UPPGIFTER: Konton avslöjade – uppviglade till våld

2022 04 19

De konton som ska ha eldat på konflikten mellan demonstranter och polisen under helgen uppges vara samma konto som slog mot Socialtjänsten tidigare i år.

Igår bekräftade polisen att uppvigling till våld i samband med de upplopp som uppstod under påskhelgen har kommit från utländska konton på sociala medier.

Nu avslöjas det att ett av dessa konton även ledde den påverkanskampanj som riktades mot Socialtjänsten i Sverige tidigare under året, uppger Dagens Nyheter.

Egyptisk influencer

Tidningen har gjort en kartläggning som visar att det handlar om ett arabspråkigt Youtube-konto.

Bilder och filmer från kravallerna spreds snabbt i sociala medier. Enligt DN publicerade bland annat en stor influerare från Egypten en video som skickats från Sverige.

Halv miljon följare

Videon var 18 minuter lång och hade rubriken “Muslimer hindrar koranbränning och Rasmus flyr tillsammans med polisen”. 

Kontot har över en halv miljon följare.

Angrep tidigare Socialtjänsten

Enligt granskningen sprids filmer och hetsande budskap som samma konton som var aktiva i en kampanj tidigare under året som hade Socialtjänsten som angreppsmål.

Myndigheten utsattes för grov kritik och påstods, utan underlag, kidnappa muslimska barn. Kampanjen bedrevs inom Sverige men fick även fäste i flera arabspråkiga länder, enligt DN.

Myndigheten förnekar

Myndigheten för psykologiskt försvar (MPF) har däremot förnekat att det skulle finnas någon riktad påverkanskampanj.

– Vi har beredskap för att det kan ske, men vi kan inte konstatera att det pågår någon enskild påverkanskampanj mot Sverige nu, säger Mikael Östlund som är kommunikationschef på myndigheten, enligt SVT.

“Inget organiserat”

Samtidigt uppgav polisen och kommenderingschef Jonas Hysing att man visst bekräftat uppviglingar till våld mot polisen från utländska konton.

När Östlund bads kommentera polisens bild medgav han att så kan vara fallet, men menar att det inte handlar om någonting som är organiserat.

Uppmanade till svensk bojkott

Qatariska kanalen Al-Jazeera uppmanade samtidigt till en bojkott mot Sverige och svenska produkter. Hashtaggen “bojkotta svenska produkter” blev viral i fler arabländer efter att Rasmus Paludan brände en kopia av Koranen i Sverige. 

Flera arabspråkliga influerare har delat information om bojkotten vilket lett till tusentals reaktioner, skriver DN.

Foto: Ingripandepoliserna resp C Jimenez

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 22

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen