UPPGIFTER: Musk måltavla för Putin – på grund av sex och droger

2025 05 16

Den ryska underrättelsetjänsten har försökt värva Elon Musk.

Ryska agenter påstås ha infiltrerat hans inre krets och till slut ska Musk ha satts i direktkontakt med Rysslands diktator Vladimir Putin.

Det påstår den tidigare FBI-agenten Johnathan Buma i den tyska tv-kanalen ZDF:s dokumentär ”Putins medhjälpare – Trump, Musk och Kreml”

Enligt Buma, som var FBI-agent i 16 år, ska Elon Musks excentriska livsstil spelat en avgörande roll i den ryska underrättelsetjänsten infiltrerringsförsök. 

Techmiljardärens utsvävande livsstil med droger och sex anses ha gjort honom till en perfekt måltavla.

– Musks mottaglighet för lättfotade kvinnor och drogmissbruk, särskilt ketamin, sågs av den ryska underrättelsetjänsten som en möjlighet att utnyttja, säger Buma till ZDF.

Vidare berättar ex-agenten att även PayPals grundare Peter Thiel ska ha varit en måltavla för den ryska underrättelsetjänsten.

Buma presenterar inga bevis för sitt påstående, men hävdar att uppgifterna kommer från säkra källor.

– Jag får inte diskutera detaljer om exakt hur vi fick tag på informationen. Men det finns en hel del bevis som stöder detta, säger han.

Pekar ut Putin

Enligt Buma har Vladimir Putin varit direkt inblandad i påverkansförsöken.

Ex-agenten uppger att det förekommit direktkontakt mellan Putin och Musk.

– Förmodligen flera gånger, framhåller han.

Från Ukrainavän till ryssvänlig

I dokumentären lyfts det fram att Elon Musk bytte sida i kriget 2022.

Visserligen stöttade han fortfarande de ukrainska soldaterna i kriget mot Ryssland genom att tillhandahålla internet via sina Starlink-satelliter, men detta skedde av avtalsmässiga skäl. Dessutom började techmiljardären motsätta sig ytterligare stöd till det krigsdrabbade Ukraina.

Enligt dokumentären går Musk från att stå på Ukrainas sida till att bli mer och mer ryssvänlig.

– Han anammar gång på gång ryska krav och förmedlar dessa till de över 600 miljoner användarna på sin egen plattform, X, framhålls det i tv-programmet.

Inte kommenterat

Elon Musk har inte kommenterat uppgifterna i dokumentären.

Entreprenören har tidigare beskrivit påståenden om en vänlig inställning till Putin som ”absurda” och framhållit att han genom sin affärsverksamhet har ”skadat Ryssland”.

I mars 2025 lovade Musk att aldrig stänga av Starlink för Ukraina.

– För att vara extremt tydlig, oavsett hur mycket jag inte håller med om Ukrainas politik kommer Starlink aldrig att stänga av sina terminaler, skrev Musk på X.

– Jag säger helt enkelt att utan Starlink skulle de ukrainska linjerna kollapsa, eftersom ryssarna kan blockera all annan kommunikation! Vi skulle aldrig göra något sådant eller använda det som ett förhandlingsargument.

Internettjänsten Starlink har gett Ukrainas militär en betydande fördel vid frontlinjen sedan invasionen 2022, vilket gör det möjligt för styrkorna att dela drönarbilder i realtid mellan enheterna och kommunicera i områden där striderna har stört mobiltelefontäckningen.

Foto: President of Russia Office resp White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen


29 aug 26

Faktura går till inkasso direkt – anmälningar väller in

2026 08 29

En avgift som aldrig når fram kan snabbt få oväntade konsekvenser.

En utebliven faktura har för många svenskar slutat med ett oväntat inkassokrav.

Nu riktas kritik mot ett specifikt bolag som har nästan 60 ärenden hos Allmänna reklamationsnämnden.

Fakturan kom aldrig

Under lång tid fungerade parkeringen smidigt för de boende i Lindas bostadsområde i Årby.

Men efter att parkeringsbolaget APCOA tog över hanteringen av platserna började problemen.

Fakturorna för parkeringen som skulle skickas till de boende uteblev.

I stället fick Linda Astfelt plötsligt ett inkassokrav.

Hon reagerade kraftigt på beskedet.

– Jag ska inte behöva ringa varenda månad för att få en faktura. Inte heller att de skickar mig till inkasso för att de själva inte skickat ut fakturan till mig, säger hon till SR.

Enligt Linda hade hon alltså inte fått den ursprungliga fakturan innan ärendet gick vidare.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Många ärenden hos ARN

Linda visar sig samtidigt inte vara ensam om att ha problem med parkeringsbolaget.

Sedan 2021 har 57 ärenden mot APCOA registrerats hos Allmänna reklamationsnämnden, ARN.

Även hos Kronofogden finns ett stort antal ärenden kopplade till bolaget.

Enligt uppgifterna har över 780 ärenden registrerats sedan 2023.

För Linda är det framför allt de äldre grannarna som väcker oro.

– Jag tycker synd om alla gamlingar som bor här, de kanske inte har mejl eller någonting, säger hon.

När en faktura går vidare till inkasso kan ytterligare kostnader tillkomma samtidigt som en ny betalningsfrist börjar gälla.

– Ett inkassokrav ger ingen betalningsanmärkning i kreditupplysningsbolagens register. Men om du varken betalar eller bestrider kravet kan det leda till att du får en betalningsanmärkning i ett senare skede, meddelar Finansinspektionen.

Det kan bland annat påverka möjligheten att få lån eller teckna vissa avtal.

APCOA svarar

APCOA har svarat på kritiken i samband med Sveriges Radios granskning.

Bolaget uppger att fakturorna skickas genom flera olika kanaler, bland annat vanlig post, Kivra och e-post.

Parkeringsbolaget framhåller också att ärenden kan pausas, omprövas eller krediteras om det har blivit fel.

Efter Lindas återkommande kontakter med bolaget började fakturorna till slut komma till hennes e-post som de skulle.

LÄS MER: UPPGIFTER: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen