det Uppsalabaserade företaget har ett 20-tal medarbetare och rostar cirka 2 200 ton kaffe om året.

Nu tvingas det klassiska kafferosteriet lägga ner – på grund av Trafikverket, rapporterar SVT.

Lägger ner

Lindvalls kaffe arbetar på Kungsgatan 60 i Uppsala.

Trafikverket behöver dock verksamhetens fastighet för att ge plats åt en järnvägssatsning.

Det innebär att de måste flytta på sig – och vd Ulf Lindvall menar att Trafikverkets ersättning inte räcker till för att bygga ett nytt rosteri.

– Det är otroligt sorgligt att vår historia på denna plats ska ta slut på det här sättet, säger han till SVT.

Hösten 2026

Kafferosteriet har fått fram till hösten 2026 att lämna sina lokaler.

Spiken i kistan, menar en känslosam Lindvall.

– Det är 20 anställda i rosteriet. Rostar vi inget kaffe riskerar de uppsägning, säger han.

Läs mer: Ny upptäckt om kaffe – därför ska du fortsätta dricka

Lindvalls historia

Så här beskriver Lindvalls kaffe sin historia:

– Berättelsen om hur Lindvalls kaffe kom till grundar sig i såväl viljestyrka som romantik, menas det.

– Den unge Eric Lindvall lämnar på 1880-talet hembygden i byn Undenäs i Västergötland för att söka arbete. Han vandrar norrut och hamnade i Tierp.

Ingen kommentar

Historien fortsätter.

– Där förälskade han sig i skomakardottern Josefina. De gifter sig och 1891 startar de tillsammans en kolonialvaruhandel med kryddor, te och kaffe.

– Eric och Josefina är lyckliga tillsammans, affärerna går bra och de får sex barn. 1912 bestämmer de sig för att utveckla affärsrörelsen då den stora kärleken för kaffe började ta alltmer plats. Då flyttar familjen från Tierp till Uppsala. 

Trafikverket har inte kommenterat saken.

Läs mer: Storkedja sänker priserna på 2 000 produkter

Foto: Battlecreek Coffee Roasters

Text: Redaktionen


USA-ledd militärräd – ledare dödad

2025 08 20

USA-ledda styrkor har genomfört en räd mot IS i Syrien.

På onsdagskvällen kommer uppgifter om att amerikanska styrkor har lett en militär operation i norra Syrien.

En högt uppsatt medlem av IS har dödats i en riktad insats i samband med den militära operationen.

Det uppger en amerikansk tjänsteman för Reuters på onsdagen.

Ledare dödad

Det rör sig om den andra kända räden i norra Syrien av amerikanska trupper sedan den tidigare presidenten Bashar al-Assad störtades i december. 

Regeringen som ersatte honom har lovat att förhindra ett återuppvaknande av IS och är en del av en anti-IS-allians som inkluderar den USA-ledda koalitionen som bekämpar gruppen.

Tre vittnen, inklusive ägaren till byggnaden där den misstänkta ledaren bodde, berättar för AFP att räden ägde rum efter midnatt och att de hörde ljud av flygplan och skottlossning.

Försökte fly

Statlig television uppger att koalitionsstyrkorna gjorde en räd mot huset där han bodde med sin familj och sköt honom till döds efter att han hoppat från balkongen på deras lägenhet på första våningen.

– Vi hade inget med honom att göra, säger grannen Abdel-Qader al-Sheikh enligt France24.

Läs mer: Putin riskerar uppror

Vaknat till liv

Det råder farhågor om att IS är på väg att etablera sig på nytt i Syrien efter flera år av bakslag.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Efter en flerårig kampanj för att omorganisera sig, har IS nu börjat återuppstå i Syrien, skriver ISW.

Bygger upp igen

ISW fortsätter.

– IS har gradvis återuppbyggt sin förmåga sedan 2022 i den centrala syriska öknen – där regimens styrkor sällan och ineffektivt patrullerade – och har successivt infiltrerat dåvarande regimkontrollerade städer längs Eufratfloden, uppger tankesmedjan.

– Varken Assad-regimen eller ryska styrkor prioriterade att besegra IS utan fokuserade istället på att undertrycka hot mot Assads styre.

Arkivfoto: N. Gubler

Text: Redaktionen