UPPGIFTER: Mardrömsbesked för Ukraina är nära

2024 11 13

Nya uppgifter från USA pekar på en dyster framtid för Ukraina.

I februari nästa år har Ryssland bedrivit fullskaligt krig mot Ukraina i tre år.

Det råder alltjämt intensiva strider på många håll i landet, bland annat i Donetsk och Zaporizjzja såväl som i den ryska Kursk-regionen.

Nu kommer uppgifter som pekar på att Ukraina kan få det mycket tufft framöver.

Uppgifter från USA

Källor till New York Times uppger att USA:s talman Mike Johnson har sagt att USA inte kommer att skicka mer pengar till Ukraina.

– Talman Mike Johnson sade till ledamoten Marjorie Taylor Greene i det slutna mötet idag att det inte skulle skickas några mer pengar till Ukraina, enligt två personer som är bekanta med kommentaren, skriver New York Times.

Mardröm för Ukraina

Om uppgifterna blir till verklighet så vore det ett mardrömsbesked för Ukraina.

Landets militära styrkor har sedan krigets inledning varit beroende av militärt och ekonomiskt stöd från väst - i synnerhet från USA.

“Så mycket som möjligt”

Med bara några månader kvar till det att Donald Trump tillträder som ny amerikansk president vill den sittande presidenten Joe Biden se till att Ukraina får stöd under tiden som är kvar.

Det rapporterar The Washington Post.

– Biden-administrationen kommer att skynda på så mycket militärt stöd som möjligt till Ukraina under sin mandatperiod, sade utrikesminister Antony Blinken på onsdagen när han träffade en rad europeiska säkerhetstjänstemän i Bryssel för att förbereda en strategi för stöd till Kyiv innan den tillträdande presidenten Donald Trump intar Ovala rummet.

“Kan skicka trupper”

Samtidigt förbereder sig Europa för en situation där man kan behöva ta mer ansvar över stödet till Ukraina om USA beslutar sig för att upphöra med det.

Storbritanniens tidigare premiärminister Boris Johnson har gått så långt som att föreslå att det kan bli aktuellt att skicka soldater till Ukraina.

– Storbritanniens tidigare premiärminister sade att landet kan komma att behöva skicka trupper till Ukraina om den nyligen valda presidenten Donald Trump minskar USA:s finansiering eller militära stöd till ukrainarna, skriver Newsweek.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Värre än någonsin” – jättesmäll för Coop

2025 08 18

Krisen fortsätter för Coopkoncernen.

Under fjolåret blev förlusterna större än någonsin. Coop gjorde en samlad förlust på 2,7 miljarder kronor.

Nu går Ulf Johansson, professor i marknadsföring och föreståndare för Centrum för handelsforskning vid Lunds universitet, ut med en skarp varning.

Enligt experten står Coop vid ruinens brant.

– Jag har varit alarmistisk förr när det gäller Coop, men nu verkar det vara värre än någonsin, säger Johansson till SvD.

Riskerar konkurs

Värst är situationen för Coop Syd, som har över 90 butiker.

Trots omfattande sparåtgärder tampas koncernen med stora ekonomiska problem. Situationen är så svår att Coop Syd riskerar att gå i konkurs, rapporterar DN med hänvisning till kedjans årsredovisning.

I ett dokument som tidningen tagit del av står det att det finns en ”stor risk att föreningen och koncernen inte kan fortsätta bedriva sin verksamhet”.

”Ska bli lönsam igen”

Coops vd Anders Torell tonar ner konkurshotet.

– Den investering i IT och logistik som vi beslutade att göra för flera år sedan har kostat mer än vad man planerade för. Men nu lägger vi en affärsplan med målsättningen att Coops verksamhet ska bli lönsam igen, säger han till SvD.

LÄS MER: Svensk matjätte tvingas lägga ner fabrik

Fakta Coop

- Coop är Sveriges näst största livsmedelskedja efter Ica.

- I dag har Coop cirka 800 butiker i Sverige, från Kiruna i norr till Smygehamn i söder.

-  Coop är ett kooperativ vilket betyder att kedjan ägs av sina cirka fyra miljoner medlemmar. I dag drivs Coops butiker av 26 konsumentföreningar.

- Enligt Coop är syftet med konsumentkooperationen att skapa ekonomisk nytta och samtidigt göra det möjligt för medlemmarna att i sin konsumtion bidra till en hållbar utveckling för människor och miljö.

Foto: Coop

LÄS MER: Svensk matjätte tvingas lägga ner fabrik

Foto: Coop Sverige 

Text: Redaktionen


I NATT: Trump ställer ultimatum till Ukraina

2025 08 18

– Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj kan avsluta kriget i Ukraina nästan omedelbart, om han vill.

Det skriver USA:s president Donald Trump på Truth Social inför kvällens toppmöte i Vita huset mellan Trump, Zelenskyj och flera europeiska ledare.

Den amerikanske presidenten ställer två ultimatum till Ukraina inför mötet på måndagskvällen.

Om Ryssland ska avsluta sitt anfallskrig måste Ukraina acceptera Krym som ryskt territorium, enligt Trump. Vidare skriver presidenten att Ukraina måste överge planerna på ett Natomedlemskap.

– Det är omöjligt att få tillbaka Krym som Obama gav bort (för 12 år sedan, utan att ett endaste skott avlossades), och INGET NATOMEDLEMSKAP FÖR UKRAINA. Vissa saker förändras aldrig!!! skriver Trump.  

Illegal annektering

Krym annekterades av Ryssland 2014 efter en folkomröstning som större delen av omvärlden har förkastat som illegitim.

Den ryska militären skickade soldater utan nationella symboler till den ukrainska halvön. Soldaterna tog snabbt kontroll över viktiga byggnader, flygplatser och militära installationer. Samtidigt förnekade Ryssland all inblandning.

Zelenskyj vädjar till USA

President Zelenskyj har landat i USA inför kvällens toppmöte, som äger rum endast tre dagar efter Trumps möte med Rysslands diktator Vladimir Putin.

– Ryssland måste avsluta detta krig, som de själva startade. Jag hoppas att vår gemensamma styrka, med USA och våra europeiska vänner, kommer att tvinga Ryssland till en verklig fred, framhåller den ukrainske presidenten i ett inlägg på X.

LÄS MER: USA överens med Putin i avgörande fråga

Då inleds mötet

Mötet mellan Zelenskyj och Trump inleds klockan 19 svensk tid. Två timmar senare kommer de europeiska ledarna att ansluta till samtalen.

Bland deltagarna finns Tysklands förbundskansler Friedrich Merz, Finlands president Alexander Stubb, Frankrikes president Emmanuel Macron, Italiens premiärminister Giorgia Meloni, Storbritanniens premiärminister Keir Starmer och EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen.

LÄS MER: Kyiv chockade – fruktar ”bakhåll” imorgon måndag

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen