UPPGIFTER: Kaos vid ukrainska gränsen – ”en ny nivå av desperation”

2024 10 16

Putins nya taktik har redan lett till ett bakslag, och nu varnar amerikanska källor för en ”ny nivå av desperation”.

I dagarna har det rapporterats om att Nordkorea, som är allierade med Ryssland, skickar stridande soldater till kriget i Ukraina.

Nu kommer underrättelseuppgifter som gör gällande att nordkoreanska soldater har placerats ut vid gränsen – för att sedan plötsligt försvinna.

Håller det hemligt för överordnade

Redan nu har 18 nordkoreanska soldater deserterat, enligt uppgifter till den ukrainska nyhetsbyrån Suspilne, rapporter Kyiv Independent.

De har försvunnit från sina position i Kursk och Bryansk, nära den ukrainska gränsen, enligt underrättelseinformation.

Enligt nyhetsbyråns källor har de nordkoreanska soldaterna deserterat cirka 7 kilometer från gränsen till Ukraina.

Bakgrunden till de 18 nordkoreanerna plötsliga desertering är inte känd.

De eftersöks nu av den ryska militären, enligt tidningen.

Enligt källan har de ryska befälhavarna försökt hålla nordkoreanernas desertering hemlig för deras överordnade.

10 000 nordkoreaner

Putins nya satsning på att ta hjälp av nordkoreanska soldater ser alltså ut att ha fått en kaotisk start.

Trots det så har Nordkoreas direkta inblandning i kriget väckt stor oro både hos Ukraina och hos Nato.

En västerländsk diplomat säger till Kyiv Independent att Nordkorea har skickat 10 000 soldater till Ryssland för att stödja Putins krig.

”Ny nivå av desperation”

Från amerikansk sida har man sagt att utvecklingen är djupt bekymmersam.

– Om dessa rapporter är sanna så signalerar det en ny nivå av desperation för Ryssland, kommenterar Sean Savett, talesperson för Vita husets nationella säkerhetsråd, enligt Reuters.

Skälet till att Putin vill använda sig av nordkoreanska soldater uppges vara att Ryssland har gjort enorma förluster på slagfältet. Ett stort antal ryska soldater har dött eller skadats sedan kriget inleddes, och Putin behöver därför fler soldater.

– Putin gör allt för att fördröja och undvika beslutet att genomföra en ny, fullfjädrad våg av mobilisering på Ryska federationens territorium, säger en källa inom Ukrainas militära underrättelsetjänst, enligt Kyiv Post.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Börja räkna åren” – jätteland nära kollaps

2025 12 27

– När ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

Det skriver den ryska författaren och journalisten Tatjana Rybakova i den oberoende tidningen Moscow Times.

Rybakova drar paralleller mellan Rysslands nuvarande ekonomiska situation och läget i Sovjetunionen under åren före stormaktens kollaps.  

Enligt Rybakova finns det flera tecken som tyder på att Ryssland kommer gå ett liknande öde tillmötes.

Hon pekar bland annat på:

- Svag tillväxt. BNP växte endast med 0,6 procent under tredje kvartalet 2025. Trots det använder den ryska regimen särskilda beräkningssätt för att få siffrorna att se starkare ut. På samma sätt använde Sovjet särskild statistik för att dölja stagnation.

- Tillväxten drivs nästan enbart av statliga utgifter och militärindustrin. Andra typer av investeringar pressas tillbaka samtidigt som konsumtionen minskar. 

- Den ryska regeringens budgetprognoser sträcker sig till 2042. Rybakov framhåller att prognoserna vilar på alltför optimistiska antaganden om oljepriser och skatteintäkter och drar paralleller till Sovjetunionens femårsplaner.

- Dagens låga oljepriser påminner om prisnivån innan Sovjetunionens fall. Liknande nivåer på 1980-talet bidrog till stormaktens kollaps. 

LÄS MER: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt 

Många frågor kvarstår

Parallellerna är så tydliga att Rybakova vågar fastslå att Ryssland sannolikt står inför en ekonomisk kollaps. Om den sker i närtid eller inte är däremot oklart.  

– Huruvida denna historia avslutas plötsligt och nästan oblodigt, som Sovjetunionens kollaps gjorde, eller drar ut på tiden i en lång och smärtsam process är omöjligt att veta. Historien upprepar sig inte exakt, skriver författaren och tillägger:

– Men när ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Foto: M. Domnina

Text: Redaktionen


Julklapp till Putin – världens största gasanläggning brinner

2025 12 27

Den ukrainska säkerhetstjänsten SBU har skickat en julhälsning till den ryska regimen i Moskva.

I ett inlägg på Telegram uppger SBU att man tillsammans med landets militär har attackerat en stor gasanläggning i Orenburg i södra Ryssland.

Anläggningen är världens största för separering av gas, vilket Reuters tidigare har rapporterat om.

En SBU-källa bekräftar uppgifterna.

– Gasanläggningen i Orenburg är världens största gaskemiska komplex och bearbetar 37,5 miljarder kubikmeter gas årligen, säger källan till Kyiv Independent.

Står i brand

Nu står den jättelika anläggningen i brand. Det visar satellitbilder från Nasas verktyg FIRMS, som övervakar och registrerar bränder i realtid.

– Attacken utlöste också en brand i rörledningen till 3U-70-enheten, som renar rågas från vätesulfid och koldioxid. Till följd av detta avbröts anläggningens drift delvis, säger SBU-källan till Kyiv Independent.

Gasanläggningen i Orenburg är belägen över 1 000 kilometer från den ukrainska gränsen. Trots avståndet är anläggningen av stor betydelse för både den ryska militären och landets ekonomi. Den har därför varit en regelbunden måltavla för ukrainska långdistansdrönare under kriget. 

Storm Shadow-robotar har slagit ner

Ukrainska styrkor har även attackerat ett oljeraffinaderi i Novosjakhtinsk i sydvästra Ryssland.

Enligt den ukrainska armén utlöste attacken explosioner vid raffinaderiet.

– Målet träffades, framhåller den ukrainska generalstaben i ett uttalande.

Vidare uppger den ukrainska militären att brittiska Storm Shadow-robotar användes i attacken mot oljeanläggningen.

LÄS MER: Nytt Gripen-besked från Ukraina 

Marknad attackerad

Samtidigt fortsätter Ryssland att attackera civila mål i Ukraina.

Under juldagen besköts en marknad i Cherson och ett bostadsområde i Tjernihiv. Minst två personer dödades och nio skadades, uppger Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: Massivt rökmoln – Ryssland under attack

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen