UPPGIFTER: Ny lag ska stiftas i Sverige – förväntas slå mot gängen

2022 12 05

Att involvera unga i brott ska bli straffbart.

Det ska en ny lag se till, enligt uppgifter till Sveriges Radio.

Förslaget ska läggas fram för att bryta nyrekrytering till kriminella gäng. Lagen i fråga kommer att möjliggöra att den som involverar en person under 18 år i brott kan dömas till fängelse i upp till fyra år och kan börja gälla från 1 juli 2023.

Bygger på lagrådsremiss från S

Förändringen är en av de tuffa åtgärder som regeringen uppges vilja presentera i januari nästa år, då justitieminister Gunnar Strömmer (M) ska lägga fram sin första riktigt stora proposition för riksdagen.

Propositionen ska innehålla flera förslag om skärpta straff för brott inom kriminella nätverk och grundar sig i en lagrådsremiss som S-regeringen tog fram kort före valet i höstas.

– Ärendet bereds fortfarande i regeringskansliet, men nu kan Ekot alltså berätta att regeringen – och Sverigedemokraterna – har bestämt sig för att gå vidare med förslaget att införa en ny straffbestämmelse: främjande av ungdomsbrottslighet, rapporterar SR.

En av flera åtgärder

Regeringen hoppas att den nya lagen ska minska risken att unga hamnar i kriminella nätverk, där de exempelvis kan behöva sälja droger på gatan eller transportera vapen.

Men enligt Ekot är det inte den enda förändringen man tänker göra.

Utöver att göra det straffbart att involvera unga i brottsliga nätverk vill regeringen även kunna döma gängkriminella till fängelse i upp till fyra år mer än det normala maxstraffet.

– Rätten ska till exempel väga in om en skjutning eller en sprängning har skett på allmän plats, uppger SR.

Fler ska även kunna frihetsberövas i väntan på rättegång då “obligatorisk häktning” ska kunna tillämpas även på brott med minimistraff från 1,5 år – istället för dagens två år.

“Största offensiven i historien”

Förändringarna ligger i linje med den mönsterbrytande politik mot brottsligheten i Sverige som regeringspartierna och Sverigedemokraterna lovade i samband med att Tidöavtalet lades fram.

– Regeringen inleder nu den största offensiven i svensk historia mot den systemhotande organiserade brottsligheten, sade justitieminister Gunnar Strömmer i början av november.

“Fruktansvärda uppgifter”

Redan under hösten har just Gunnar Strömmer varit inne på att en nyckel är att stoppa rekryteringen av barn och unga till de kriminella nätverken.

– En brottslighet som mobiliserar barn till helt fruktansvärda uppgifter. Det är en stor och magnifik uppgift, men det är otroligt viktigt att vi som land lyckas ro i land med det, uppgav ministern till Aftonbladet i slutet av förra månaden.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15nov2025

JUST NU: Skräcksiffror för Trump – bara 29 procent kvar

2025 11 15

Bara 29 procent av det amerikanska folket står bakom presidentens agerande.

USA har den senaste tiden genomfört ett 20-tal attacker, på order av Donald Trumps administration.

Attackerna har riktats mot fartyg från Sydamerika, som enligt presidenten används för att frakta droger till USA.

Minst 79 personer har omkommit i fartygsattackerna.

Mött stor kritik

De amerikanska attackerna, som ofta spridits med videoinnehåll av Trumps administration, är ett tydligt avsteg från den amerikanska kustbevakningens traditionella metoder för att stoppa narkotikatransporter till sjöss.

Stormaktens agerande har mött kritik från flera håll, och flera människorättsgrupper har fördömt de dödliga attackerna.

– Människorättsgrupper, inklusive Amnesty International, har fördömt attackerna som olagliga utomrättsliga avrättningar av civila. Några av USA:s allierade har uttryckt en växande oro för att Washington kan bryta mot internationell lag, uppger Reuters.

Amerikanerna står inte bakom

Nu slås presidenten också av ett sjunkande stöd bland amerikanerna.

Mindre än en tredjedel av USA:s befolkning stöder attackerna mot narkotikafartygen, enligt en opinionsundersökning som gjorts av Reuters och Ipsos.

– Endast 29 procent av amerikanerna stöder att använda USA:s militär för att döda misstänkta narkotikasmugglare utan att en domare eller domstol är inblandad. Det är en tillrättavisning av president Donald Trumps attacker i Karibien och östra Stilla havet, rapporterar Reuters.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: ”Enorma mängder” ryska bomber avslöjas

Över hälften är emot

Undersökningen genomfördes under veckan som gick, samtidigt som USA fortsätter att kraftsamla i området runt Latinamerika, och visar att över hälften av amerikanerna är emot attackerna.

– Resten var osäkra på var de stod i frågan, uppger nyhetsbyrån.

I det egna partiet är stödet större än bland Demokraternas väljare.

Hela 58 procent av republikanerna stöder attackerna, medan 27 procent är tydligt emot.

Bland demokraterna ser siffran annorlunda ut, då tre fjärdedelar motsätter sig regeringens agerande, och bara en tiondel stöder attackerna.

LÄS OCKSÅ: Rysk truppkoncentration utslagen - var på väg till Pokrovsk

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


15nov2025

Stort glädjebesked för alla arbetssökande

2025 11 15

Arbetsförmedlingen tvingas backa och öppna upp för arbetssökande igen.

Arbetsförmedlingen har de senaste åren gått över mer och mer mot ett digitalt arbetssätt.

De fysiska mötena med arbetssökande har i stor mån ersatts med digitala möten.

Myndighetens tillgänglighet har fått stark kritik, bland annat från Justitieombudsmannen (JO).

– Arbetsförmedlingen fick under 2023 allvarlig kritik för bristande tillgänglighet och service via telefon och chatt. Efter att anmälningar om detta fortsatt att komma in har JO på nytt granskat myndighetens förmåga att leva upp till förvaltningslagens krav i dessa avseenden, uppger JO, i ett uttalande.

Öppnar upp igen

Arbetsförmedlingen svänger nu och kommer att öppna upp för fysiska möten på sina lokalkontor igen.  

– Från och med 1 mars kommer vi förändra det här med en person som sitter fysiskt på ett lokalkontor och träffas fysiskt, om det är den formen som den arbetssökande och arbetsförmedlingen tycker är bäst, säger Arbetsförmedlingen regionchef Christina Storm Wiklander, till SR.

Och kritiken från både JO och många arbetssökande är det som ligger bakom den kommande förändringen.

– Vi har lyssnat på den kritiken och vi håller med. Där effektiviserar och justerar vi vår verksamhet, säger Christina Storm Wiklander.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

JO konstaterar

Under de senaste åren har telefoni och chatt varit de huvudsakliga kanalerna för arbetssökande som behöver ta kontakt med Arbetsförmedlingen.

JO gör inte bedömningen att myndigheten har kommit till rätta med problemen som man fick kritik för 2023.

– JO konstaterar att Arbetsförmedlingen har haft fortsatt stora brister i tillgängligheten, bland annat har många väntat orimligt länge i telefonkö och få försök att chatta har nått fram till en handläggare, uppger granskningsmyndigheten.

– Tillgänglighetsproblemen har funnits under en lång tid och någon förbättring har inte skett sedan det tidigare kritikbeslutet.

Tillgängligheten hos Arbetsförmedlingen kommer också fortsatt följas upp av JO.

LÄS OCKSÅ: SAAB får jätteorder

Foto: Glenn Carstens-Peters

Text: Redaktionen