UPPGIFTER: Jättebråk i Vita huset

2026 03 16

En dramatisk maktkamp har uppstått i Vita huset.

Tydliga sprickor har blivit synliga inom Donald Trumps regering.

Ett jättebråk ska ha uppstått mellan vicepresident JD Vance och utrikesminister Marco Rubio.

Och Trump uppges ha en tydlig favorit.

Storbråk mellan topparna

JD Vance och Marco Rubio har hamnat på helt olika sidor i synen på Irankriget, rapporterar Bild.

Vance uppges ha varit skeptisk till kriget in i det sista, och fanns inte ens med i kriscentret med Trump när kriget inleddes, vilket betraktas som en ”stor skam” inom administrationen, enligt tidningen.

Utrikesminister Marco Rubio är mer positiv till kriget och har på så vis hamnat på Trumps sida.

Konflikten är extra intressant eftersom både Vance och Rubio har pekats ut som tänkbara efterträdare till Trump.

Rubio beskrivs nu som ”Höken” i förhållande till kriget, medan Vance beskrivs som ”Skeptikern”.

Trump har offentligt medgett att JD Vance ser ”filosofiskt lite annorlunda” på kriget och har varit ”mindre entusiastisk”.

Trumps nya favorit

Konflikten har förändrat ”hackordningen” i Vita huset, enligt tidningen.

Trump favoriserar nu Marco Rubio, som fått en starkare ställning i hierarkin.

Presidenten har öst beröm över Rubio, bland annat efter dennes tal vid säkerhetskonferensen i München, där utrikesministern var mer försiktig än vad Vance hade varit året innan.

– Marco gör det med sammetsvante, men det är ändå en dödlig stöt, ska Trump ha sagt om Rubios tal, och tillade att det var ”fantastiskt”, enligt tidningen.

Samtidigt uppges Trump ha frågat en grupp stora donatorer om vem de skulle föredra som hans efterträdare: JD Vance eller Marco Rubio.

Enligt källor ska nästan hela gruppen ha svarat Marco Rubio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Kina sluter upp i kriget

Vance mer populär bland väljarna

JD Vance kan dock ha en annan viktig grupp på sin sida: Väljarna.

I sin interna kritik har Vance bland annat påmint om vallöftet att inte involvera USA i några nya ”ändlösa militära äventyr”, enligt tidningen.

En färsk undersökning från Emerson visar också att Vance fortfarande är mer populär än Rubio.

Vance har 52 procents stöd bland republikanerna, medan bara 20 procent vill se Rubio som Trumps efterträdare.

LÄS OCKSÅ: Kommer slå till mot Ryssland - Trump avslöjar

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


14 mars 2026

BEKRÄFTAT: Bostadsbidraget görs om

2026 03 15

En stor förändring är på gång för bostadsbidraget.

Regeringen vill göra om bostadsbidraget.

Detta för att minska återkrav och göra stödet mer förutsägbart för hushållen.

Ska beräknas månadsvis

I dag räknas bostadsbidraget först preliminärt utifrån en uppskattad årsinkomst och justeras senare när den faktiska inkomsten är känd.

Det har lett till att många hushåll blivit återbetalningsskyldiga.

Regeringen föreslår att bostadsbidraget i framtiden i stället ska baseras på månadsvisa inkomster för uppskattad årsinkomst.

– Det ska vara lätt att göra rätt, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

LÄS MER: Diktaturen böjer sig för USA

Färre återkrav

Enligt regeringen är ett av huvudproblemen i dagens system att många får krav på att betala tillbaka pengar.

År 2024 blev omkring 35 procent av dem som fick bostadsbidrag helt eller delvis återbetalningsskyldiga.

Med ett nytt system som bygger på aktuella inkomstuppgifter varje månad väntas återkraven minska kraftigt.

– Att över en tredjedel av de som tar emot bostadsbidrag blir återbetalningsskyldiga är ett systemfel som främst drabbar ensamstående kvinnor. Med en månadsvis beräkning av bostadsbidraget väntas återkraven av bostadsbidrag minska med cirka 90 procent, säger Anna Tenje (M).

Syftet är att göra stödet mer träffsäkert och minska risken för felaktiga utbetalningar och skulder.

Välkomnar förslaget

Flera svenska aktörer har redan välkomnat ändringen. Hyresgästföreningen är en av dem.

– Bostadsbidraget ska vara ett stöd, inte en skuldfälla. Dagens system har länge skapat oro och ekonomiska problem när bostadsbidraget krävs tillbaka i efterhand, och det har slagit särskilt hårt mot dem med lägre inkomster. Därför är det bra att bidraget nu blir mer träffsäkert och förutsägbart, säger Ola Palmgren, vice förbundsordförande i Hyresgäst­föreningen. 

Han ser positivt på att regeringen har lyssnat på hyresgästernas långvariga problem.

Samtidigt menar Palmgren att bostadsbidraget behöver stärkas eftersom nivåerna länge inte har följt med i den ökande kostnadsutvecklingen. Om bidraget inte justeras riskerar det enligt honom att gradvis förlora sin betydelse.

– Om ingenting görs för att höja nivåerna kommer bostadsbidraget i praktiken snart att ha fasat ut sig självt, säger Palmgren.

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

LÄS MER: Biljätte drar i handbromsen – tre elbilsmodeller slopas

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 mars 2026

UPPGIFTER: Nytt krig i Europa kan vara nära – ”kommer attackera”

2026 03 15

Ett europeiskt land påstår att man snart kommer attackeras.

Larmet kommer från den serbiske presidenten Aleksandar Vučić.

– De bildar en allians och kommer att attackera oss, säger han, rapporterar oberoende The Moscow Times.

Syftar på tre länder

Den serbiske presidenten syftar på de närliggande länderna Kroatien, Albanien och Kosovo.

De tre länderna förbereder en attack mot Serbien men inväntar bara den rätta tidpunkten, menar Aleksandar Vučić.

– De väntar på en eskalering av konflikten mellan Ryssland och Europa, samt på det ögonblick då ett större krig bryter ut i Mellanöstern, säger han.

– De väntar på att det globala kaoset ska tillåta dem att göra detta. Under det senaste året har de försökt underminera Serbien och lägga sig i interna angelägenheter.

Försvarssamarbete

Under 2025 ingick de tre länderna ett försvarssamarbete.

Det hänvisar den serbiske presidenten till, och menar att det i praktiken är en allians mot Serbien.

Och fler konflikter är att vänta sig i världen framöver, menar presidenten.

– Alla förbereder sig för krig, och den enda frågan är vem som tillhör vilken sida, säger Aleksandar Vučić, enligt tidningen.

Serbien är inte med i Nato. Inte heller i EU, men har kandidatstatus sedan flera år.

LÄS OCKSÅ: Kommer slå till mot Ryssland – Trump avslöjar

God relation till Ryssland

Landet har historiskt en relativt god relation till Ryssland men har officiellt hållit sig neutrala till anfallskriget mot Ukraina, uppger AFP.

Men Ryssland har anklagat Serbien för att leverera vapen till Ukraina.

I en rapport förra året hävdade ryssarna att serbiska regeringsägda bolag exporterar vapen till fienden.

Rapporten gick under namnet ”Den serbiska försvarsindustrin försöker hugga Ryssland i ryggen”.

– I Rysslandsvänliga Serbien ägnar sig landets största försvarsföretag åt ett löpande band av död, står det i rapporten, rapporterar nyhetsbyrån.

Men Serbien har förnekat uppgifterna och menar att landet inte stöder någon av sidorna i den utdragna konflikten.

LÄS MER: Nytt land förklarar krig mot Ukraina

Foto: Christian Lue

Text: Redaktionen