UPPGIFTER: MP sänder ut nödrop – och här är Socialdemokraternas svar

2022 07 03

Miljöpartiet sänder nu ut nödrop om hjälp från Socialdemokraterna för att rädda sig kvar i riksdagen.

Även Aftonbladets ledarsida har gått ut med att Socialdemokraterna behöver gripa in. 

Vill hamna på samma bild

Detta rapporterar nu Expressen som framhåller att Miljöpartiet har efterfrågat draghjälp från Socialdemokraterna.

Mer exakt är önskemålet att Magdalena Andersson (S) som åtnjuter skyhöga popularitetssiffror ska göra gemensamma framträdanden med de båda MP-ledarna.

Tanken är bland annat att om Per Bolund och Märta Stenevi kan synas på bilder tillsammans med statsministern så skall det sända signaler om att Miljöpartiet är nödvändigt för en valseger.

Vill ha draghjälp

Miljöpartiet skall även ha förhoppningar om gemensamma utspel tillsammans med Magdalena Anderssons (S) parti.

De Gröna vill helt enkelt ha draghjälp i valkampanjen från Socialdemokraterna.

– Det finns en sådan önskan från vårt håll, säger en person med insyn inom Miljöpartiet till tidningen.

MP-källan anser att Socialdemokraterna kan göra mer för att lyfta MP över spärren.

Varnar för Mordor

Aftonbladets ledarsida resonerar på ett liknande sätt och har gått ut med vad de anser att Magdalena Andersson och S behöver göra.

– Mp måste komma in, annars ser det kört ut. Här behövs liknande initiativ som på högerkanten för att visa att Mp behövs för att det ska bli match, framhäver Aftonbladets ledarsida.

– Om Magdalena Andersson vill fortsätta vara statsminister måste hon se till att Mp kommer in och de rödgröna mitten-vänsteralternativ hon förfogar över håller ihop.

– Annars vinner Mordor, framhåller S-profilen Daniel Suhonen på Aftonbladets ledarsida.

Kalla handen

Men enligt uppgifter till Expressen ser Miljöpartiet ut att få kalla handen av Socialdemokraterna.

– Det finns en oro att förknippas med MP just nu.

– De måste klara det här själva, säger en S-källa till tidningen.

ANALYS

Miljöpartiets popularitet är nere på mycket låga nivåer efter en mandatperiod där även partiets båda ledare har mycket låga förtroendesiffror.

Samtidigt har Liberalerna lyft till de högsta nivåerna på flera år och ser nu ut att komma in i riksdagen vilket innebär ett rejält lyft för moderatledaren Ulf Kristerssons chanser att bli statsminister.

Om Liberalerna får 4 procent samtidigt som Miljöpartiet faller ur riksdagen så bäddar det för en rejäl svängning mot höger i svensk politik.

Nya förfrågningar väntar

Men Socialdemokraternas partiledare vill inte kopplas samman med Miljöpartiet då det kan leda till att MP-negativa väljare som strömmat till S under våren då kan komma att lämna partiet igen innan valdagen.

Om MP inte har nått 4 procent innan sista veckan innan valdagen lär det emellertid komma nya förfrågningar från De Gröna om att få synas tillsammans med Magdalena Andersson under valspurtens sista självande dagar.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


25 november 2025

JUST NU: Trump ställer ultimatum – då träffar han Zelenskyj

2025 11 25

Donald Trump ställer ett ultimatum.

Ukraina har uttryckt förhoppningar om att president Volodymyr Zelenskyj snart ska kunna träffa president Trump för att diskutera fredsplanen.

Men Trump ställer ett ultimatum.

Trumps ultimatum

Donald Trump uttrycker sig mycket optimistiskt om utsikterna för ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Samtidigt ställer han ett ultimatum:

Han är bara redo att träffa Zelenskyj – och Putin – när fredsuppgörelsen är klar eller nästan klar.

– Jag ser fram emot att förhoppningsvis träffa president Zelenskyj och president Putin snart, men ENDAST när överenskommelsen om att avsluta detta krig är SLUTGILTIG eller i sitt slutskede, skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social.

Ukraina har tidigare uppgett att man hoppas på att få till ett möte mellan Zelenskyj och Trump de kommande dagarna – men Trump kräver alltså att fredsuppgörelsen i så fall ska vara klar eller nästan klar.

LÄS OCKSÅ: Flygplan förstörda - enorm prestigeförlust för Putin

”Fåtal punkter återstår”

Trump är emellertid väldigt optimistisk och menar att stora framsteg har gjorts.

– Under den senaste veckan har mitt team gjort enorma framsteg när det gäller att avsluta kriget mellan Ryssland och Ukraina (ett krig som ALDRIG skulle ha börjat om jag vore president!), skriver Trump i inlägget.

Enligt den amerikanska presidenten börjar man närma sig en överenskommelse.

– Den ursprungliga fredsplanen med 28 punkter, som utarbetades av USA, har finjusterats med ytterligare input från båda sidor, och det finns bara ett fåtal återstående punkter där man inte är överens, uppger Donald Trump.

Witkoff träffar Putin

Nästa steg är att Trumps särskilda sändebud, Steve Witkoff, ska resa till Moskva och träffa Rysslands diktator Vladimir Putin, meddelar han.

Samtidigt ska USA:s arméminister Dan Driscoll träffa den ukrainska sidan.

– Jag kommer att informeras om alla framsteg som gjorts, tillsammans med vicepresident JD Vance, utrikesminister Marco Rubio, krigsminister Pete Hegseth och Vita husets stabschef Susie Wiles, skriver Donald Trump.

LÄS OCKSÅ: "Enorma framsteg" i fredsförhandlingarna

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen


25nov25

JUST NU: Partiledardebatt i ny tv-kanal

2025 11 25

Den nystartade tv-kanalen 100 procent fortsätter att satsa stort på svensk politik.  

Nu meddelar kanalen att man planerar att anordna en partiledardebatt under nästa års valrörelse.

– Vi vill ha en partiledardebatt, säger Marie Söderqvist, vd och ansvarig utgivare för 100 procent, till SR.

Söderqvist är osäker på om samtliga partiledare kommer att medverka. 

– Vi är inte helt säkra på om vi kommer få hit hela fältet, men vi kommer köra på med de partiledare som kommer.

”Kärnan är rörlig bild”

Bakom den nya tv-kanalen står även högerdebattören och youtubern Henrik Jönsson.

Tillsammans med en redaktion på tio medarbetare ambitionen att producera olika former av rörligt material.

–  Kärnan i verksamheten är rörlig bild och det vi gör är betydligt mer avancerat än att man ställer sig framför en green screen och pratar. Sedan kompletteras det innehållet med mer traditionella publiceringar i form av krönikor och nyheter, säger han till DN.

Både Jönsson och Söderqvist betonar att kanalen på sikt ska bära sina egna kostnader. I nuläget behöver dock 100 procent hjälp i form av donationer. Tittare erbjuds att bidra med 1 249 kronor.

– Tre dagar efter lanseringen har vi 3 000 frivilligt betalande kunder, vilket är 3 000 fler än vad SVT har. Till sommaren siktar vi på att ha 10 000, säger Söderqvist till tidningen.

LÄS MER: TVÅ DAGAR KVAR: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige 

Kritiska mot SVT

Både Jönson och Söderqvist är uttalade kritiker av public service och har en slagsida åt höger i politiken.

Henrik Jönson hymlar inte med att 100 procent kommer att stödja högersidan i valet 2026.

– Jag kan inte tala för alla här men jag personligen tycker att det vore betydligt mindre dåligt om högern kunde sitta kvar vid regeringsmakten än att vi får en dystopisk rödgrön regering igen, har han sagt till Expressen.

LÄS OCKSÅ: Tidöparti kräver: Mer pengar till asylsökande

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen