UPPGIFTER: Miljardsmäll för Sverige

2023 09 20

Vid årsskiftet genomför regeringen och SD en sänkning av reduktionsplikten.

Inblandningen av biodrivmedel i både bensin och diesel kommer att sänkas till sex procent, vilket kommer att leda till betydligt lägre priser vid pump, enligt Tidölaget.

– Det utgör en sänkning med 34 procentenheter för diesel respektive 6,5 procentenheter för bensin, jämfört med om reduktionsplikten behållits på beslutad nivå för 2024, uppger Tidöpartierna i en artikel som publicerats i DN.

Enligt regeringen och SD:s beräkningar kan sänkningen resultera i att det blir ungefär 5,50 kronor billigare per liter diesel inklusive moms att tanka redan 2024.

För 2025 och 2026  beräknas dieselpriset bli över 6 respektive 7 kronor lägre.

Riskerar miljardsmäll

Regeringens beslut att sänka reduktionsplikten har kritiserat av bland annat Naturvårdsverket.

Myndigheten har påpekat att en sänkt reduktionsplikt kommer att försvåra för Sverige att klara sitt utsläppsåtagande gentemot EU.

Nu kommer uppgifter om att EU gör en liknande bedömning.

Sveriges miljardstöd från unionen hotas på grund av regeringens ändrade klimatpolitik, rapporterar SVT Nyheter.

I synnerhet handlar det om sänkningen av reduktionsplikten.

– Med regeringens förslag om sänkt reduktionsplikt kan delar av stöden frysa inne, säger Veerle Nuyts, talesperson för EU-kommissionen till SVT.

”Kommer knappast betalas ut”

Sverige har rätt till 38 miljarder kronor i stöd från EU – en dubbelt så stor summa som hela den svenska klimatbudgeten.

Stora delar av miljardbeloppet riskerar dock att frysa inne.

Utbetalningen av stödet är  villkorade med att Sverige uppfyller en plan som tecknades mellan förra regeringen och EU.

Nuvarande regering har dock ändrat planen – bland annat genom att avisera en sänkning av reduktionsplikten.

I slutet av augusti skickade regeringen en uppdatering av återhämtningsplanen till EU. Den nya planen saknade dock klimatåtagande som kompenserar för den sänkta reduktionsplikten, erfar SVT.

Därför kommer EU ”knappast att betala ut” delar av de 38 miljarderna som ska gå till Sverige.

Det uppger EU-kommissionens talesperson för tv-kanalen.

– Om vår bedömning är att ett land inte uppfyller delmål och mål man åtagit sig, kan kommissionen kanske göra en delutbetalning, men resten av utbetalningarna ställs in, säger Veerle Nuyts.  

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Minister pekar ut SD: ”Genuint farligt för Sverige”

2025 11 18

Liberalerna har sagt nej till att sitta i en regering med Sverigedemokraterna.

Partiledaren Simona Mohamsson (L) har tidigare sagt att hon är beredd att driva frågan till ett nyval om det skulle krävas.

Frågan har dock splittrat Liberalerna där röster börjat höjas om slopa den röda linjen.

Klimatminister Romina Pourmokhtari (L) står inte på den sidan. Pourmokhtari menar att hon “inte är bekväm” med att ge SD den “direkta makt” det skulle innebära att sitta i regeringen.

Ministern drar ett exempel från när Sverige hade ansökt om medlemskap i Nato och väntade på att få ja från Ungern och Turkiet.

Hon kallar tiden för “det allvarligaste säkerhetsläget någonsin” då Sverige behövde skydd från andra länder. 

– Då väljer Richard Jomshof att hetsa koranbrännaren. Det beteendet är farligt, det är genuint farligt för Sverige, säger Romina Pourmokhtari.

"Beklagar det"

Koranbränningarna som Pourmokhtari syftar på fick stor uppmärksamhet över hela världen, inte minst i Turkiet som reagerade kraftfullt. 

Exempelvis ställde den turkiska presidenten Recep Tayyip Erdoğan ultimatum om att det inte skulle bli något Natomedlemskap om inte Sverige förbjöd koranbränningar.

Richard Jomshof har svarat på kritiken. Han menar att “de islamiska krafterna målmedvetet arbetar med att ta demokratin ifrån oss”, skriver SVT.

– Att i ett sådant läge vika sig för dessa antidemokratiska krafter, vilket Romina uppenbarligen vill göra, är att spela dem rakt i händerna. Jag beklagar det, framhåller han till kanalen.

LÄS MER: “Radera det direkt” – Folksam varnar för mejl

Åkesson: "De får ge sig"

Jimmie Åkesson, SD:s partiledare, har varit mycket tydlig med att Sverigedemokraterna kommer att kräva en plats i regeringen efter nästa års val.

Annars fäller man Ulf Kristersson som statsminister.

– Då trycker vi på röd knapp i kammaren, sade Åkesson till Expressen i oktober.

I helgen framhöll partiet att ultimatumet står kvar.

Om de (Liberalerna, red. anm.) kommer in i riksdagen och får fyra procent och vi fortsatt är det största partiet i regeringsunderlaget, då är det rimliga är att de får ge sig, sade Jimmie Åkesson till DN i söndags.

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Foto: Henrik Nyström/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


18 nov 2025

USA vänder sig till hela världen – “ett av de största beskeden i historien”

2025 11 18

USA:s president Donald Trump vänder sig till hela världen.

Detta efter att FN i natt röstat ja till den amerikanska fredsplanen som inkluderar en internationell fredsstyrka i Gaza.

Grattis till världen till den otroliga omröstningen i FN:s säkerhetsråd för bara några ögonblick sedan, där man erkände och stödde Fredsstyrelsen, som kommer att ledas av mig och inkludera de mäktigaste och mest respekterade ledarna i hela världen, framhåller Trump på Truth Social efter beskedet.

– Detta kommer att gå till historien som ett av de största godkännandena i FN:s historia, kommer att leda till ytterligare fred över hela världen och är ett ögonblick av verkligt historiska proportioner! 

13 av 15 röstade ja

Förslaget har sin grund i den 20-punktsplan som presidenten tidigare lagt fram för Gaza, som bland annat innehåller att gisslan ska återföras till Israel, att Gazaremsan ska återuppbyggas och att nödhjälp ska sättas in till den palestinska befolkningen.

Den internationella stabiliseringsstyrkans uppdrag kommer att vara att skydda civila och jobba för att permanent avväpna Hamas. Det finns även formuleringar som skulle kunna innebära en väg mot en självbestämmande palestinsk stat.

Resolutionen röstades igenom när 13 av 15 FN-länder sade ja. Kina och Ryssland avstod från att rösta.

– Tack till FN och alla länder i FN:s säkerhetsråd, Kina, Ryssland, Frankrike, Storbritannien, Algeriet, Danmark, Grekland, Guyana, Sydkorea, Pakistan, Panama, Sierra Leone, Slovenien och Somalia. Tack också till de länder som inte satt i denna kommitté, men starkt stödde insatsen, inklusive Qatar, Egypten, Förenade Arabemiraten, Saudiarabien, Indonesien, Turkiet och Jordanien, skriver Trump.

Kritiseras

Enligt CNN kvarstår dock många frågor om planens genomförande. Den amerikanska kanalen skriver att utkastet är vagt vad gäller ordningsföljd och detaljer.

– Västerländska diplomatiska källor har berättat för CNN att bristen på detaljer i resolutionen kommer att göra den svår att genomföra, rapporterar kanalen.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen