18 maj 26

UPPGIFTER: Mycket stor oro sprids inom svenska myndigheter

2023 01 25

Inom såväl regeringen som utrikesdepartementet och flera säkerhetsmyndigheter växer oron över att Sverigehatet ska eskalera.

Oron baserar sig på att det i bland annat Turkiet, Indonesien, Pakistan och Irak har organiserats kraftiga demonstrationer mot Sverige där exempelvis den svenska flaggan har bränts.

Att myndigheterna nu sitter på helspänn berättas av en källa inifrån UD som Aftonbladet har talat med, uppger tidningen.

– Man följer utvecklingen väldigt noggrant och prioriterar särskilt säkerhetsarbetet för utsänd personal. Det finns en nervositet över om det ska eskalera eller lägga sig.

Tränad personal bevakar hatet

På Myndigheten för psykologiskt försvar, MPF, har speciellt tränad personal fått uppdraget att bevaka “hatet mot Sverige” under dygnet.

Bland annat har man noterat en uppmaning som nu sprids online – att bojkotta svenska varor.

Någonting som exempelvis den inflytelserika institutionen al-Azhar-universitet i Kairo redan gått ut med efter Rasmus Paludans koranbränning i Stockholm.

– Vi följer det här för att vara beredda om det kliver in i vårt ansvarsområde och det börjar bedrivas otillbörlig informationspåverkan riktad mot Sverige, att man sprider desinformation och vilseledning och det får en större effekt, säger Mikael Tofvesson, operativ chef på myndigheten, till Aftonbladet.

Stämningen trappas upp

Enligt MPF är det tydligt att det finns en “stor upprördhet och hatuttryck mot Sverige” och att den hotfulla stämningen trappas upp.

Även Säkerhetspolisen följer nu utvecklingen. Terrorhotnivån ligger kvar på samma nivå som tidigare, det vill säga en trea på en femgradig skala som betyder att ett terrordåd “kan inträffa.

– Samtidigt är det för tidigt att säga vilken påverkan de här konkreta specifika händelserna har eller vilka åtgärder som säkerhetspolisen vidtar med anledning av dem, säger Gabriel Wernstedt, pressekreterare på Säpo, till Sveriges Radio Ekot.

"Dålig utveckling för relationerna"

Under gårdagskvällen höll statsminister Ulf Kristersson (M) en pressträff där han manade till lugn i en säkerhetspolitisk tid han beskrev som “de svåraste sedan andra världskriget”.

– Det finns krafter både i Sverige och utanför Sverige som vill förhindra Sverige från att bli Natomedlem, sade statsministern.

UD har idag skriftligen uttalat sig till SR om händelseutvecklingen i världen rörande protesterna mot Sverige.

Vad som sker just nu i spåren av de här aktionerna är en dålig utveckling för Sveriges internationella relationer och i synnerhet med muslimska länder. Sverige befinner sig i det allvarligaste säkerhetspolitiska läget sedan andra världskriget, framhåller departementet till radion.

Foto: M. Konig

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 19

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen