20 juni 2026

UPPGIFTER: Kreml har gillrat en fälla för Västeuropa

2026 06 20

Putin uppges vilja lura in Västeuropa i en fälla.

I Europa är det många som hoppas på att Ukrainakriget snart ska ta slut genom förhandlingar.

Men nu kommer en skarp varning från ett av Rysslands grannländer – som varnar Europa för att ta sig an en roll som medlare.

Varnar för Kremls egentliga syfte

Estlands utrikesminister Margus Tsahkna varnar Europa för att ta på sig en roll som neutral medlare i Ukrainakriget, rapporterar RBC-Ukraine.

Moskva försöker utnyttja Europas falska förhoppningar om diplomati, och Kremls egentliga syfte är att splittra väst, menar Tsahkna.

Liknande förhoppningar om diplomati och kompromisser fanns i Europa efter kriget i Georgien, annekteringen av Krym 2014 och undertecknandet av Minskavtalen, påtalar Estlands utrikesminister.

Men varje gång visade det sig att diplomatiska ansträngningar och kompromisser gjordes förgäves.

Den ryska aggressionen kan inte stoppas enbart genom dialog, understryker han.

– I vissa kretsar finns hopp om att eftersom Ryssland för närvarande befinner sig i en svagare position, kan det vara möjligt att engagera sig genom dialog, säger Margus Tsahkna.

– I verkligheten måste Europa upprätthålla strategiskt tålamod, öka trycket på Ryssland och stå fast vid Ukrainas sida, menar han.

Läs mer: Natoland säger nej – vill inte motverka Ryssland

Övertro på diplomati – och rädsla för eskalering

Om Europa försöker ta sig an en roll som neutral medlare och dialogpartner, riskerar man alltså att gå i Kremls fälla ännu en gång, menar den estniske utrikesministern.

Och Ryssland utnyttjar inte bara Europas övertro på diplomati och kompromisser.

Kreml försöker också ständigt utnyttja den europeiska rädslan för eskalering, menar Margus Tsahkna.

Putinregimen har många gånger riktat mycket kraftfulla hot mot väst, inklusive hot om kärnvapen, samtidigt som Ryssland själva egentligen har en svag ställning.

Ryssland försöker paralysera Europa genom att hota med eskalering, och vill också försöka splittrade EU-länderna sinsemellan.

Macron vill sitta med i förhandlingar

Frankrikes president Emmanuel Macon har tidigare sagt att Europa bör delta i fredsförhandlingar om kriget i Ukraina.

Han har dock betonat att Europa inte kommer att fungera som ”neutral” medlare, eftersom EU-länderna stödjer Ukraina.

Macron menar dock att EU-ledare måste sitta med vid förhandlingsbordet eftersom europeiska intressen är starkt kopplade till utvecklingen i Ukraina.

Läs mer: ”Putin måste dö”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Anmälningar väller in – skarp uppmaning till alla med utemöbler

2026 06 19

Svenskar med utemöbler uppmanas att låsa fast dessa med en låsvajer.

Många svenskar njuter av det fina sommarvädret på uteplatser, altaner och trädgårdar.

Men samtidigt som möblerna ställs ut passar även tjuvar runt om i landet på att försöka stjäla dyra stolar och bord.

Den här tiden på året står exklusiva utemöbler högt på deras önskelista – och Länsförsäkringar riktar en skarp uppmaning till alla med utemöbler om att säkra dessa.

Anmälningar väller in

Exklusiva utemöbler med högt andrahandsvärde är enligt Länsförsäkringar extra stöldbegärliga.  

– Under sommaren får vi in anmälningar om stulna utemöbler i princip varje vecka, säger Caroline Josefsson, affärsområdeschef skador och skadeförebygg på Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän. 

Ju mer eftertraktad och lättsåld en möbel är, desto större är risken att den försvinner.  

Tips från proffsen

Länsförsäkringar har upprättat sex tips till den som vill skydda sina utemöbler – i synnerhet om det rör sig om dyra sådana:

- Lås fast möblerna med exempelvis en låsvajer.

- Om du ska resa bort – flytta in möblerna i ett låst förråd om du har möjlighet.

- Töm dynboxar, ställ in dynor och kuddar när de inte används – även dessa kan vara stöldbegärliga.

- Märk och dokumentera dina möbler – fotografera dem och spara kvitton.

- Gör alltid en polisanmälan om du blir bestulen och spara en kopia.

- Kontakta ditt försäkringsbolag för att göra en skadeanmälan.

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tjuvarnas första val”

Caroline Josefsson säger vidare att “några enkla åtgärder kan göra stor skillnad”.

– Det är lätt att tro att utemöblerna står säkert på tomten, men vi ser att exklusiva möbler som lämnas utan uppsikt ofta är tjuvarnas första val, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi skulle inte lämna andra värdesaker för tiotusentals kronor framme utan skydd en längre period, och på samma sätt är det klokt att vara lite extra rädd om sina utemöbler. 

Så funkar det

Stöld av utemöbler omfattas ofta av hemförsäkringen.

För att kunna få ersättning krävs alltid en polisanmälan, och det är viktigt att spara en kopia av anmälan när man kontaktar sitt försäkringsbolag.  

Ersättningen baseras på möblernas värde och ålder.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: C. Banks

Text: Redaktionen


Åskoväder i halva Sverige – då drar det igång

2026 06 19

Kraftig åska och regn är att vänta i stora delar av landet under helgen.

Det blir en paus i det fina sommarvädret nu i helgen.

SMHI har gått ut med gula varningar för åskoväder som täcker halva Sverige.

På lördagseftermiddagen väntas ovädret dra igång – men i västra Götaland och sydvästra Svealand har en varning utfärdats redan från morgonen.

SMHI varnar

SMHI har utfärdat gula varningar som gäller:

- Östra Götaland, östra Svealand och sydöstra Norrland (12.00-22.00)

- Västra Götaland och sydvästra Svealand (08.00-18.00)

- Sydöstra Götaland och Öland (17.00-23.00)

- Delar av mellersta Norrland (16.00-23.00)

På vädermyndighetens hemsida har ett område motsvarande mer än halva landets yta gulmarkerats.

Ordentligt oväder

Det är ett ordentligt oväder som ser ut att dra in.

– Under lördag eftermiddag och kväll bildas regnskurar med risk för kraftig åska, framhåller SMHI om varningen som berör östra Götaland, östra Svealand samt sydöstra Norrland.

– I samband med åskskurarna kan även mycket hårda vindbyar förekomma samt stora regnmängder på kort tid. 

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tänk på detta”

SMHI har gått ut med information till svenskarna om hur man kan förbereda sig på ovädret.

Det handlar bland annat om att rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat. 

– Det kan vara farligt att vistas utomhus när det blixtrar mycket. Håll dig borta från höga saker, till exempel träd och stolpar, och undvik att bada.

Oklart exakt vart

Lokalt kan större mängder regn falla i samband med åskskurarna. 

Det återstår dock att se exakt vart de största regnmängderna och den värsta åskan kommer att vara.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, understryker vädermyndigheten.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

 Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen