UPPGIFTER: Känd artist gripen av polis

2024 07 13

En känd artist har tagits i förvar av polisen.

Artisten i fråga ska ha gripits efter flera incidenter på en nattklubb vid namn Patricia på Södermalm i Stockholm.

Larm om misshandel

Uppgifterna kommer från Aftonbladet på lördagsmorgonen.

Tidningen har inte gått ut med vilken artist det handlar om, men enligt dess källor ska det handla om en “känd” artist inom sin genre.

Inledningsvis handlade det om ett larm om en misshandel på den aktuella nattklubben. 

Därefter ska artisten bland annat ha bitit en vakt. Enligt Expressen har han även utdelat ett knytnävsslag i ansiktet på en annan vakt och gjort våldsamt motstånd.

Ska ha omhändertagits

Polisen själva är fåordiga om nattens händelser.

Myndigheten vill inte gå in på några detaljer om vem som varit inblandad, men bekräftar att de genomfört en insats på Stockholmsklubben.

– Det kom in som en misshandel, säger polisen presstalesperson Susanna Rinaldo till Aftonbladet.

– Och man har upprättat en anmälan om våld mot tjänsteman.

Artisten, som erfars vara en rappare, uppges vara omhändertagen enligt LOB, lagen om berusade personer.

Nattens blåljus: kemdykare i Stockholm

Stockholmspolisen har i övrigt haft fullt fokus på den ovanliga inbrottsvåg som ägt rum i huvudstaden under natten.

Strax före klockan tre larmades polisen till en adress på Kungsholmen där minst två lägenheter utsatts för inbrott. Ett försök ska ha gjorts att bryta sig in i en tredje.

Det som utmärkte händelsen var att en mystisk stank har fastnat i trappuppgången.

– Räddningstjänsten har en kemgrupp som kopplas in när något luktar starkt och vi vet inte vad det är, säger Tomas Ibstedt från stockholmspolisen till Expressen.

Misstanken: frätande syra

Enligt Aftonbladet misstänks tjuvarna ha använt en frätande syra för att öppna låsen.

Så sent som förra veckan gick polisen ut och varnade just för att den inbrottsmetoden har kommit till Sverige.

LÄS MER: Polisen varnar för ny inbrottsmetod – “aldrig sett tidigare i Sverige”

Vi har inte sett det i Stockholm förrän för ett par veckor sedan och vi har inte fått bekräftat att det använts i Sverige överhuvudtaget, säger polisinspektören Roine Hall till P4 Stockholm.

Metoden, som noterades i Europa för ett år sedan,  går ut på att tjuvarna tycks använda någon form av vätska för att få upp låsen och är väldigt okänd för polisen.

Folk som har blivit drabbade beskriver att de upptäckt ett hål i låset. Det syns att någonting har runnit och på golvet har man upptäckt “någonting grönt”, säger en drabbad till radiokanalen.

Text: Redaktionen


27dec2025

Enorm framgång för Ukraina – återhämtat mer än hälften

2025 12 28

Både den ukrainska och den ryska befolkningen har drabbats hårt av kriget.

Från Ryssland kommer återkommande rapporter om hur tillvaron blir alltmer ansträngd för befolkningen.

Detsamma gäller tillvaron för företagen och industrin i landet.

Men från ukrainskt håll kommer nu besked om en enorm framgång.

Har lyckats vända trenden

Många av Ukrainas företag går starkt, och särskilt de inom teknikområdet.

– Ukrainas IT-sektor har vuxit med över 54 procent på fem år och nådde 6,4 miljarder dollar i export förra året enligt siffror från Ukrainas nationalbank, säger teknikexperten Olga Shapoval till Kyiv Post.

– Ukrainas teknikmarknad återhämtar sig snabbt efter nedgången orsakad av invasionen 2022. Investeringarna ökade från 236 miljoner dollar 2022 och 209 miljoner dollar 2023 till 462 miljoner dollar 2024, vilket är mer än hälften av förkrigstoppen på 832 miljoner dollar 2021.

Säljer mycket utomlands

Den starka utvecklingen bidrar starkt till den ukrainska ekonomin.

– Även mitt i den fullskaliga invasionen fortsätter 4 500 IT-företag och 310 000 yrkesverksamma att verka, vilket genererar cirka 1 miljard dollar i skatter årligen. Totalt säljer 93 procent av företagen sina tjänster utomlands, vilket gör sektorn till en av de mest exportinriktade i Europa, säger Olga Shapoval.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Ekonomin har drabbats hårt

Rysslands invasion av Ukraina har slagit hårt mot landet.

Också ekonomin har drabbats hårt, men beskriv ändå som motståndskraftig av den internationella samarbetsorganisationen OECD.

– Ukrainas ekonomi har varit motståndskraftig, stödd av effektiva politiska åtgärder och betydande externt stöd, uppger organisationen i en analys.

Zelenskyj till USA

Imorgon planerar Ukrainas president Zelenskyj att besöka Donald Trump i Florida.

Syftet är att fortsätta diskussionen kring en vapenvila.

– Trump har uttryckt en försiktig optimism om att nå ett fredsavtal under besöket, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of USA office

Text: Redaktionen


27dec2025

Pressad Putin erkänner – ”fienden har övertag”

2025 12 28

Rysslands diktator Vladimir Putin är pressad.

Pressen kommer både från den egna befolkningen och från omvärlden.

Länderna i väst arbetar febrilt på att ta fram ett nytt fredsavtal som kan accepteras av både Ryssland och Ukraina.

Den senaste planen har ratats av Kreml.

– Moskva betraktar 20-punktsplanen som en utgångspunkt för vidare förhandlingar, eftersom den saknar krav som är viktiga för Ryssland, säger en källa nära Kreml till Bloomberg.

”Fienden har övertag”

Under det snart fyraåriga kriget har också ett informationskrig utkämpats.

Kreml har ofta hävdat stora framgångar på slagfältet.

Samtidigt har analyser från Ukraina och länderna i väst vittnat om stora förluster och förhållandevis små landvinningar för den ryska krigsmakten.

Och nu erkänner Vladimir Putin att den ryska militären ligger efter den ukrainska inom ett visst stridsområde, vilket sätter press på Ryssland att skynda på utvecklingen.

– Fienden har ett övertag i detta segment, säger han, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Halkar efter

Det handlar om striderna som Ukraina utkämpar med hjälp av attackdrönare.

Den ryske diktatorn slår fast att Ryssland ligger efter sin motståndare inom drönartekniken.

– Ryssland erkänner att de halkat efter inom tunga drönare på grund av Ukrainas aktiva användning av sådan teknik. Som svar på detta har den ryska militären börjat utveckla nya plattformar för godstransport och potentiellt anfallsuppdrag, uppger tidningen.

Massiva attacker

Samtidigt kommer rapporter om att Ryssland genomfört massiva attacker mot Ukraina det senaste dygnet.

Bland annat mot Kiev som varit huvudmålet för nattens attacker, uppger president Volodymyr Zelenskyj.

Attackerna har resulterat i stor förstörelse och stora delar av staden är utan ström och värme.

– Om Ryssland gör till och med jul- och nyårsperioden till en tid av förstörda hem och kraftverk, då kan denna sjuka aktivitet bara besvaras med verkligt starka åtgärder, uppger Volodymyr Zelenskyj i ett uttalande, rapporterar tidningen.

– Amerika har denna kapacitet. Europa har denna kapacitet. Många av våra partners har denna kapacitet. Nyckeln är att använda den.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen