20 april 26

UPPGIFTER: Kuppförsök i riksdagsparti

2023 10 20

Ett svenskt riksdagsparti skakas av interna konflikter.

Nu kan partiets högsta namn hänga löst.

Det rapporterar Aftonbladet.

”Försöker få bort henne”

Partiet i fråga är Miljöpartiet.

Ett stort missnöje har brett ut sig i partiet.

Nu pågår ett kuppförsök mot språkröret Märta Stenevi.

Det uppger flera centralt placerade MP-källor till Aftonbladet.

– Det här är ett sätt att försöka få bort henne. Man försöker få kongressen att rösta för att hon inte har fortsatt förtroende, säger en uppgiftslämnare till tidningen.

Enligt samma källa pågår en ”fullt utvecklad falangstrid” inom partiet.

Den ena falangen vill att MP ska bli ett smalare parti och lägga ett ensidigt fokus på klimatfrågan.

Den andra falangen följer Märta Stenevis linje. De vill bredda partiet och även lyfta sociala frågor.

Per Bolunds efterträdare

Miljöpartiets valberedning uppges ha bestämt sig för vem de vill se som efterträdare till avgående språkröret Per Bolund.

Under gårdagen kom rapporter om att Daniel Helldén kommer nomineras.

Daniel Helldén tillhör MP-falangen som vill bort från Märta Stenevis vision om att bredda partiet och tala mer om sociala frågor.

Uppgifter: Nobbade pressträff 

Nomineringen av Helldén väckte stor uppståndelse, enligt uppgifter till SvD.

Så stor uppståndelse att Märta Stenevi vägrade att medverka på en pressträff tillsammans med honom, erfar tidningen.

Nominering av det manliga språkröret skulle offentliggöras på en gemensam pressträff med Daniel Helldén och Märta Stenevi.

Men Stenevi vägrade att medverka. Hon tog tåget hem till Malmö, rapporterar SvD.

– Situationen i partiet är sedan dess ”kaos”, skriver tidningen.

”Grovt integritetskränkande”

Märta Stenevi har kommenterat uppgifterna i ett inlägg på Facebook.

Hon hävdar bestämt att de är inkorrekta.

– Jag kommer skriva detta här nu och sen får det räcka med dumheter: Det stämmer att jag är i Malmö. Jag reste ner igår kväll pga att jag behövde hem till ett av mina barn. Och jag skulle göra det igen vilken dag som helst. Tycker någon i partiet att det är orimligt så föreslår jag att det lyfts med mig nästa gång, inte med media, framhåller Märta Stenevi och tillägger:

– Att överhuvudtaget behöva skriva detta är redan grovt integritetskränkande mot min familj och jag kommer inte svara på fler frågor om detaljerna kring mina så kallade ”svepskäl” - ber man mig välja mellan mina barn och partiet så kommer jag välja mina barn. Utan tvekan.

Bekräftat: Daniel Helldén nomineras

På fredagsmorgonen presenterar Miljöpartiets valberedning vem som nomineras till manligt språkrör vid sidan av Märta Stenevi.

Det blir Daniel Helldén. 

– Jag ser fram emot att få vara med och företräda Sveriges absolut viktigaste parti tillsammans med Märta, säger han på en pressträff. 

Valberedningen nominerar även Märta Stenevi för omval. 

– Jag är väldigt glad och tacksam över förtroendet, säger hon. 

Foto: Sveriges Riksdag 

Text: Redaktionen


1 augusti 2026

Stort regnoväder drar in över flera län

2026 08 01

Snart drar en kallfront med regn in över flera län.

Den som vill njuta av vackert sommarväder måste passa på nu, då det i delar av Sverige är soligt.

Snart kommer nämligen en rejäl vändning till det sämre.

En hel del nederbörd

Under helgen samt måndag och tisdag blir det relativt fint väder, om än med viss osäkerhet, i stora delar av Sverige.

Men sedan tvärvänder det.

På onsdag drar en kallfront in över Sverige, vilket medför en stor risk för ostadigt väder och rejält med regn på flera håll i landet.

SMHI:s väderkarta visar att det blir regnoväder i Svealand och stora delar av Götaland på onsdagen.

På torsdagen ser regnet ut att sprida sig ytterligare och det kan bli rejält ostadigt.

– Med svalare luft och en hel del nederbördsområden. Det finns inget stabilt högtryck under senare delen av veckan, säger SMHI:s meteorolog Emelie Karlsson till Expressen.

”Kan få en jättekraftig skur”

Den exakta prognosen är svår att fastställa i nuläget, men att det blir regnigt i stora delar av landet tycks vara alldeles klart.

Lokala variationer kan dock förekomma.

– Det kan ju vara så att du befinner dig någonstans och så får du inget regn alls, men bara en mil bort kanske du får en jättekraftig skur, säger Emelie Karlsson till tidningen.

För den som vill ha fint väder gäller det alltså att passa på före onsdagen, även om vädret kan vara ostadigt på sina håll även i helgen och i början av veckan.

Idag lördag förekommer skurar i delar av Norrland.

– I övrigt i landet bjuder lördagen på ganska gott om sol med temperatur mellan 20 och 25 grader i söder och 15-20 grader i norr, enligt SMHI.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Stabilt väder på flera håll – innan det vänder

Så kan det fortsätta även på söndagen och i början av nästa vecka.

– Måndagen ser ut att bjuda på liknande väder som under söndagen med skurar över Norrland och mer stabilt väder i Götaland och Svealand med växlande molnighet och en del sol, rapporterar SMHI.

Men från och med mitten av veckan är det alltså stor risk att nästan hela landet drabbas av regn.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: R Iwata

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 08 01

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen