UPPGIFTER: Konton avslöjade – uppviglade till våld

2022 04 19

De konton som ska ha eldat på konflikten mellan demonstranter och polisen under helgen uppges vara samma konto som slog mot Socialtjänsten tidigare i år.

Igår bekräftade polisen att uppvigling till våld i samband med de upplopp som uppstod under påskhelgen har kommit från utländska konton på sociala medier.

Nu avslöjas det att ett av dessa konton även ledde den påverkanskampanj som riktades mot Socialtjänsten i Sverige tidigare under året, uppger Dagens Nyheter.

Egyptisk influencer

Tidningen har gjort en kartläggning som visar att det handlar om ett arabspråkigt Youtube-konto.

Bilder och filmer från kravallerna spreds snabbt i sociala medier. Enligt DN publicerade bland annat en stor influerare från Egypten en video som skickats från Sverige.

Halv miljon följare

Videon var 18 minuter lång och hade rubriken “Muslimer hindrar koranbränning och Rasmus flyr tillsammans med polisen”. 

Kontot har över en halv miljon följare.

Angrep tidigare Socialtjänsten

Enligt granskningen sprids filmer och hetsande budskap som samma konton som var aktiva i en kampanj tidigare under året som hade Socialtjänsten som angreppsmål.

Myndigheten utsattes för grov kritik och påstods, utan underlag, kidnappa muslimska barn. Kampanjen bedrevs inom Sverige men fick även fäste i flera arabspråkiga länder, enligt DN.

Myndigheten förnekar

Myndigheten för psykologiskt försvar (MPF) har däremot förnekat att det skulle finnas någon riktad påverkanskampanj.

– Vi har beredskap för att det kan ske, men vi kan inte konstatera att det pågår någon enskild påverkanskampanj mot Sverige nu, säger Mikael Östlund som är kommunikationschef på myndigheten, enligt SVT.

“Inget organiserat”

Samtidigt uppgav polisen och kommenderingschef Jonas Hysing att man visst bekräftat uppviglingar till våld mot polisen från utländska konton.

När Östlund bads kommentera polisens bild medgav han att så kan vara fallet, men menar att det inte handlar om någonting som är organiserat.

Uppmanade till svensk bojkott

Qatariska kanalen Al-Jazeera uppmanade samtidigt till en bojkott mot Sverige och svenska produkter. Hashtaggen “bojkotta svenska produkter” blev viral i fler arabländer efter att Rasmus Paludan brände en kopia av Koranen i Sverige. 

Flera arabspråkliga influerare har delat information om bojkotten vilket lett till tusentals reaktioner, skriver DN.

Foto: Ingripandepoliserna resp C Jimenez

Text: Redaktionen


18okt2025

ZELENSKYJ: ”Det är den avgörande frågan” i mötet med Putin

2025 10 18

Ukrainas president ger besked inför kommande fredsförhandlingar.

I veckan mötte den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj sin amerikanske motsvarighet i Vita huset.

I nära anslutning till mötet pratade också Donald Trump med den ryske diktatorn Vladimir Putin i telefon.

Nu planerar de båda att mötas inom några veckor, ett möte där Ungern ska stå som värd.

Inför mötet går nu Ukrainas president ut och pekar ut den avgörande frågan i samtalen.

Det kommer vara avgörande

President Zelenskyj framhåller att det första steget måste vara att få till stånd en vapenvila.

– Vår ståndpunkt är att vi först behöver eldupphör, så vi måste sitta ner och tala och förstå var vi står. Jag tror att det här är det viktigaste första steget, säger han, rapporterar Kyiv Post.

Efter det kommer frågan om territoriella eftergifter oundvikligen att bli en stötesten.

– Jag tror att president Trump förstår att den avgörande frågan i alla typer av förhandlingar, i alla format, kommer att vara frågan om territorium, säger Volodymyr Zelenskyj.

LÄS OCKSÅ: Skarp drönarattack mot Ryssland – se videon här

Ryssland vill ha allt

Den ukrainske presidenten menar att Rysslands mål fortsatt är att de ockuperade områdena i Ukraina ska tillfalla Ryssland.

– Ryssarna vill ockupera allt och nu vill de före någon form av vapenvila göra en överenskommelse om land, om våra territorier, säger han, rapporterar tidningen.

Trump har under året försökt att pressa fram en vapenvila mellan länderna, men Putin har ännu inte gått med på det.

Efter mötet i Vita huset

Veckans möte mellan presidenterna från Ukraina och USA beskrivs som en besvikelse i Ukraina.

– Zelenskyj och hans delegation kom till Washington i hopp om att övertyga Trump om att öka vapenleveranserna till Ukraina, uppger Kyiv Post.

– Den ukrainska sidan kom dock ut mer eller mindre tomhänta eftersom Trump, efter ett telefonsamtal med Rysslands ledare Vladimir Putin, tycktes ta tillbaka alla antydningar om att sätta ökad press på Moskva.

LÄS OCKSÅ: Ryskt förslag till Trump - "kostar bara 76 miljarder"

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead resp President of Ukraine Office resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


18okt2025

Gekås Ullareds nya sortiment pekas ut – slår rekord

2025 10 18

Varuhuset Gekås i Ullared har fått en rekordstark start på höstens försäljning.

Under september månad noterade det populära varuhuset en rekordförsäljning.

Hela 305 000 kunder shoppade på Gekås under den förra månaden.

Den totala försäljningen landade på 541 miljoner kronor.

Det är en ökning med 15 procent jämfört med 2024.

– Det är fantastiskt att se en sådan fin försäljningsökning så här tidigt på hösten. September 2025 slår alla tidigare år med råge, och jag vågar nästan lova fler stora rekord under oktober och november, säger Gekås vd Patrik Levin, i ett uttalande.

Nytt sortiment ligger bakom

Bakom den stora försäljningsökningen i Ullared ligger flera faktorer.

Pernilla Wahlgrens nya höstmodekollektion och en nylanserad barnavdelning är några av dem, menar Patrik Levin.

– Våra inköpare har köpt in mer varor än någonsin och vår största utmaning just nu är att hinna fylla hyllorna i samma takt som kunderna shoppar. Det är en fantastisk utmaning att ha, säger han.

Läs också: Flera matvaror störtdyker i pris – här är hela listan

Stark utveckling

Den största ökningen återfinns på Gekås livsmedelsavdelning, som ökade med 24 procent jämfört med förra året.

Modeavdelningen ökade med 16 procent.

Skor och kosmetika gjorde en ökning med 15 procent.

Varuhusets låga priser lyfts fram som framgångskonceptet bakom rekordet.

– Alla ska ha råd att köpa nya vinterskor till barnen och fylla skafferiet med mat. Våra kunder investerar sin tid för att besöka oss, men köper du en vinterjacka, ett täcke till hästen eller ett flak kaffe, kan det i många fall betala hela Ullaredsresan, säger Patrik Levin.

Högsäsong ligger framför

Oktober och november är normalt sett Gekås mest intensiva period.

Flera evenemang planeras också inför jul, bland annat ”Jul på Gekås” och ett julbord i både varuhuset och på hotellet.

– Julshoppingen är årets höjdpunkt! Man kan nästan ta på stämningen och glädjen hos alla våra medarbetare. Det är ett teamwork utan dess like, säger Patrik Levin.

Läs också: Livsmedelsjätte säger upp 16 000

Foto: Gekås Ullared

Text: Redaktionen