UPPGIFTER: Nato ställer ultimatum till Ukraina

2024 07 03

Nato uppges gå fram med ett ultimatum till Ukraina.

Det krigsdrabbade landet har genomfört flera reformer för att närma sig medlemskap i försvarsalliansen.

Men det räcker inte, uppger en högt uppsatt tjänsteman vid USA:s utrikesdepartement enligt The Telegraph.

Ukrainas fortsatta bekymmer med korruption, framför allt inom dess väpnade styrkor, uppges vara en dealbreaker för Nato.

“Måste prata om nästa steg”

Ska president Volodymyr Zelensky få medlemskapet i hamn har han inget annat val än att uppfylla alliansens krav.

– Vi måste ta ett steg tillbaka och hylla det som Ukraina gjort i reformernas namn under de senaste två åren, säger tjänstemannen till den brittiska tidningen.

– När de fortsätter att genomföra dessa reformer vill vi berömma dem. Vi vill prata om ytterligare steg som måste tas, särskilt när det gäller anti-korruption. Det är en prioritet för många av oss runt bordet.

Blockerat nya försök

Zelensky har drivit på en för en snabb anslutning till Nato efter det att kriget tagit slut.

Lyckas han skulle USA och Europa behöva svara Ukraina om Ryssland invaderar på nytt.

Men korruptionen pekas ut som ett problem i samtalen mellan Natomedlemmarna gällande frågan om Ukraina ska erbjudas en konkret tidsplan för att gå med i försvarsalliansen.

Enligt The Telegraph har USA blockerat brittiska och europeiska ansträngningar för att gå fram med en “oåterkallelig” plan på Natomedlemskap för Ukraina.

Har fått en lista

Enligt samma amerikanska tjänsteman har Ukraina fått en lista över reformer som måste förverkligas innan medlemskap kan diskuteras på allvar.

– Det är något som Nato har gjort tyst under radarn och som ska hjälpa dem att komma närmare medlemskap.

Den 9 juni samlas Nato i Washington för alliansens årliga toppmöte.

Zelensky hoppas då på besked om en “väl upplyst väg” till medlemskap, en term som amerikanerna föredrar att använda.

Nuvarande medlemsländer är fortfarande oense om den plan för Ukrainas anslutning som lades fram vid senaste toppmötet i Vilnius ska uppgraderas.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen