18 mars 2026

UPPGIFTER: Kolossalt ryskt fiasko – på en och samma dag

2023 11 24

Idag intensifierades sammandrabbningarna i östra Ukraina.

Kraftiga strider mellan ukrainska och ryska styrkor har under brutit ut kring staden Avdiika i regionen Donetsk.

Slaget slutade i fullständig förödelse för Ryssland, enligt Ukrainas militär enligt Newsweek.

Vladimir Putins trupper uppges ha förlorat 30 stridsvagnar och över 1 000 soldater – bara idag.

Redovisar inte öppet

Uppgifterna är obekräftade av västerländska medier.

Generellt varierar ofta uppskattningarna av antalet offer hos både Ukraina och Ryssland, och inget av länderna redovisar hur många människoliv som går förlorade på den egna sidan.

Enligt Ukraina har dock Ryssland totalt förlorat över 320 000 soldater, 5 400 stridsvagnar och 7 830 artillerisystem sedan Vladimir Putin beordrade den fullskaliga invasionen av grannlandet.

Ryssland: "5 937 döda"

Förra året gick den ryska försvarsministern Sergej Shoigu ut med ett ovanligt påstående då han deklarerade hur många som, enligt Ryssland, stupat bland de ryska soldaterna,

– Våra förluster hittills är 5 937 döda, sade han i en tv-sändning enligt AFP.

– Ryssland kämpar inte så mycket mot Ukraina som det kollektiva väst, tillade ministern.

Sannolikt betydligt fler

Siffrorna står i enorm kontrast till vad undersökande mediebolag kommit fram till gällande de ryska dödstalen.

– En gemensam utredning av BBC:s ryska avdelning och det oberoende ryska nyhetsmediet Mediazona identifierade namnen på 37 052 ryssar bland militärpersonalen som har dött i Ukraina, framhåller Newsweek.

Rapporten kom tidigare i november och framhöll att det faktiska antalet är betydligt högre än det som man lyckats identifiera.

Putin försade sig

Ukraina lider också av stora förluster av människoliv.

En läckt bedömning av US Defense Intelligence Agency uppskattade i våras att uppemot 17 500 ukrainare har dött, och att minst 124 000 har skadats.

För en månad sedan påstod Putin att Ukrainas förluster under deras motoffensiv var åtta gånger högre än Rysslands, vilket i så fall oavsiktligt avslöjade att ryska förluster sedan juni överstiger 11 000 militärer.

Flera uppgifter tyder på att de ryska trupperna står inför enorma utmaningar när det gäller tillgång till utrustning i striderna vid Adviika, som beskrivs som “porten till Donetsk”. 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Su-24-stridsflygplan totalförstört

2026 08 23

Ett ryskt stridsflygplan har slagits ut i en ukrainsk attack.

Tidigare på lördagen kom uppgifter om en stor ukrainsk attack mot e-handelsjätten Ozon.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer besked om att Ukraina har slagit ut ett ryskt stridsflygplan av typen Su-24M, rapporterar Kyiv Post.

Stridsflyg utslaget

Det är i samband med en stor attack mot flygfältet Saki på ockuperade Krym som det ryska stridsflygplanet totalförstördes.

Det är emellertid oklart om Ukraina använde drönare eller robotar för att slå ut planet – men president Volodymyr Zelenskyj bekräftar saken.

– På flygfältet i Saki förstördes ett Su-24M-flygplan och fyra stycken flygfältsutrustningar, medan vi i Brjansk-regionen slog ut relästationer för drönarstyrning som ockupanterna använde för att leda attackdrönare mot fredliga ukrainska städer och byar. 

Tidigare attackerna

Zelenskyj bekräftar även attackerna som genomfördes under natten mellan fredagen och lördagen.

– Under det senaste dygnet slog våra styrkor till mot raffinaderiet i Novokujbysjevsk — 1 000 kilometer från frontlinjen — vilket berövar den ryska krigsmaskinen exportintäkter på miljontals dollar. Vi träffade även ett logistiknav i Samara-regionen samt mål i Svarta havet. 

Läs mer: 100 000 europeiska soldater behövs till gränsen

Det är Su-24M

Su-24M, känd inom Nato som Fencer-D, är ett sovjetutvecklat överljudsflygplan för markattack konstruerat för attackuppdrag på låg höjd i alla väder.

Flygplanet kan bära upp till cirka 7 000 kilo vapenlast fördelat på åtta vapenbalkar, inklusive styrda robotar, bomber, raketer och andra flyg-till-markvapen, uppger United24Media.

Även Ukraina har dem

Ryssland använder återkommande flygplanet för attacker mot Ukraina.

Även Kyjivs styrkor använder det sovjetutvecklade planet – men har anpassat planen till att bära västtillverkade kryssningsrobotar med lång räckvidd av typerna Storm Shadow och SCALP-EG. 

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: By Alexander Mishin, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen