UPPGIFTER: Jätteskandal i svensk fotboll

2023 11 06

Söndagens toppmatch mellan Häcken och Malmö i fotbollsallsvenskan avbröts efter att skandalscener utspelat sig på planen.

En grupp personer tog sig in på planen efter att Häckenspelaren Aiham Ousou hamnat i bråk med några spelare i Malmö.

Personerna tog sig fram till Aiham Ousou och övriga spelare innan de kunde avvisas från planen.

Efter tumultet avbröts matchen under en längre tid.

Häcken har senare meddelat att klubben stängt av fem personer.

Personerna har identifierades med hjälp av polisen.

– Vi har haft ett extrainsatt ledningsmöte med delar av styrelsen. Efter händelsen omhändertogs fem personer och med hjälp av polis har vi fått id på dem. Vi har tagit beslut på att de kommer tilldelas arrangörsavstängningar. Parallellt med det gör polisen en egen utredning av tillträdesförbud.

Det säger Nicklas Möller, säkerhetsansvarig i Häcken, till Fotbollskanalen.

Uppgifter: Kopplas till grova brottsligheten

På måndagskvällen kommer nya uppgifter om söndagens skandalscener.

Enligt uppgifter till Expressen har flera av de anmälda personerna kopplingar till den grova brottsligheten i Sverige.

Minst två av dem kopplas till ett  kriminellt gäng i västra Göteborg.

En tredje satt under förra året häktad för inblandning i en skottlossning och grov utpressningshärva i Mölndal utanför Göteborg.

– Mannen greps alldeles intill en hyrbil som användes vid skjutningen och som han hyrt – och i ena byxfickan hade han en skarp patron av samma typ som påträffades på brottsplatsen, uppger Expressen.

Han dömdes av tingsrätten, men hovrätten valde att fria honom för de grövre brotten.

I slutändan dömdes mannen till  dagsböter och brott mot vapenlagen.

Sedan tidigare är han bland annat dömd för misshandel och våld mot tjänsteman, enligt Expressens uppgifter.

”Har inte fått all information”

Häckens klubbchef Marcus Jodin kan i nuläget inte kommentera huruvida de avstängda personerna har en koppling till den gängkriminella miljön.

Han hänvisar till att den allsvenska klubben inte fått ”all information gällande deras bakgrund”.

– Där  får vi hänvisa till polisen, men det som skedde i går är naturligtvis inget vi vill ha inom fotbollen överhuvudtaget, säger han till Expressen.

Häcken kan inte heller svara på om det finns kopplingar mellan personerna och Aiham Ousou.

– Jag vet egentligen inget om det eftersom vi inte har fått namn och personnummer på dem till oss än. Jag har inte heller pratat med Aiham. Jag vet att vår sportchef ska ha ett möte med honom, säger säkerhetschef Nicklas Möller.

Foto: F. Crave

Text: Redaktionen


27 augusti 2026

UPPGIFTER: Ny stormakt i Europa – kör om Tyskland och Frankrike

2026 08 27

En ny supermakt är på väg att resa sig i Europa.

Den nya giganten förutspås bli den ledande nationen för hela EU, inte minst militärt.

Så lyder analysen från Katalin Miklóssy, professor vid Alexanderinstitutet vid Helsingfors universitet, som pekar ut Polen som Europas kommande stormakt.

– Jag är övertygad om att vi går in i den polska eran. Denna nya supermakt kommer att framstå som en nyckelfaktor i Europas framtid just på grund av kriget, skriver Miklóssy i en ny bok enligt finländska tidningen Iltalehti.

Kör om jättarna

Enligt Miklóssy är Polen på god väg att köra om både Tyskland och Frankrike militärt. Allt bottnar i vad som hände efter den ryska invasionen av Ukraina 2022 – ett scenario Polen hade varnat för tidigare.

Efter att ett fullskaligt krig med Ryssland hade inletts förstod Europa äntligen att polska politiker hade haft rätt hela tiden. Växande militär makt, en stark ekonomi och en träffsäker analys av Ryssland förde Polen till Europas hjärta, skriver Miklóssy. 

Försvarar östra flanken

Polen investerade i sin armé i god tid innan kriget bröt ut. Ett avgörande drag för EU, menar den ungerska professorn.

Tillsammans med Finland och de baltiska länderna har Polen snabbt kunnat utveckla ett försvar av EU:s östra flank.

Polen håller därmed snabbt på att bli Europas ledande vapenexportör, och det är mycket goda nyheter för Finland. Medan USA blev en opålitlig Natopartner under Donald Trumps tid, är Polen verkligen nära, framhåller Miklóssy. 

Andra läser: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Väst tar efter

Professorn ser Östeuropas växande makt på fler plan. Exempelvis i invandringspolitiken, där flera västländer anammat mer restriktiva förhållningssätt likt de som funnits i Polen.

– År 2015 sågs dessa länder som både exempel på bristande medkänsla och snålskjutsar på EU-stöd. Deras attityder förklarades bort av deras kommunistiska förflutna. 

– Men på mindre än tio år blev motståndet mot invandring allmänt accepterat i EU, menar Miklóssy.

Andra läser: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Beskedet i regeringsfrågan – ”dörren är totalstängd”

2026 08 26

Ett parti ger ett skarpt besked i regeringsfrågan.

Flera partier ser en mittenregering som ett tänkbart alternativ efter valet.

Men ett av mittenpartierna meddelar nu att ”dörren är totalstängd”.

”Nyckeln är bortkastad”

Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist vill se en mittenregering efter valet.

Även S håller sina dörrar öppna och kan tänka sig olika lösningar i regeringsfrågan.

Men mittenpartiet Liberalerna säger blankt nej till en mittenregering ledd av Magdalena Andersson (S).

Att L skulle stötta eller ingå i en sådan regering är ”helt uteslutet”, säger partiledaren Simona Mohamsson till DN.

– Dörren är totalstängd, låst, nyckeln är bortkastad. Det kommer aldrig att hända, säger L-ledaren, enligt tidningen.

Centerledaren Elisabeth Thand Ringqvist tycks heller inte hoppas på att få med sig L, som har legat under spärren i opinionsmätningar en längre tid.

Thand Ringqvist har istället nämnt Socialdemokraterna, Kristdemokraterna och eventuellt Miljöpartiet som partier som skulle kunna ingå i en mittenregering, utöver C.

”Vi ökar”

L är alltså tydliga med att partiet vill se en Tidöregering och ingenting annat.

Frågan är dock om Mohamssons parti klarar 4-procentsspärren.

I den senaste mätningen från DN/Ipsos får L förvisso sin högsta siffra sedan partiet meddelade att man öppnar för SD i regeringen: 2,3 procent.

Det är fortfarande långt under riksdagsspärren, men 1 procentenhet mer än i juni.

– Vi ökar, säger Simona Mohamsson i sitt valtal i Stockholm, rapporterar tidningen.

Men det ska mycket till för att partiet ska klara sig, och om L åker ur riksdagen är det också föga troligt att de återstående Tidöpartierna kan bilda regering.

LÄS OCKSÅ: Grannland säger nej - vägrar hjälpa Putin

Busch svar på C-inviten

Även KD-ledaren Ebba Busch har tidigare kommenterat Elisabeth Thand Ringqvists invit om samarbete.

Busch välkomnar att partier vill samarbeta med KD, men ifrågasätter om C är villiga att mötas i sakpolitiken, har Expressen rapporterat.

– Är ni beredda att diskutera och möta oss i frågan om hur vi får ordning på svensk sjukvård? säger Ebba Busch, enligt tidningen.

Busch menar också att C istället borde kliva över blockgränsen och börja samarbeta med Tidöpartierna.

– Jag kan absolut tänka mig Centerpartiet i en någon slags blågul konstellation, säger Ebba Busch, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Mardröm för Putin - Indien stryper importen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Centerpartiet

Text: Redaktionen