UPPGIFTER: Islamister tillåts bygga moské i Sverige

2024 07 13

En stor moské som byggs i Sverige är kopplad till islamister, hävdar kritiker.

I Skärholmen i Stockholm håller man just nu på att bygga en stor moské.

Men många är kritiska till bygget, och hävdar att det är en islamistisk organisation som står bakom moskén.

Idag får moskébygget hård kritik i en debattartikel som samhällsdebattören och författaren Kurdo Baksi har skrivit i Expressen.

– Islamismen utgör en av vårt samhälles främsta utmaningar och i stället för att bekämpa den, slänger Stockholms stad mer ved i den redan glödheta islamistiska brasan, menar Baksi.

Kopplas till islamister

Flera kritiker, däribland Kurdo Baksi, menar att Islamiska stiftelsen, som ligger bakom moskébygget, är kopplad till Milli Görüş.

Milli Görüş är en islamistisk rörelse grundad i Turkiet.

Rörelsen har tidigare uppmärksammats i Sverige, bland annat när Malmö stad stoppade bidragen till organisationen med motiveringen att den inte lever upp till demokratikraven.

Enligt vad lokaltidningen Mitt i tidigare har rapporterat så stod Skärholmens moské listad bland aktuella byggprojekt på rörelsens tyska hemsida.

Islamiska stiftelsen hävdar dock att de är oberoende i förhållande till Milli Görüş.

”Plantskola för ungdomar”

Men Kurdo Baksi menar att kopplingen till islamism är tydlig.

Att moskébygget ändå tillåts kan bland annat bero på okunnighet bland tjänstemännen i Stockholm, menar han.

Samtidigt uttrycker han oro för att moskén ska bli en plantskola för islamister.

– Man behöver nämligen inte vara någon expert för att förstå att islamisternas moskéer utgör plantskolor för ungdomar som senare söker sig till våldsbejakande terrorgrupper som al-Qaeda och Islamiska staten, anser Kurdo Baksi.

Blir norra Europas största

Moskén i Skärholmen kommer enligt uppgift att bli norra Europas största moské.

Den blir 2000 kvadratmeter stor och två våningar hög, enligt Mitt i. Den kommer även att rymma ett kafé samt lokaler för utbildning och samvaro, enligt tidningen.

Moskén ska stå klar år 2025.

Från politiskt håll har moskébygget kritiserats av Sverigedemokraterna.

Foto: Masjid Pogung Dalangan

Text: Redaktionen


“Skräckskogen” slukar ryska soldater – alla kommer ut i liksäck

2025 11 26

Hela kompanier och enheter i Rysslands väpnade styrkor utplånas i den skräckfyllda Serebrjanska skogen i ukrainska Luhansk.

Det uppger Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR efter att ha gått ut med avlyssnade telefonsamtal som beskriver katastrofala ryska förluster i den aktuella skogen.

I en av inspelningarna hörs bland annat en rysk soldat varna en annan om att det i praktiken är en dödsdom att placeras i den serebrjanska sektorn, rapporterar Kyiv Post.

– Du går in i skogen och där ligger det ena liket ovanpå det andra, säger soldaten.

"Kommer ut i en liksäck"

Den avlyssnade soldaten talar om “dussintals” kroppar som ligger utspridda i skogen. Många har en sak gemensamt: de bär märket för den ryska bataljonen Vostok.

– Alla grabbarna som ligger där har samma märke, det där jävla Vostok, säger samma soldat enligt rapporten.

I inspelningen framgår också att soldaten uppger att ett helt kompani, enligt uppgift bestående av 200 personer, ska ha utplånats i skogen.

Enligt den ryska krigaren är det “100 procents chans att du kommer ut i en liksäck”.

Uppmanar ryssarna

Enligt HUR har ryssarna, som gång efter annan försökt avancera genom den skogstäta terrängen, slagits tillbaka av ukrainska motattacker. 

Några detaljer om striderna framgår inte. Däremot har den ukrainska underrättelsetjänsten gått ut med en uppmaning till ryska soldater som inte vill sluta som “ännu ett lik” i området.

Dessa soldater kan kontakta kapitulationslinjen “Jag vill leva”, ett ukrainskt initiativ som ger instruktioner och garantier för ryska soldater som väljer att överlämna sig till Ukraina.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka

Skickar ut kockar i strid

HUR:s avlyssnade samtal uppges även skildra allt sämre förhållanden inom den ryska militären. Exempelvis har underrättelsetjänsten snappat upp klagomål på grundläggande förnödenheter, men man har även hört hur soldater medger att all möjlig personal, till och med kockar, skickas ut för att strida till fots.

– De är alla verkliga även om de kan verka galna, säger “Maria”, som jobbar som professionell avlyssnare på HUR, om samtalen, till Kyiv Post.

– Ibland kan jag inte tro på orden jag hör själv, men det är vad det är. 

LÄS MER: Flygplan förstörda – enorm prestigeförlust för Putin

Foto: P. Langwallner resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 november 2025

UPPMANINGEN TILL SD: Hämnas

2025 11 26

SD:s väljare skickar en tydlig signal till partiet.

Relationen mellan Tidöpartierna, inte minst mellan SD och L, har varit kaotisk den senaste tiden.

Detta har väckt reaktioner bland SD-väljare – som nu vill att partiet hämnas.

Vill att SD hämnas

Liberalerna säger tvärnej till att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet.

SD:s väljare vill att Åkessons parti ska svara på detta – genom att ge igen med samma mynt, enligt en ny undersökning från DN/Ipsos.

Undersökningen visar att SD-väljare vill att partiet ska säga nej till att ge L ministerposter i en framtida regering.

Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Populär julmat rusar i pris - 1 200 procent dyrare

Tidöväljare föredrar SD

Enligt undersökningen har SD-väljares sympati för L minskat sedan förra valet, och L-ledaren Simona Mohamssons bestämda nej till SD-ministrar tycks irritera många sverigedemokrater.

Mätningen visar dessutom att Tidöväljare överlag hellre vill se SD i regeringen än L.

Bland L-väljarna själva säger dock majoriteten nej till SD i regeringen. Fler L-väljare är villiga att släppa fram S än att släppa fram SD.

Tungt för Mohamsson

Liberalerna har det dock väldigt tufft i opinionen just nu.

En mätning från Novus som släpptes i morse visar att förtroendet för partiledaren Simona Mohamsson ligger på 4 procent, vilket ger henne en bottenplacering i förtroenderankingen trots att det är en ökning med en procentenhet jämfört med oktobermätningen.

Samtidigt har förtroendet för Jimmie Åkesson ökat, framför allt bland väljare som röstar på regeringspartierna.

29 procent av väljarna har förtroende för Åkesson, vilket innebär att han har det tredje största förtroendet efter Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i sin analys.

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen