UPPGIFTER: Psykisk ohälsa och extremistbakgrund

2022 07 07

Allt mer information om mannen som gripits för knivmordet i Almedalen kommer nu fram.

Vid polisens presskonferens fram kom det att mannen lider av psykisk ohälsa och det är ett av spåren man tittar på enligt åklagare Petra Götell.

– Vi bedömer att den avlidna kvinnan var gärningsmannen tilltänkta mål, framhåller hon.

Orsaken kan vara Ing-Marie Wieselgrens offentliga profil och engagemang inom psykiatrin.

Man i 30-årsåldern som gripits för knivdådet i Visby tidigare idag är involverad i högerextrema kretsar. Mer konkret handlar det om Nordiska motståndsrörelsen, NMR, uppger Expressen och Aftonbladet. Men det är för närvarande inte fokus för gärningen enligt åklagaren.

Motivet inte klarlagt

– Vi kan inte uttala oss om motivbilden, eftersom vi inte har kommit så långt i utredningen, sade Fredrik Persson vid polisens första presskonferens.

Han ska enligt tidningarna ha deltagit i demonstrationer organiserade av den nazistiska organisationen.  Utöver det ska han ha författat artiklar på webbsidan Nordfront, en högerextrem nättidning, och medverkat i radiosändningar från samma mediekanal, uppger tidningarna.

Aktiv på sociala medier

När Almedalsveckan tog vid lade mannen ut innehåll på sina sociala medier rörande en skolmördare på 1990-talet som sköt över tio personer till döds.

Säpo har bekräftat för Aftonbladet att man samarbetar med polisen, som för närvarande leder förundersökningen.

Attack mitt i centrum

Knivattacken ägde rum på Donners plats, mitt i centrala Visby och ett populärt tillhåll under den välbesökta politikerveckan.

Enligt vittnen högg mannen kvinnan i halsen innan han greps, uppger Aftonbladet.

– Jag kan bekräfta att det har ägt rum och vi har kunnat anträffa en skadad person och gripit en man, kompletterar Ola Österling, polisens presstalesperson till Expressen.

Hennes liv gick inte att rädda, uppger Fredrik Persson, polischef på Gotland på en presskonferens.

Utreds som mord

Mannen är anhållen på sannolika skäl för mord. Han är tidigare ostraffad.

Det finns ännu ingen känd hotbild mot Almedalen och arrangemanget kan fortsätta som planerat, meddelar Fredrik Persson.

Kartläggning pågår

Enligt polisen pågår nu en kartläggning av gärningsmannen. Man vill dock inte gå in på vad mannen har uppgett i förhör och är fåordiga kring vad man vet om den misstänkta personen, som ska vara 33 år gammal.

Polisen tittar på om det finns fler intressanta personer i utredningen.

Text: Redaktionen


JUST NU: Biltema inleder bojkott

2025 11 25

På fredag är det dags för årets stora köpfest.

Då kulminerar Black Week.

Black Friday har blivit ett allt mer populärt fenomen även i Sverige och svenskarna flockar till köpcentrum för att fynda.

En kedja som bojkottar Black Friday är Biltema.

Biltema bojkottar

Även i år inleder den populära kedjan en bojkott av Black Friday.

Anledningen till beslutet har enligt Biltema själv att göra med att “företaget står fast vid sin strategi att erbjuda låga priser året runt”.

– Vi tror inte på att locka kunder med stora rabatter en gång om året, säger marknadschef Johan Gerdevåg.

– Vår strategi är att erbjuda bra priser hela året, så att alla ska kunna köpa det de behöver när de behöver det. Det är viktigt för oss att kunderna kan lita på att vi alltid har låga priser, inte bara på Black Friday.

“Året runt”

Genom att “prioritera låga priser hela året, istället för tillfälliga kampanjer”, vill företaget “sätta en standard för hur företag kan skapa värde för sina kunder på den nordiska marknaden”.

– Vår målsättning är att alla våra kunder ska kunna ha en rikare fritid med hjälp av våra produkter. Genom att hålla låga priser året runt kan vi göra det möjligt för fler att njuta av sina fritidsintressen, oavsett om det är på vinter, sommar eller någon annan tid på året, fortsätter Gerdevåg.

Läs mer: TVÅ DAGAR KVAR: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige

10 miljarder

Den amerikanska traditionen har på senare år fått stort genomslag även i Sverige.

2024 uppgick försäljningen till närmare 10 miljarder kronor enligt siffror Svensk Handel.

Men Länsförsäkringars chefsekonom Stefan Westerberg skickar med ett tips inför Black Week.

– Reor och rabatter är trevliga men lockar oss att köpa sådant vi egentligen inte behöver, säger han.

“Stanna upp”

Westerberg fortsätter.

– Stanna upp och tänk över vad du faktiskt behöver, behöver du verkligen en till pryl eller är det bara rean som lockar? Många små impulsköp kan tillsammans växa till stora summor.

Läs mer: ”Tjänst för kunderna som försvinner” – Ica-butik slår larm

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA startar krig – ”goda nyheter för ekonomin”

2025 11 25

Maria Salazar, republikansk ledamot i representanthuset, uppger att USA kommer att invadera Venezuela.

– Maduro (Venezuelas diktator, reds.anm.) förstår att vi är på väg in, säger republikanen till Fox Business.

Samtidigt fortsätter spänningarna mellan USA och Venezuela att öka.  Det amerikanska jutitiedepartementet hävdar att landets diktator Nicolás Maduro använder terrororganisationer för att smuggla in droger i USA.

Salazar anger dock en annan motivering till en amerikansk invasion av det sydamerikanska landet. Hon pekar på att Venezuela besitter världens största oljereserver. 

– Det vore mycket goda nyheter för den amerikanska ekonomin, säger Salazar om en invasion.

Jämförs med Irakkriget

Justice Democrats, en politisk organisation som stödjer Demokraterna, reagerar kraftfullt på Salazars uttalande.

– De döljer det inte ens längre. Ett USA-lett krig för regimskifte som syftar till att fylla oljebolagens fickor. Var har vi hört det förut? framhåller organisationen i ett uttalande med hänvisning till USA:s invasion av Irak 2003.

Den tidigare generalen Fred Wellman, som har kandiderat för Demokraterna, instämmer i kritiken.

– De skickar våra trupper i krig för oljebolagen och låtsas inte ens ljuga om det. Dessa sjuka idioter kommer att döda våra barn. Det är ett enda stort skämt, säger han enligt nyhetssajten Common Dreams.

LÄS MER: Kalldusch för Putin – Kina höjer priserna rejält 

Vita huset ger annan bild

De senaste månaderna har den amerikanska militären attackerat flera fartyg i Karibien, som enligt USA smugglat narkotika till amerikanskt territorium.

Trumpadministrationen hävdar att de militära aktionerna är ett svar på den venezuelanska regimen kopplingar till drogkarteller. 

President Trump har sedan tidigare gett grönt ljus till CIA-operationer i Venezuela och enligt uppgifter till Reuters överväger han att störta den venezuelanska regimen.

Samtidigt har USA stärkt sin militära närvaro i regionen. Världens största hangarfartyg, USS Gerald R. Ford, har anlänt till den amerikanska flottans ansvarsområde Southern Command, som omfattar Karibien och Latinamerika.

Ombord finns en besättning på över 4 000 personer samt medföljande örlogsfartyg, ett antal attackhelikoptrar och stridsflygplan.

LÄS OCKSÅ: Sju tunga bakslag för Trump – ”Sämre än Biden” 

Foto: Nato

Text: Redaktionen