UPPGIFTER: Mycket positivt besked nära för Ukraina

2022 12 13

President Zelensky och Ukrainas armé är nära att få ett mycket glatt besked.

Det uppger flera amerikanska källor för CNN nu i kväll.

I slutfasen

USA:s president Joe Biden är bara några dagar ifrån att meddela att USA säger ja till att ge Ukraina ett av de vapensystem som landet har allra högst upp på sin önskelista.

Det handlar om det högavancerade missilförsvarssystemet Patriot.

– Två myndighetspersoner och en senior regeringsperson uppger att Regeringen Biden är i slutfasen avseende att fatta beslut om att sända Patriot till Ukraina, rapporterar TV-kanalen.

President Joe Bidens motiv

Ukraina har önskat att få Patriotsystemet i flera månader men de logistiska utmaningarna när det gäller både leverans och handhavande är mycket stora.

Trots det avser nu USA sända vapensystemet till Kyiv enligt uppgifterna och myndighetspersoner i Washington är tydliga med vad som är orsaken som får det att väga över för Biden.

– Verkligheten på marken [i Ukraina], uppger en talesperson till CNN.

För att rädda liv

Joe Biden vill att Ukrainas Väpnade Styrkor får allt tyngre vapen för att kunna rädda så många liv som möjligt undan Rysslands diktator och hans brutala anfallskrig mot Ukraina.

– USA:s försvarshögkvarter Pentagons planer måste godkännas av USA:s försvarsminister Lloyd Austin innan förslaget sänds till Joe Bidens kontor för signatur, rapporterar CNN

Hela tre källor uppger dock att försvarsministern väntas godkänna vapenleveransen.

Patriotsystemet är ett av världens effektivaste system när det gäller att identifiera och genskjuta inkommande missiler.

FAKTA: Patriots Vapensystem

Betyder: Phased Array Tracking Radar to Intercept of Target

Skyddar mot: Flygplan, kryssningsmissiler, stora drönare, kortdistansmissiler

Upptäcker: Kan upptäcka över 50 potentiella mål samtidigt inom 10 mils radie

Länder som har Patriot: Tyskland, Japan, Nederländerna, Sydkorea, Polen, Sverige, Qatar, UAE, Rumänien, Spanien, Taiwan, Kuwait, Saudiarabien, Grekland och Israel, uppger DW.

Kan gå snabbt

Patriotmissilerna skulle vara en stor hjälp för Ukraina i kampen mot den ryska regimens ständiga bombardemang mot landets sjukhus, äldreboenden, bostäder och energisystem med mera.

– Så snart beslutet fattats väntas Patriot sändas snabbt under kommande dagar, uppger CNN.

– Ukrainarna förväntas skolas in i hur vapensystemet används vid USA-basen Grafenwoehr i Tyskland, uppger källor.

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen