UPPGIFTER: Nytt krav för att åka tåg – gäller samtliga passagerare

2024 05 06

Inom kort kan ett nytt krav ställas på samtliga tågresenärer i Sverige. 

Passagerare kan bli tvungna att passera säkerhetskontroller för att få åka med.  

Det uppger Trafikverkets tillförordnade säkerhetsdirektör Mattias Persson.

I en kommentar till SR Ekot säger Persson att myndigheten fått i uppdrag att ta fram förslag som kan bidra till  att säkerheten förbättras för svensk infrastruktur, inklusive tågtrafiken.

Säkerhetsdirektören utesluter inte att säkerhetskontroller kommer införas på vissa tåg och tågstationer.

– Den frågan har inte varit central för Sverige, men jag kan inte utesluta att en sådan åtgärd kan införas, säger han till radion.

Mattias Persson tillägger att frågan kan vara svårhanterlig, eftersom det svenska järnvägssystemet är ”starkt avreglerat”.

– Det finns många olika aktörer och i slutändan blir det en ansvarsfråga. Vem skulle i så fall få ett sådant ansvar?

Finns i andra länder

Om säkerhetskontroller införs på tåg och centralstationer kommer kontrollerna efterlikna säkerhetskontroller som i dag finns på svenska flygplatser, uppger Ekot.

Inspiration kan även hämtas från europeiska länder som redan infört liknande system på tåg och perronger.

Ett exempel på ett land som gått fram med förslaget är Frankrike. På tågstationerna i Paris finns så kallade säkerhetsportar som passagerare måste passera.  

Varnar för ryska attentat

Trafikverkets besked kommer endast en dag efter Financial Times avslöjande om att risken för ryska attentat i Europa har ökat.

Enligt underrättelseuppgifter till tidningen  planerar Ryssland bombdåd, mordbränder och angrepp mot infrastruktur på europeisk mark.

Landet misstänks även ligga bakom  de dubbla urspårningarna på Malmbanan i Kiruna, som inträffade i december 2023 och i februari 2024.

Statsminister Ulf Kristersson har dementerat uppgifterna.

LÄS MER HÄR:

RYSKA HOTET: Danmark varnar hela Norden – ”ny fas” har inletts

Foto: Lars Dareberg Skånetrafiken

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Explosioner i Moskvaregionen

2025 10 26

Rapporter kommer om explosioner nära flygfält i Moskvaregionen.

Uppgifterna kommer sent på söndagseftermiddagen.

Det ska handla om rapporterade explosioner i Moskvaregionen nära flygfält där Ryssland har olika typer av strategiska bombplan.

Uppgifterna kommer från Andriy Kovalenko, chef för Centret för motverkande av desinformation i Ukraina samt ryska medier, uppger RBC Ukraine.

Uppgifter om explosioner

Explosionerna rapporterades i Moskvaregionen nära en flygbas där Ryssland har en rad olika typer av bombflygplan.

Flygfältet Sjajkovka och Kaluga flygplats i Kaluga-regionen uppges också ha attackerats.

– I Moskvaregionen och andra regioner i Ryssland är militära flygfält under attack, uppger Kovalenko.

Olika flygplan

I nuläget är det oklart vad det är som har exploderat och huruvida några ryska flygplan har träffats i samband med attacken.

Enligt ryska källor siktade attackdrönare på ett flygfält som hyser ryska strategiska bombplan, inklusive Tu-160, Tu-95MS och Tu-22M3.

Sent på söndagskvällen kommer också uppgifter om att oljedepån Serpukhov i Moskvaregionen har attackerats.

Läs mer: Trumps stenhårda villkor – bara då kan han träffa Putin igen

Inga ändringar

Samtidigt fortsätter Trump-administrationens ansträngningar för att få till fred.

Ryssland understryker att de inte har gjort några ändringar gällande sitt förhållningssätt till kriget, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Förblir oförändrad”

ISW förklarar.

– Den första vicechefen för ryska dumans utrikesutskott, Aleksej Tjepa, hävdade den 24 oktober att Rysslands ståndpunkt "förblir oförändrad" och försökte skylla på Ukraina och Europa för att ha stoppat förhandlingsprocessen, uppger tankesmedjan.

– Tjepa påstod att Ryssland är intresserat av att eliminera krigets "grundorsaker".

Läs mer: Rysslands plötsliga öppning – ”nära en lösning” på kriget

Foto:

Text: Redaktionen


“Lyft ut alla” – Leif GW kräver stor förändring

2025 10 26

Riksrevisionens senaste rapport förvånar inte Leif GW Persson.

Gängvåldet utgör fortsatt en utmaning för den svenska polisen.

I en fräsch rapport från Riksrevisionen framgår att Polismyndigheten inte har lyckats med den omorganisation som påbörjades för tio år sedan.

Leif GW Persson är inte förvånad över rapportens slutsats – han kräver nu en stor förändring gällande hur myndigheten är uppbyggd, rapporterar TV4.

Kräver förändring

År 2015 slogs de 21 länspolismyndigheterna, Statens kriminaltekniska laboratorium och Rikspolisstyrelsen ihop till en myndighet.

Leif GW Persson menar att myndigheten är alldeles för centraliserad.

– Svensk brottslighet är lokal. Det går inte att lösa med den mest centrala organisationen som finns, säger han till kanalen.

“Lyft ut alla”

GW menar att polisen i Sverige ska vara lokal – och efterlyser omfattande omorganisation.

– Jag skulle börja med att lyfta ut alla som sitter där nu. De kan hitta på något annat, säger han.

Läs mer: Användare av Swish varnas – flera anmälningar i helgen

Riksrevisionens rapport

Reformen från 2015 skulle ge högre kvalitet, ökad kostnadseffektivitet, ökad flexibilitet och väsentligt förbättrade resultat i polisens verksamhet.

Riksrevisionens övergripande slutsats är dock att Polismyndigheten inte har arbetat tillräckligt effektivt för att nå intentionerna, och att myndigheten heller inte har nått intentionerna med reformen.

Kritik redan då

Redan 2015 när centraliseringsarbetet påbörjades möttes initiativet av kritik.

Röster höjdes bland annat i Norrland där fyra ledningscentraler lades ner för att ersättas av en gemensam.

– Den erfarenhet och kännedom om länet som finns samlad i dom tjänsteåren går inte att ersätta, sade dåvarande vakthavande befäl i Sundsvall Mats Rasmusson till SVT då.

– Polisen ska utbilda ny personal till den nya centralen i Umeå men det kommer inte att räcka för att ersätta den lokalkunskap som finns hos dagens personal.

Läs mer: Sverige sticker ut i Europa – väcker hård kritik

Foto: Albin Olsson

Text: Redaktionen