UPPGIFTER: Kriget i Israel sprider sig – på väg in i nytt land

2023 10 09

Israel är i krig med Hamas.

Det slog den israeliska premiärministern Benjamin Netanyahu fast efter att den palestinska terrorgruppen inlett en chockattack i helgen som varit.

– Medborgare i Israel, vi är i krig. Inte en operation, inte en stridsomgång– i krig, sade ministern i ett tal till nationen i lördags enligt The Times of Israel.

I natt: attackerat 500 mål

Igår kväll rapporterades över 700 dödsfall.

Den israeliska militären har också slagit tillbaka har har under söndagsnatten attackerat över 500 mål som slår mot Hamas och Islamiska Jihad i Gazaremsan, uppger landet enligt AFP.

Anklagelser om att Iran har bistått Hamas i attackerna mot Israel har redan framförts.

Iran själva hyllar attackerna och har enligt BBC fördubblat sitt stöd till den palestinska gruppen, men förnekar inblandning i själva anfallet.

På väg att sprida sig

Tidigt på söndagsmorgonen kommer BBC med uppgifter om att konflikten är på väg att spridas in i ytterligare ett land: Libanon.

Det var enligt kanalen av den anledningen som USA igår valde att skicka ut stridsflygplan och ammunition till Israel.

– Den stora amerikanska utplaceringen understryker amerikansk oro över att konflikten mellan Israel och Hamas kan sprida sig till andra delar av regionen, framhåller Barbara Plett Ushet, USA-korrespondent för BBC.

– I synnerhet vill de förhindra Libanons mäktiga Hizbhollah-rörelse från att gå med i striderna, rapporterar hon till den egna kanalen.

Redan beskjutna

Likt Hamas stöds även Hizbollah av Iran.

Och redan under helgen har Israel har blivit beskjutet av just Libanon.

– Detta har väckt rädsla för en större konflikt mellan Israel och dess motståndarstater, rapporterar BBC i sin livebevakning av kriget.

Jämför med 11 september

Jonathan Conricus, talesperson för Israel Defense Forces (IDF), sade sent på söndagskvällen att lördagen var “den klart värsta dagen i Israels historia”.

Han jämförde attackerna med både 11 september och Pearl Harbor.

– Aldrig tidigare har så många Israeler dödats av en enda sak, ännu mindre enskild fientlig aktivitet på en dag, sade Jonathan Conricus i en video.

Foto: S. Kopstein

Text. Redaktionen


04feb26

Skarp varning till svenska folket – se upp för det här telefonsamtalet

2026 02 05

Varje år anmäls hundratusentals bedrägerier i Sverige.

Bluffmakarna fortsätter att terrorisera svenska medborgare.

Och nu har de fått ett nytt kort på handen. Med hjälp av generativ AI kan bedragarna förfalska röster och utge sig för att vara någon du känner.

När barnet eller kollegan ringer på en måndagskväll kan det vara en bedragare bakom luren.

Investeringsprofilen och grundaren av företaget Börshajen, Andra Farhad, pekar ut den nya bedrägerimetoden som det största ekonomiska hotet mot hushållen.

– Den största ekonomiska risken för svenska hushåll 2026 ringer upp dig en vanlig torsdagskväll, låter exakt som ditt barn i panik och ber om hjälp. Men bakom rösten finns varken blodsband eller nöd – bara en algoritm och en bottenlös hunger efter dina livsbesparingar, skriver hon i SvD.

”Asymmetrisk krigföring”

Andra Farhad konstaterar att bedrägerimetoden är enkel att använda. 

– Med dagens generativa AI krävs det bara tre sekunder av din röst, stulen från ett klipp på sociala medier, för att klona ditt tonläge, din dialekt och din andning. Det är asymmetrisk krigföring i sin renaste form: en ensam individ mot en global tech-armé, framhåller skribenten.

Enligt Farhad krävs fler och skärpta AI-regleringar från både Sverige och EU för att bekämpa bedrägeriformen.

Hon uppmanar även människor att i förväg komma överens om hur pengar får överföras, alltid ringa tillbaka via kända nummer och aldrig fatta ekonomiska beslut  i affekt.

LÄS MER: Biltema går ut med varning till kunder

TIPS: Så skyddar du dig mot AI-bedrägerier

- Var medveten. Det är viktigt att känna till att den här tekniken finns och att den kan användas för att göra väldigt trovärdiga förfalskningar.

- Var sunt misstänksam. Var särskilt uppmärksam på ovanliga och konstiga situationer. Inte minst om någon ber dig föra över pengar eller identifiera dig med ditt bank-id.

- Använd aldrig ditt bank-id på uppmaning av någon som ringt upp dig. Du kan inte veta vad det används för att godkänna, eller vem det är som egentligen ringer.

- Om du jobbar på ett företag – följ den policy som finns även om du tror att det är din chef som ringer. Föreslå att du ringer tillbaka till chefen – detta kallas att motringa.

Källa: Internetstiftelsen

LÄS OCKSÅ: Annika Strandhäll rasar – hotar med lagstiftning 

Foto: T. Grote

Text: Redaktionen


5 februari 2026

Jättefartyg exploderar i Östersjön

2026 02 05

En explosion har inträffat på ett stort lastfartyg som var på väg från Belgien till Ryssland.

Det gigantiska containerfartyget var på väg genom Östersjön när en explosion inträffade i maskinutrymmet.

– I Finska viken, på väg mot Sankt Petersburg, inträffade en explosion på containerfartyget MSC Giada III med 22 besättningsmedlemmar ombord, rapporterar oberoende The Moscow Times.

– Fartyget var på väg från Antwerpen i Belgien.

Seglar under afrikansk flagg

Fartyget som var på väg till Ryssland seglar under Liberias flagg.

Explosionen inträffade under onsdagskvällen.

– Enligt Starboard Maritime Intelligence Service mottogs den sista signalen om containerfartygets position omkring halv åtta den 4 februari. Därefter försvann den från radarn, uppger tidningen.

Räddningsinsats

Explosionen utlöste en stor brand som härjade ombord i flera timmar innan den kunde släckas av tillskyndande räddningsfartyg.

– Räddningsfartyg och isbrytare anlände från Sankt Petersburg för att hjälpa besättningen, rapporterar tidningen.

– Containerfartyget har nu bogserats till hamnen i Sankt Petersburg. Inga skador på skrovet och inget bränsleläckage har registrerats.

Under torsdagsmorgonen ska det ha anlänt till den ryska hamnen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin ställer ultimatum till hela världen

Kaptenen från Ryssland

Fartygets besättning är primärt medborgare från asiatiska länder.

Men kaptenen är från Ryssland.

– Kaptenen på fartyget är rysk medborgare. Säkerhetsstyrkorna utreder nu orsaken till explosionen, rapporterar The Moscow Times.

Seglat från Marocko

Enligt spårningsdata lämnade det stora containerfartyget hamnen i Agadir i Marocko den 21 januari.

Efter ett stopp i Belgien, avseglade fartyget från hamnen i Antwerpen den 31 januari.

Ägare till fartyget är Liberian Sky Limits Shipping & Trading, uppger tidningen.

Ryska myndigheter har ännu inte gjort några officiella uttalanden om händelsen.

LÄS OCKSÅ: Jätten störtdyker på börsen – faller tvåsiffrigt 

Foto: D. Castellón

Text: Redaktionen