UPPGIFTER: Jätteförändring för flygresenärer – helt nytt system införs
2025 04 12
En förändring som kan revolutionera flygandet kan snart införas.
Stora förändringar är på gång för alla flygresenärer.
Boardingpass och incheckning kan vara på väg att avskaffas inom kort.
Istället vill man satsa på ansiktsigenkänning, rapporterar The Times.
Förändringen planeras av FN-organet International Civil Aviation Organization, ICAO, enligt tidningen.
Kan använda ansiktsigenkänning
ICAO planerar alltså för att boardinpass och incheckning ska skrotas.
Istället ska man använda sig av ansiktsigenkänning, och ett respass ska kunna laddas upp på resenärernas telefoner. Detta som en del i planerna på att digitalisera flygandet mer.
Enligt förslaget ska passagerare kunna lagra sin passinformation på telefonen och använda den vid resor, och resenärer kommer att identifieras med hjälp av ansiktsigenkänning.
Förändringen kan träda i kraft inom tre år, enligt tidningen.
Idag måste den som vill flyga checka in, antingen på flygplatsen eller online, och man får ett boardingkort som man scannar exempelvis när man ska kliva ombord på planet.
Men allt detta kan alltså snart bli överflödigt, enligt tidningen.
”Största förändringen på 50 år”
Förändringen skulle alltså innebära att flygbolaget meddelas automatiskt när resenären anländer till flygplatsen, med hjälp av ansiktsigenkänning.
Dessa förändringar beskrivs som ”de största på 50 år”.
– Den sista uppgraderingen i stor skala var antagandet av e-biljettsförsäljning i början av 2000-talet. Branschen har nu bestämt att det är dags att uppgradera till moderna system som är mer likt vad Amazon skulle använda, säger Valérie Viale från reseteknikföretaget Amadeus till tidningen.
Förändringen skulle förstås innebära att flygplatser måste uppgradera sin infrastruktur innan det nya systemet kan börja användas.
Förslaget väcker frågor när det gäller resenärers integritet, men enligt reseteknikföretaget Amadeus så skulle informationen raderas ”inom 15 sekunder efter varje kontakt med en beröringspunkt”, rapporterar Guardian.
Foto: SAS AB
Text: Redaktionen