UPPGIFTER: Kaos på regeringens stödlinje

2025 01 18

Regeringens nya stödlinje på telefon har fått en kaotisk start.

Regeringen har upprättat en hjälplinje för att förebygga psykisk ohälsa och suicid.

Stödlinjen öppnade den 12 december 2024, och tanken är att vuxna som befinner sig i akut kris ska kunna ringa till stödlinjen dygnet runt.

Men starten har varit besvärlig, och många uppges ha haft svårt att komma fram.

Svårt att komma fram

Den nya hjälplinjen hade bland annat låg bemanning på nyårsdagen, som är den dag då flesta begår självmord i Sverige, rapporterar DN.

Vissa inringare möttes av ett automatiskt meddelande om långa väntetider.

Och enhetschefen bekräftar att den nya nationella hjälplinjen har problem med bemanning.

– Med tanke på trycket som varit kommer vi bemanna upp så mycket vi kan nu, men det kommer ändå inte räcka för att svara fullt så snabbt på alla samtal som vi skulle vilja, säger Magnus Johansson, enhetschef, till tidningen.

Viktigt vid akut kris

Tanken med stödlinjen är att psykisk ohälsa och suicid ska förebyggas genom att den som mår dåligt snabbt ska kunna få hjälp och stöd av legitimerad personal – dygnet runt, alla dagar i veckan.

– För personer som är i akut psykisk kris eller befinner sig i en svår livssituation kan det vara avgörande att stöd finns tillgängligt, har socialminister Jakob Forssmed (KD) tidigare sagt i ett uttalande.

Hjälplinjen bemannas av bland annat terapeuter, psykologer och sjuksköterskor.

Regeringen har satsat 22 miljoner kronor på projektet, men de initiala problemen tyder alltså på att det kan behövas större resurser.

Flera problem

Förutom dålig bemanning har det även förekommit andra problem.

Hjälplinjen informerar också på sin hemsida om att det kan vara problem att komma fram och att man därför kan behöva använda ett annat nummer.

Det ordinarie numret är 90390. Men om man har problem att komma fram så kan man behöva använda ett annat, längre nummer som uppges på Hjälplinjens hemsida.

Hjälplinjen varnar också för att det kan vara svårt att komma fram.

– Ibland kan det vara många som ringer samtidigt. Du kan välja att stå kvar i kön eller lämna ditt telefonnummer för att bli uppringd senare. Vi ringer tillbaka så snart vi kan, oftast samma dag mellan kl. 08.00 och 15.00, men i vissa fall nästkommande vardag, uppger Hjälplinjen på sin hemsida.

Foto: Freestocks

Text: Redaktionen


STORVINST: Svensk har vunnit hundratals miljoner

2025 08 09

En svensk har tagit hem storvinsten i Eurojackpot.

Under fredagskvällen prickade en svensk spelare in 5+2 rätt på Sveriges enda miljardspel Eurojackpot och tog därmed hem en vinst på cirka 409 miljoner kronor.

– Helt otroligt! Det är fantastiskt att vi får dela ut en jackpotvinst i Sverige ännu en gång, säger Filippa Jartén, kommunikatör på Svenska Spel Tur i ett pressmeddelande.

Det är dock i nuläget oklart vem som har vunnit och vart personen kommer från.

Senast 25 mars

Senast jackpotten gick till Sverige var den 25 mars 2025. 

Då hade en spelare i Västra Götalands län lämnat in ett spel för 150 kronor, vilket resulterade i en rekordvinst på hela 1 254 052 648 kronor. 

Nu har det alltså hänt igen.

Detta blir 10:e gången som en svensk tar hem jackpotten på Eurojackpot.

“Förändrar liv”

Filippa Jartén ser fram emot att få reda på vem det är som har vunnit.

– Vi vet att vinster i den här storleksklassen förändrar liv. Det ska bli väldigt spännande att se vem som har lämnat in den vinnande raden, säger hon.

– Det är en så speciell känsla att få ge ett så omvälvande besked. Jag kan bara föreställa mig hur det kommer att tas emot.

“Viktig del”

För vinnaren väntar därefter ett möte med banken, någonting som beskrivs som “en viktig del av Svenska Spel Turs spelansvar”.

–  Det är en vinst på en helt orimlig nivå! Vi erbjuder alla som vinner över 5 miljoner kronor juridisk och ekonomisk rådgivning i samband med utbetalningen, fortsätter Jartén.

Största vinsterna

Här är de största tidigare jackpotvinsterna, undantaget ovanstående:

Västra Götaland, 25 mars 2025 – 1 254 052 648 kronor (högsta vinsten någonsin i Sverige)

Kristianstad 26 juli 2024 – 250 951 363 kronor

Gislaved 23 februari 2024 – 173 234 853 kronor

Huskvarna 22 okt 2021 – 107 668 056 kronor

Jönköping 22 jan 2021 – 139 294 502 kronor

Kalmar 27 nov 2020 ─ 114 452 257 kronor

Ludvika 8 maj 2020 – 141 236 222 kronor

Örebro 15 mars 2019 – 561 942 260 kronor

Göteborg 20 juli 2018 – 257 985 846 kronor

Foto: Svenska spel

Text: Redaktionen


Högsta möjliga värmevarning – “Helvetiskt” i svenskparadis

2025 08 09

Det är riktigt varmt i turistparadiset Kanarieöarna.

Under den senaste tiden har det varit mycket varmt i Spanien.

Nu har spanska myndigheter gått ut med och förlängt en värmevarning på högsta möjliga nivå som gäller på Kanarieöarna – där många svenskar tillbringar sin semester.

Natten mot fredagen beskrivs som “helvetisk”, rapporterar spanska El Pais.

Värmevarning

Den hetta som Spanien har upplevt sedan augusti började kommer att fortsätta åtminstone fram till nästa torsdag. 

Detta har meddelats av den statliga meteorologiska myndigheten som återigen har förlängt värmevarningen – som har pågått sedan söndagen den 3 augusti – med ytterligare en dag, till nästa torsdag. 

För lördagen förväntas temperaturen överstiga 36 eller 38 grader i större delen av det inre av halvön, och kan nå 40 grader i dalarna vid floderna Tajo, Guadiana och Guadalquivir.

Röd varning

Kanarieöarna är den enda regionen i Spanien som kommer att vara under röd varning (extraordinär fara).

På söndag utvidgas denna varning även till Lanzarote, Fuerteventura och Teneriffa.

Sedan förra tisdagen har Kanarieöarna upplevt en tydlig uppåtgående temperaturtrend som kommer att fortsätta hela veckan, och den högsta temperaturen förväntas inträffa mellan lördag och måndag.

Temperaturen kan komma att överstiga 40 grader på de fyra öarna som omfattas av varningen.

Så blir det i Sverige

Hemma i Sverige är det inte riktigt samma temperaturer, men nästa vecka kommer det att bli varmare än vad det varit på sistone.

SMHI bekräftar även att det är meteorregn att vänta.

– Under början av nästa vecka är det årliga meteorregnet Perseiderna som mest aktivt, framhåller vädermyndigheten.

– Chanserna är goda att uppleva stjärnfallen om nätterna då det på de flesta håll är halvklart väder.

Blir varmare

I takt med att vinden börjar bli alltmer syd- eller sydvästlig förs allt varmare luft in söderifrån och det väntas efterhand soligare och torrare väder. 

– Längst i norr dröjer skurar kvar under måndag och tisdag innan vädret stabiliseras även där, fortsätter SMHI.

– Från mitten av veckan får större delen av landet allmänt 20-25 grader, dock något lägre i fjällkedjan.

Foto: Reiseuhu

Text: Redaktionen