UPPGIFTER: M-SD-KD-L:s nya plan för 2023

2022 12 27

Sveriges regering vill bryta den negativa opinionstrenden med reformer på tre prioriterade områden.

Regeringen Kristersson har identifierat tre sakfrågor där man vill sätta in nya åtgärder för att vända skutan, rapporterar DI.

Tre stora mål

Efter jul- och nyårsledigheten väntas M-SD-KD-L-styret att jobba hårt för att uppnå tre olika mål på en och samma gång:

- Öka i popularitet

- Bryta Socialdemokraternas uppgång

- Skapa förnyad politisk energi genom att ta kommandot och initiativet i tre centrala frågor

Det indikerar källor från regeringsunderlaget till tidningen.

Första frågan – elen

En av de tre frågorna är energifrågan och elkrisen. Bland annat har oppositionen pressat på hårt om att Norrland inte inkluderats i elstödet.

– Det är möjligt att vi behöver ändra oss här. När elpriserna blivit så höga även i norr, säger en källa till DI.

Regeringen Kristersson väntas enligt tidningsuppgifterna sätta press på Socialdemokraterna i frågan om ökade satsningar på kärnkraften.

Planen är att få med sig Magdalena Anderssons (S) parti på en rad reformer som ska öka chansen för ny kärnkraft i Sverige.

Andra frågan – klimatet

En andra fråga som M-SD-KD-L-sidan väntas agera inom gäller klimatet.

Regeringsunderlaget har fått hård kritik och anklagas för att ha låga miljö- och klimatambitioner.

Regeringsföreträdare uttrycker oro till DI.

– Det finns ett stort behov av ett omtag kring vad en borgerlig klimatpolitik är, som inte bara handlar om kärnkraften, säger en källa.

Tredje frågan – Brottsligheten

En tredje fråga avser kampen mot brottsligheten.

Enligt uppgifterna väntas statsminister Ulf Kristersson öka tempot inom kriminalpolitiken.

Strax före jul gick man ut med besked om nya utredningar om visitationszoner och anonyma vittnen.

– Regeringen påbörjar nu den största offensiven i svensk historia mot organiserad brottslighet, uppgav M på sin webbsida i samband med beskedet.

ANALYS

Regeringen Kristerssons underlag bestående av M-SD-KD-L samlade 49,6 procent i valet mot S-C-MP-V-sidans 48,9.

Men ledningen på 0,7 procentenheter har enligt Sifos decembermätning förvandlats till att man ligger under med hela 8,9.

Vänstersidan får 53,7 mot högersidans 44,8.

Att regeringen i början av 2023 lägger ökat fokus på M och SD:s paradfrågor minskad migration och hårdare tag mot brottsligheten är att vänta.

Likaså att man gör allt för att vända skutan gällande elfrågan.

Läs mer i DI här.

Foto: Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


Krigsfartyg i Östersjön attackerat

2026 03 25

Ett ryskt örlogsfartyg har träffats av ukrainska drönare.

Uppgifterna kommer tidigt på onsdagseftermiddagen.

Ukraina har genomfört en stor drönarattack på onsdagen och träffat flera ryska måltavlor.

Bland måltavlorna som har träffats finns ett ryskt örlogsfartyg i Östersjön, rapporterar Kyiv Independent.

Ryskt fartyg träffat

Ukrainska styrkor har skadat ett ryskt fartyg i Östersjöhamnen Viborg i samband med en omfattande drönarattack.

Attacken är det första kända framgångsrika tillslaget mot ett rysk militärt fartyg i Östersjön, nästan 1 000 kilometer från ukrainskt territorium. 

Fartyget, som av generalstaben identifierats som “Purga” och som drivs av den ryska säkerhetstjänsten FSB:s gränsbevakningssektion, låg dockat vid stadens skeppsvarv när det träffades.

Bilder visar

Bilder som publicerats på Telegram visar ett fartyg som kantrat på sidan bland andra större båtar som ligger dockade i hamnen. 

Enligt den ukrainska generalstaben kan Purga, som tillhör en fartygsklass byggd vid varvet känd som Projekt 23550, fungera både som isbrytare och som ett ordinarie örlogsfartyg. 

Enligt det ryska sjöfartsorganet Paluba kostar ett sådant fartyg omkring 18 miljarder rubel – motsvarande 222 miljoner dollar eller strax över två miljarder svenska kronor.

Hävdar: "300 miljoner dollar" 

Anton Gerashchenko, tidigare rådgivare till Ukrainas inrikesminister, kommenterar attacken i ett inlägg på X.

Enligt honom rör det sig om en massiv prestigeförlust för Ryssland.

– Den kostar ungefär 300 miljoner dollar, skriver Gerashchenko om fartyget.

Läs mer: Gulfstat uppmanar Trump: ”Avsluta inte kriget”

Efter enorma ryska attacken

Ukrainas stora drönarattack kommer efter att Ryssland under de senaste dygnen avfyrat hundratals drönare och missiler.

– Det ukrainska flygvapnets talesperson, överste Jurij Ihnat, uppgav att ryska styrkor avfyrade samtliga sju ballistiska robotar mot områden relativt nära frontlinjen i oblasterna Zaporizjzja och Poltava, och att de ukrainska styrkorna inte kunde skjuta ner robotarna, uppger tankesmedjan ISW.

541 av 556

Ukraina lyckades bättre med att skjuta ner drönarna.

– Ukrainska styrkor sköt ner 541 av de 556 stridsdrönare som avfyrades under dagen.

Läs mer: LARMET: Kina förbereder sig för storkrig

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine Telegram

Text: Redaktionen


25 mars 2026

Nytt favoritland – 5 miljoner svenskar ska åka dit

2026 03 25

Länder som Spanien, Frankrike och Italien får erkänna sig besegrade.

Svenska folket tycks lockas av ett helt annat resmål än de klassiska turistmagneterna.

Nu är det istället Danmark som seglar upp som ny favorit.

Nästan varannan svensk, 47 procent, uppger att de kommer att besöka grannlandet någon gång inom de närmaste tre åren, enligt en marknadsundersökning av VisitDenmark.

– Att så många svenskar planerar att resa till Danmark visar tydligt att intresset för närresor växer, säger Ulf Staaff, Travel Commercial Manager på Stena Line, i en kommentar.

Färjerederiet har tydligt märkt av det ökade suget.

– För resenärer som värderar trygghet, flexibilitet och närhet erbjuder Danmark korta resor till både välbekanta och outforskade besöksmål – ett upplägg som passar för spontana weekendresor, långhelger eller vistelser under vår och sommar, säger Ulf Staaff.

Spontanresor

Det som gör Danmark särskilt attraktivt är det korta avståndet. Destinationen blir därför ett naturligt val för spontanresande, inte minst över helger.

Köpenhamn, Tivoli och Legoland hör till några av de mest populära resmålen. Men hela Danmark växer i svenskarnas ögon, och nu väntas alltså en svensk invasion där drygt fem miljoner kommer att besöka landet de kommande åren.

– Nära hälften av svenskarna överväger en resa till Danmark och detta visar att landet fortsatt är ett attraktivt resmål på den svenska marknaden. Samtidigt visar analysen att kännedomen ofta är koncentrerad till några få destinationer, vilket innebär en potential att inspirera fler att upptäcka fler delar av landet, säger Åsa Lindberg, Senior Market Manager på VisitDenmark, i ett uttalande.

LÄS MER: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Ökat tryck i påsk

Svenskarna har dock inte övergivit resor längre bort. Enligt resebyrån Ticket ökar påskresandet, framför allt inom Europa.

Jämfört med förra året är det 17 procent fler bokningar i år.

– Vi ser att många längtar efter ledighet och vill komma iväg under påsken, gärna till resmål som ger en tydlig kontrast till vardagen hemma, säger Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Hos Ticket är London det mest bokade resmålet, följt av Malaga, Alicante, Paris och Rom.

LÄS MER: Cafékedja öppnar i Sverige – succé i över 40 länder

Foto: A. Piacquadio

Text: Redaktionen