UPPGIFTER: Nato irriterade på Ukrainas soldater

2025 02 16

Källor inifrån menar att det råder viss frustration i Nato.

I ungefär tre års tid har Ukraina lyckats stå emot den ryska krigsmaskinen.

Västländerna fortsätter att stötta Ukraina militärt, ekonomiskt och humanitärt - och fredsförhandlingar mellan Ryssland och USA är igång.

Samtidigt kommer nu uppgifter om att Nato är irriterade på Ukrainas soldater.

Det rapporterar The Telegraph.

Finns frustration

Nato är oense med Ukraina om landets taktik på slagfältet, och brittiska försvarskällor anklagar Volodymyr Zelenskijs armé för att slösa bort dyra vapen och utrustning.

Kyivs trupper bedöms kombinera västliga vapen med sovjetisk taktik, ett felsteg som har lett till att en betydande mängd Nato-vapen har slösats bort, uppger källorna.

Tänker på kostnaden

En brittisk soldat som har utbildat ukrainare i Ukraina berättade för The Sunday Telegraph att Kyivs trupper använder NLAWs som donerats av Storbritannien ”som om de vore RPGs”, vilket är billiga ryska raketdrivna granatkastare.

NLAW är en pansarvärnsrobot för engångsbruk som kostar ca 20 000 pund per enhet och är avsedd att användas för precisionsattacker mot fiendens pansar.

Storbritannien har levererat mer än 5 000 till Kyiv.

Källan sade att ukrainarna var skyldiga att dela med sig av videor där vapnet användes korrekt, men de mottagna bilderna visade att Kyivs trupper “vilt avfyrade” fem eller sex NLAW mot ryska linjer samtidigt - salvor som kostade över 100 000 pund styck.

LÄS MER: Risk att Ryssland invaderar två Nato-länder uppger Zelenskyj

Fortsätter utvecklas

Ukrainas amerikanska och europeiska partners fortsätter att arbeta för att gemensamt utveckla Ukrainas försvarsindustriella bas. 

Ukrainas statligt ägda försvarsföretag Ukroboronprom tecknade den 15 februari ett joint venture-avtal med det franska försvarsföretaget Thales International SAS för att skapa avancerad teknik och ge operativt stöd inom områdena luftförsvar, radar, elektronisk krigföring, taktisk kommunikation och optoelektroniska system.

Har träffats

Tankesmedjan Institute for the Study of War förklarar att samarbetet fortsätter utvecklas.

– Ukrainas försvarsminister Rustem Umerov träffade den 15 februari cheferna för de europeiska försvarsföretagen KNDS France och KNDS Deutschland för att diskutera underhållsutrustning som Ukrainas partners har överfört till Ukraina och leverans av nya vapen.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ukrainsk fullträff – kostar nästan en miljard

2026 08 15

Ukraina har slagit ut ett dyrt ryskt radarsystem.

Ukrainas omfattande drönarattacker mot ryska måltavlor fortsätter.

I synnerhet riktar Kyjivs styrkor in sig på måltavlor i de ockuperade regionerna, bland annat Donetsk och Krymhalvön.

Nu har drönarstyrkor slagit ut ett avancerat ryskt radarsystem värt nästan en miljard kronor, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ukrainsk fullträff

Radarsystemet slogs ut i Sevastopol i de södra delarna av den ockuperade Krymhalvön.

Det rör sig om en radarstation av typen Nebo-U, som är värd omkring hundra miljoner dollar – motsvarande 950 miljoner svenska kronor.

Den är utformad för att upptäcka och spåra luftmål, inklusive flygplan, kryssningsrobotar och ballistiska robotar.

“Minskar deras förmågor”

I en rapport från de militära styrkornas generalstab framgår att attacken bidrar till att minska Rysslands förmågor.

– Att slå ut stationen minskar de ryska styrkornas förmåga att kontrollera luftrummet och upptäcka luftburna resurser i tid, menas det.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

Attack mot Ust-Luga

Samtidigt har Ukraina genomfört attacker mot hamnen Ust-Luga, rapporterar Kyiv Independent.

Ust-Luga är en av Rysslands största hamnar vid Östersjön och hem för en oljeterminal som fungerar som ett centralt nav för export av råolja och petroleumprodukter. 

Hamnen, som ligger väster om Sankt Petersburg och långt från Ukrainas gräns, spelar en viktig roll för att generera intäkter till statskassan. 

Guvernören bekräftar

Attacken bekräftas även från ryskt håll.

– Den regionala guvernören Aleksandr Drozdenko rapporterade tidigare att ”hamninfrastruktur” hade träffats och att en brand rasade i hamnen under ett omfattande drönarangrepp mot regionen. 

Läs mer: USA:s ekonomiska plan: “Världen har aldrig sett detta”

Foto: Nato

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen