5 juli 2026

UPPGIFTER: Nytt krig förbereds

2026 04 20

Rysslands diktator Vladimir Putin planerar att utlysa allmän mobilisering och starta ett nytt krig.

Varningen kommer från Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Presidenten hänvisar till de rådande nedstängningarna av internet runt om i Ryssland. Enligt honom begränsar Kreml tillgången till sociala medier är att förhindra oroligheter som kan uppstå i händelse av en allmän mobilisering i landet.

– Rysslands begränsningar av sociala medier handlar inte om att stoppa kritiken mot statschefen. Enligt min mening finns det ett djupare syfte – att förhindra ett uppror, säger Zelenskyj till Ukrainska Pravda.

Nato måste svara

Den ukrainske presidenten tror att Ryssland planerar en ny storskalig offensiv mot Ukraina eller en begränsad attack mot en av de baltiska staterna.

Enligt Zelenskyj kan en sådan attack utlösa ett nytt krig, eftersom den skulle aktivera Natos artikel 5. Han bedömer att flera Natoländer kommer att dras in.

– Jag tror kanske inte att alla länder kommer att vilja stödja [de baltiska staterna], men enligt min mening har Natoländerna inte något val – annars kommer det inte att finnas något Nato kvar. De kommer att behöva enas och svara på vad Putin potentiellt kan göra, säger han.

Putin har hittills undvikit att utlysa allmän mobilisering i Ryssland. Invånare i storstäder som Moskva och Sankt Petersburg har skonats från militär tjänstgöring.

LÄS MER: Ett av Rysslands mest fruktade vapen totalförstört

Estland svarar

Estlands utrikesminister Margus Tsahkna avfärdar larmet från Zelenskyj.

– Vi ser inte att Ryssland koncentrerar sina styrkor eller på något sätt militärt förbereder sig för att attackera Nato eller de baltiska staterna, säger han till landets public servicekanal ERR.

Samtidigt varnar den estniska utrikesunderrättelsetjänsten Välisluureamet för att Ryssland förbereder sig för nästa krig.

I en rapport beskriver Välisluureamet en massiv industriell mobilisering i Ryssland som möjliggörs av tre saker:

- Ett kraftigt stärkt militärt samarbete med Nordkorea och Iran.

- Upprustningen sker på bekostnad av civilsamhället. Kreml offrar ekonomin för att kunna rusta upp militären.

- Den ryska propagandan går på högvarv. Hela befolkningen brutaliseras och förbereds på nya konflikter.

LÄS OCKSÅ: Ukrainskt genombrott – första gången någonsin 

Foto: V. Razom

Text: Redaktionen


19 okt 2026

Här är Sveriges “sämsta” bredbandsbolag – 3 miljoner kunder

2026 10 19

Missnöjet med de svenska bredbandsbolagen ökar bland landets kunder.

Det visar en ny konsumentundersökning av Svenskt Kvalitetsindex, SKI. 

Framför allt ökar missnöjet bland företagskunder, men även bland privatkunder minskar tillfredsställelsen något med internetleverantörerna.

– Operatörerna förbättrar den tekniska leveransen men kundrelationen utvecklas inte i samma takt. När uppkopplingen fungerar blir pris, flexibilitet och agerandet när något går fel mer avgörande för helhetsbetyget, säger Johan Parmler, vd på SKI, i en kommentar.

Bäst och sämst i klassen

SKI möter kundnöjdheten på ett index mellan 0 och 100. Företag som når under 60 bedöms ha stora svårigheter att motivera sina kunder att bli kvar. Precis på den gränsen, längst ned på listan, hittas jättebolaget 3 som med mobilkunder inräknat har drygt tre miljoner kunder.

Det är tredje året i rad som 3 skvalpar i botten av listan. För två år sedan hamnade man också sist men lyckades 2025 klättra en placering och peta ned Tele2 till jumboplatsen.

Bäst i klassen är uppstickaren Ownit. För femte året i rad kammar bolaget hem förstaplatsen.

– Det fina med det här resultatet är att det bygger på kundernas egna upplevelser. Det är deras betyg på det vi levererar varje dag. Vår ambition är att fortsätta utvecklas och göra det ännu enklare att vara kund hos Ownit, säger Erik Linde, Chief Marketing Officer, Fixed Division, i ett uttalande.

Handlar om servicen

När det gäller hastighet och stabilitet levererar bredbandsbolagen. Det kunderna snarare anmärker på är servicen. Proaktivitet och hur värdesatt man är som kund är faktorer som höjer eller sänker företagen. Har kunden behövt kontakta leverantören tenderar nöjdheten att sjunka, medan kunder som aldrig behövt höra av sig är nöjdare.

Dessutom får informationen kring prishöjningar låga betyg.

–  Återkommande höjningar, kampanjer för nya kunder och behovet av att själv förhandla om bättre villkor skapar irritation. Samtidigt försvagas lojaliteten inom både privat- och företagsbredband. Andelen kunder som uttryckligen planerar att byta leverantör ökar däremot inte, skriver SKI.

Andra läser: Stopp för diesel – bilhandlare tvingas stänga igen

Här är hela listan

Här är hela listan på SKI:s uppmätta kundnöjdhet bland privatkunders bredbandsbolag. Över 75 innebär stark relation mellan företag och kund. Under 60 innebär att företaget inte kan räkna med att kunderna stannar kvar.

  1. Ownit (70,9)
  2. Övriga (67,6)
  3. Telia (65,9)
  4. Branschen (64,5)
  5. Bahnhof (63,7)
  6. Telenor (63,2)
  7. Tele2 (62,7
  8. Bredband2 (61,3)
  9. 3 (60,4)

Så här såg listan ut 2025:

  1. Ownit (74,3)
  2. Bredband2 (70,2)
  3. Bahnhof (69,7)
  4. Övriga (67,0)
  5. Telia (65,1)
  6. Branschen (65,0)
  7. Telenor (64,4)
  8. 3 (62,5)
  9. Tele2 (60,2)

Läs mer: Lågprisjätte storsatsar i Sverige – ny plan för 92 varuhus

Foto: ACWells

Text: Redaktionen


19 okt 26

SD släpps in i regeringssamtalen

2026 10 19

Talmannen Andreas Norlén ger sonderingsuppdraget till Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist.

Thand Ringvist kommer att föra samtal med alla partier, inklusive Sverigedemokraterna som Centern vägrar att samarbeta med.  

Det innebär att SD släpps in i regeringssamtalen för första gången.

– Centerpartiet vill se en handlingskraftig regering som skapar fler jobb, minskar utsläppen och stärker välfärden. Nu kommer jag att bjuda in alla partiledare till samtal, skriver Thand Ringqvist på X.

Centerledaren betonar att hon inte har några ambitioner att själv bli statsministerkandidat.

– Jag är ödmjuk inför att ha fått talmannens uppdrag att sondera möjligheterna till en regering i mitten. Min ambition är att bidra till en lösning på regeringsfrågan, inte att själv bli statsminister.

Efter Åkessons inbjudan

Beskedet om Sverigedemokraterna kommer efter att Jimmie Åkesson (SD) bjudit in Elisabeth Thand Ringqvist till samtal.

– Elisabeth, vi behöver inte vara överens om Sveriges politiska vägval för att kunna tala med varandra om Sveriges parlamentariska situation. Tvärtom är det kanske just när motsättningarna är som störst som behovet av att mötas är som mest påtagligt, skriver Åkesson i ett öppet brev till C-ledaren.

Samtidigt betonar han att SD:s hållning i regeringsfrågan ligger fast: partiet kommer antingen att ingå i en regering eller gå i opposition.

– Denna hållning utgör emellertid inget hinder för samtal. Det har den aldrig gjort. Att kunna samtala är inte detsamma som att vara överens och att vara politiska motståndare måste inte innebära att man vägrar mötas och samtala, framhåller Åkesson.

Andra läser: Tio F-16-plan till Ukraina – ska skicka hela flottan

Deadline nästa vecka

Andreas Norlén beskriver valet av Elisabeth Thand Ringqvist som ”lite speciellt”.

– Det här sonderingsuppdraget blir lite speciellt jämfört med Magdalena Andersson och Ulf Kristersson som är de tydliga statsministerkandidaterna, säger han enligt Expressen.

Talmannen har inte fattat beslut om när nästa statsministeromröstning ska genomföras. Thand Ringqvist ska rapportera sitt sonderingsuppdrag senast måndagen den 26 oktober. 

Läs också: Barack Obama rasande – ”så vidrigt”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen