UPPGIFTER: Jättesmäll för Sveriges största vindkraftspark

2024 09 30

Krisen växer för Sveriges största vindkraftspark, Markbyggden Ett i Piteå kommun.

Vindkraftsparken har under en längre tid brottats med ekonomiska problem.

Förra året gjorde Markbyggden Ett, som ägs av det kinesiska energibolaget CGN, en förlust på 1,8 miljarder kronor.

Nu hotas vindkraftsparken av konkurs, rapporterar Di.

Ett långtidsavtal, som CGN tecknat med den norska aluminiumtillverkaren Hydro, pekas ut som den främsta anledningen till konkurshotet. 

CGN har förbundit sig att leverera el till ett fast pris till Hydro under 19 år, men har inte kunnat leva upp till avtalet. Kostnaderna för att säga upp avtalet beräknas till 1,2 miljarder kronor. Hydro har också meddelat att man anser sig ha rätt till ett miljardskadestånd om avtalet inte hålls.

Nu kan alltså Markbyggden Ett gå i graven. 

Enligt Di kan konkursen bli ett faktum innan årsskiftet.

– Nyligen beviljades den förlusttyngda vindkraftsparken ytterligare tre månaders respit för att hitta en lösning som både långivare och Hydro godkänner. Annars väntar konkurs, rapporterar tidningen.

Varnar för det kinesiska bolag

CGN ägs av den kinesiska staten och har investerat i flera projekt på svensk mark. 

Energibolaget äger flera vindkraftsparker i Sverige.

CGN:s oförmåga att få projekten att gå runt ekonomiskt är inte det enda problemet med bolagets verksamhet.

Oscar Almén, vid Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI), varnar för att statsägda kinesiska bolag kan utgöra ett hot mot Sveriges säkerhet.

– Det land ett företag kommer ifrån har stor betydelse. Jag tycker att man ska vara explicit: I Kinas fall handlar det om att kommunistpartiet bestämmer allting. Tar man emot en investering från Kina ska man vara medveten om den risken, sade Almén till SvD i mars.

Drabbar skattebetalare

Den kinesiska vindkraftsparkens fiasko i Sverige medför även problem för svenska och europeiska skattebetalare, rapporterar Affärsvärlden.

Detta eftersom Europeiska investeringsbanken, EIB, är den största långivaren till vindkraftsparken.

EIB har lånat ut 2,1 miljarder kronor till bolaget.

Det rör sig om pengar som till stor del garanteras av EU-budgeten och därmed av skattebetalarna i Sverige och i Europa.

Foto: M. Setchell

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen