18 mars 2026

UPPGIFTER: Kolossalt ryskt fiasko – på en och samma dag

2023 11 24

Idag intensifierades sammandrabbningarna i östra Ukraina.

Kraftiga strider mellan ukrainska och ryska styrkor har under brutit ut kring staden Avdiika i regionen Donetsk.

Slaget slutade i fullständig förödelse för Ryssland, enligt Ukrainas militär enligt Newsweek.

Vladimir Putins trupper uppges ha förlorat 30 stridsvagnar och över 1 000 soldater – bara idag.

Redovisar inte öppet

Uppgifterna är obekräftade av västerländska medier.

Generellt varierar ofta uppskattningarna av antalet offer hos både Ukraina och Ryssland, och inget av länderna redovisar hur många människoliv som går förlorade på den egna sidan.

Enligt Ukraina har dock Ryssland totalt förlorat över 320 000 soldater, 5 400 stridsvagnar och 7 830 artillerisystem sedan Vladimir Putin beordrade den fullskaliga invasionen av grannlandet.

Ryssland: "5 937 döda"

Förra året gick den ryska försvarsministern Sergej Shoigu ut med ett ovanligt påstående då han deklarerade hur många som, enligt Ryssland, stupat bland de ryska soldaterna,

– Våra förluster hittills är 5 937 döda, sade han i en tv-sändning enligt AFP.

– Ryssland kämpar inte så mycket mot Ukraina som det kollektiva väst, tillade ministern.

Sannolikt betydligt fler

Siffrorna står i enorm kontrast till vad undersökande mediebolag kommit fram till gällande de ryska dödstalen.

– En gemensam utredning av BBC:s ryska avdelning och det oberoende ryska nyhetsmediet Mediazona identifierade namnen på 37 052 ryssar bland militärpersonalen som har dött i Ukraina, framhåller Newsweek.

Rapporten kom tidigare i november och framhöll att det faktiska antalet är betydligt högre än det som man lyckats identifiera.

Putin försade sig

Ukraina lider också av stora förluster av människoliv.

En läckt bedömning av US Defense Intelligence Agency uppskattade i våras att uppemot 17 500 ukrainare har dött, och att minst 124 000 har skadats.

För en månad sedan påstod Putin att Ukrainas förluster under deras motoffensiv var åtta gånger högre än Rysslands, vilket i så fall oavsiktligt avslöjade att ryska förluster sedan juni överstiger 11 000 militärer.

Flera uppgifter tyder på att de ryska trupperna står inför enorma utmaningar när det gäller tillgång till utrustning i striderna vid Adviika, som beskrivs som “porten till Donetsk”. 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen