UPPGIFTER: Känd artist gripen av polis

2024 07 13

En känd artist har tagits i förvar av polisen.

Artisten i fråga ska ha gripits efter flera incidenter på en nattklubb vid namn Patricia på Södermalm i Stockholm.

Larm om misshandel

Uppgifterna kommer från Aftonbladet på lördagsmorgonen.

Tidningen har inte gått ut med vilken artist det handlar om, men enligt dess källor ska det handla om en “känd” artist inom sin genre.

Inledningsvis handlade det om ett larm om en misshandel på den aktuella nattklubben. 

Därefter ska artisten bland annat ha bitit en vakt. Enligt Expressen har han även utdelat ett knytnävsslag i ansiktet på en annan vakt och gjort våldsamt motstånd.

Ska ha omhändertagits

Polisen själva är fåordiga om nattens händelser.

Myndigheten vill inte gå in på några detaljer om vem som varit inblandad, men bekräftar att de genomfört en insats på Stockholmsklubben.

– Det kom in som en misshandel, säger polisen presstalesperson Susanna Rinaldo till Aftonbladet.

– Och man har upprättat en anmälan om våld mot tjänsteman.

Artisten, som erfars vara en rappare, uppges vara omhändertagen enligt LOB, lagen om berusade personer.

Nattens blåljus: kemdykare i Stockholm

Stockholmspolisen har i övrigt haft fullt fokus på den ovanliga inbrottsvåg som ägt rum i huvudstaden under natten.

Strax före klockan tre larmades polisen till en adress på Kungsholmen där minst två lägenheter utsatts för inbrott. Ett försök ska ha gjorts att bryta sig in i en tredje.

Det som utmärkte händelsen var att en mystisk stank har fastnat i trappuppgången.

– Räddningstjänsten har en kemgrupp som kopplas in när något luktar starkt och vi vet inte vad det är, säger Tomas Ibstedt från stockholmspolisen till Expressen.

Misstanken: frätande syra

Enligt Aftonbladet misstänks tjuvarna ha använt en frätande syra för att öppna låsen.

Så sent som förra veckan gick polisen ut och varnade just för att den inbrottsmetoden har kommit till Sverige.

LÄS MER: Polisen varnar för ny inbrottsmetod – “aldrig sett tidigare i Sverige”

Vi har inte sett det i Stockholm förrän för ett par veckor sedan och vi har inte fått bekräftat att det använts i Sverige överhuvudtaget, säger polisinspektören Roine Hall till P4 Stockholm.

Metoden, som noterades i Europa för ett år sedan,  går ut på att tjuvarna tycks använda någon form av vätska för att få upp låsen och är väldigt okänd för polisen.

Folk som har blivit drabbade beskriver att de upptäckt ett hål i låset. Det syns att någonting har runnit och på golvet har man upptäckt “någonting grönt”, säger en drabbad till radiokanalen.

Text: Redaktionen


20 november 2025

Omtalad skatt kan avskaffas – nationalekonom sågar förslaget

2025 11 20

Nyligen gick Kristdemokraterna ut med att partiet stegvis vill avskaffa en omtalad skatt i Sverige.

Det handlar om reavinstskatten, det vill säga den skatt som en bostadsägare betalar när personen säljer sin bostad med vinst.

Förslaget får även stöd bland Tidökollegor. Såväl M som SD är redo att diskutera frågan, medan Liberalerna är klart mest positiva till att sänka reavinstskatten.

Att få ned reavinstskatten är ett klokt angreppssätt för att öka incitamenten att flytta och få igång en ökad rörlighet på bostadsmarknaden, särskilt för de som bott länge i sin bostad, säger Patrik Karlsson, bostadspolitisk talesperson för Liberalerna, till sajten Bostadspolitik.

"Feltänk"

En som inte är positiv till förslaget är Daniel Waldenström, professor i nationalekonomi. 

Han kallar idén för ett “feltänk” och menar att det är lämpligare att beskatta bostadsvinster än exempelvis arbete och företagande, rapporterar SvD.

– Det är bättre att beskatta “flyt” än flit och risktagande, säger Daniel Waldenström och syftar på att bostadens värde ofta stiger av ren slump.

"Belönar de som inte säljer"

Daniel Waldenström uppmärksammar också att KD föreslagit en gradvis sänkning av reavinstskatten. För den som har ägt sin bostad i minst fem år ska reavinstskatten sänkas med 2 procentenheter per år till dess att man bott i den i 16 år – först då slopas hela skatten.

Förslaget är utformat på ett sätt som belönar de som inte säljer. Det kan få folk att vänta med att sälja sin bostad, tvärtemot vad KD vill uppnå, säger ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Länsförsäkringar bekräftar – nu blir det billigare för svenskarna

S och C skeptiska

Från oppositionens sida är inställningen skeptisk till förslaget. Centerpartiet vill se bredare reformer än en sänkt reavinstskatt för att komma åt problemen på bostadsmarknaden och Socialdemokraterna hävdar att förslaget kan leda till orättvisa.

– En lägre reavinstskatt skulle leda till en förmögenhetsöverföring till de hushåll som gjort stora vinster på de kraftigt höjda bostadspriserna, samtidigt som de genom ränteavdragen haft subventionerade lån. Ytterligare separata skattesänkningar och skattesubventioner ser vi i dagsläget inte som aktuella, säger S bostadspolitiska talesperson Joakim Järrebring till Bostadspolitik.

LÄS MER: Börsen faller kraftigt

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


360 miljoner har samma allergi – hälsoministern misstänker vaccin

2025 11 19

Uppemot 4,5 procent av världens befolkning lider av jordnötsallergi.

Det motsvarar drygt 360 miljoner människor.

Under de senaste åren har forskarna etablerat en ny teori om hur antalet drabbade kan minska kraftigt.

Om alla barn introduceras för smakprov av jordnötssmör vid 4-6 månaders ålder skulle jordnötsallergierna i Storbritannien kunna minska med 77 procent, visade en brittisk studie i Journal of Allergy and Clinical Immunology för två år sedan.

Även Karolinska Institutet har kommit fram till liknande slutsatser.

Går rakt emot forskarna

Att antalet drabbade av jordnötsallergi ökat kraftigt de senaste åren bedöms av forskare bero på en bristande tidig exponering under barndomen.

Den förklaringen köper dock inte USA:s hälsominister Robert F. Kennedy Jr.

Han kallar sambandet för “ologiskt” och hänvisar till sin egen erfarenhet, då han själv har fem allergiska barn.

– Mitt hus var fyllt med jordnötssmör och jag åt jordnötssmör till två måltider om dagen och min fru åt jordnötssmör när hon var gravid. För mig är det inte en övertygande hypotes, säger RFK Jr enligt USA Today.

Misstänker vaccin

Istället antyder hälsoministern att det är andra miljöfaktorer, som bekämpningsmedel och aluminium i vaccin, som är möjliga förklaringar.

Han ger samtidigt besked om att saken nu ska undersökas.

– Vi måste titta på aluminium i vacciner, säger RFK Jr. 

– De studierna har aldrig gjorts. Vi ska göra dem nu och vi kommer att identifiera vad som orsakar dessa allergier.

LÄS OCKSÅ: Ryanair är för dåliga – flygningar förbjuds

Använts i över 70 år

År 1997 hade cirka 0,5 procent av världens barn en jordnötsallergi, enligt National Institutes of Health. Idag är siffran 2 procent.

Aluminium, som RFK Jr vill utreda om det ligger bakom ökningen, anses vara den vanligaste metallen på planeten och har använts i vacciner över 70 år. Ämnet finns i växter, jord, vatten och luft och förekommer även i bröstmjölk, modersmjölkersättning och en rad olika livsmedel.

Mängden av aluminium som finns i vacciner är väldigt liten. Den vanligaste mängden aluminium i en dos vaccin är 0,5-0,7 milligram, vilket är ungefär hälften av den tillåtna mängden, förklarar Folkhälsomyndigheten.

En vuxen person äter i genomsnitt 7-9 milligram aluminium varje dag, enligt myndigheten.

LÄS OCKSÅ: Ukraina sätter deadline för Europa – sista chansen

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen