UPPGIFTER: Internt kaos i partiet – Flera avhoppare

2022 04 05

Flera högt uppsatta profiler inom Centerpartiet larmar om stora interna problem.

Kaoset har lett till att flera medarbetare, som har högt uppsatta positioner i partiet, har slutat, sjukskrivit sig, eller förgäves larmat om den bristfälliga arbetssituationen till partiledningen, rapporterar Aftonbladet.

15 personer har slutat

Med bara några månader kvar till valet har en mängd profilerade personer valt att hoppa av sina uppdrag i Centerpartiet. Sedan i höstas har 15 personer valt att sluta och flera har sjukskrivit sig på grund av orsaker som är kopplade till en dålig arbetsmiljö, hävdar tidningen.

Bland de som av olika anledningar lämnat skutan återfinns partiledaren Annie Lööfs stabschef, flera pressekreterare och politiskt sakkunniga, uppger Aftonbladet som hävdar att en del av dessa, dock inte stabschefen, kan kopplas till missnöje.

Värsta arbetsplatsen jag varit på

Tidningen har pratat med flera av personerna som har valt att lämna partiet.

– Det är den värsta arbetsplats jag någonsin varit på i hela mitt liv, säger en av dem.

En avhoppare kallar situationen för ”extrem” och en annan konstaterar att det ”verkligen inte är en professionell organisation”.

Tre punkter

Kritiken utgår huvudsakligen från tre punkter. Partiet är toppstyrt, arbetsförhållandena är dåliga och att Centerpartiets mittenstrategi har kört fast.

En tidigare medarbetare bekräftar bilden av den dåliga arbetsmiljön och räknar upp flera namn inom partiet som gått in i väggen. Trots detta har partiledningen inte agerat, bekräftar flera personer, enligt Aftonbladet.

Toppstyrt

En stor del av kritiken riktas även mot att ledningen i Centerpartiet styr med en järnhand.

– Det är toppstyrt. Beslut fattas av ett fåtal personer, tre-fyra stycken. Det är partiledaren, partisekreteraren och någon mer som råkar vara närmast för tillfället, säger en källa.

Mittenstrategin kritiseras

Avslutningsvis anser många kritiker att partiet låst fast sig vid sin mittenstrategi. Flera personer, inklusive medarbetare som fortfarande jobbar för C, konstaterar att det finns en känsla hos många att partiet ”kört fast” och att det inte finns någon vilja, eller en plan för hur partiet ska öka i opinionen, uppger Aftonbladet.

Tog över 2011

Annie Lööf är från Maramö i Värnamo och tog över som Centerns partiledare år 2011 då Maud Olofssons slutade. Under småländska Annie Lööfs ledning har Centern vuxit och fick sitt högsta valresultat på 30 år i valet 2018 när Centern fick 8,61 procent och blev Sveriges fjärde största parti.

Centern lyckades också mycket väl i de efterföljande regeringsförhandlingarna och erhöll en vågmästarposition. Hösten 2021 lämnade partiet det nära samarbetet med Socialdemokraterna och röstade även nej till S-budgeten.

Foto: Centerpartiet 

Text: Redaktionen


27 november 2025

JUST NU: Tjetjenien under attack

2025 11 27

Tjetjeniens huvudstad har attackerats.

En militärbas i Grozny, Tjetjeniens huvudstad, har träffats av en drönare.

Detta enligt lokala källor som publicerat videoklipp online, rapporterar ukrainska Pravda.

Drönarattack mot militärbas

Ögonvittnen har publicerat bilder och videor på sociala medier som visar rök stiga från en av byggnaderna på basområdet.

De oberoende nyhetsmedierna Kavkaz.Realii och Astra bekräftar platsen och att byggnaden verkligen skadats.

– Basen huserar det 141:a motoriserade regementet Sever (North), som är en del av det ryska nationalgardet, rapporterar kanalerna.

Varken tjetjenska myndigheter eller Rysslands försvarsministerium har bekräftat drönarattacken.

Länk till videon finns längst ner i texten.

LÄS MER: USA varnar för ryskt ”knockoutslag”

Stora störningar i regionen

– Som följd av attacken har flygplatser i Tjetjenien, Dagestan, Nordossetien och Ingushetien tillfälligt stängt, uppger tidningen.

Grozny är huvudstaden i Rysslands delvis muslimska republik Tjetjenien, som styrs av Vladimir Putins allierade, den auktoritäre ledaren Ramzan Kadyrov.

Staden rymmer flera baser för de pro-Kremlska tjetjenska styrkorna, ofta kallade kadyroviterna.

Kadyroviterna har deltagit på Rysslands sida sedan starten av den fullskaliga invasionen av Ukraina.

Samtidigt har tjetjenska frivilliga som motsätter sig Ryssland anslutit sig till striderna på Ukrainas sida och bildat flera enheter, bland annat Dzhokhar Dudayev-bataljonen.

Komplex relation

Tjetjenien är en federal republik inom Ryska federationen med viss självstyrelse, men regionen har historiskt haft en spänd relation med Moskva.

Under 1990-talet utkämpades två blodiga krig mellan tjetjenska separatister och ryska styrkor, vilket ledde till omfattande förstörelse och tusentals dödsoffer.

Sedan början av 2000-talet har Kreml stärkt sin kontroll över regionen genom stöd till lokala ledare och genom att integrera säkerhets- och försvarsstrukturer med rysk centralmakt.

Idag är Tjetjenien formellt en del av Ryssland, men stabiliteten är beroende av Moskvas fortsatta politiska och ekonomiska inflytande.

Klicka här för att se videon på attacken.

LÄS MER: Attack mot Ryssland – flygplats stängs

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


27 nov 2025

JUST NU: Ryska fartyg tvingas tillbaka – ”har gömt sig”

2025 11 27

Rysslands Svartahavsflotta attackerades i veckan av ukrainska drönare.

Nu drar sig flera militärfartyg undan och söker skydd i hamnar på ockuperade Krym.

– Ryssland gömmer krigsfartyg i ockuperade Sevastopol efter ukrainska attacker, rapporterar RBC-Ukraine, med hänvisning till kanalen Crimean Wind.

Flyttas mellan olika platser

De fartyg som Ryssland har kvar i området organiseras nu om och flyttas mellan hamnar.

– På så sätt hoppas man skydda dem från ukrainska attacker, uppger tidningen.

Enligt de ukrainska medierna är det två stora landstigningsfartyg som Ryssland nu försöker gömma.

– Ockupanterna, som fruktar ukrainska attacker, har flyttat skepp i Sevastopols vikar under natten. Endast två stora landstigningsfartyg av Projekt 1171 finns kvar i Rysslands Svartahavsflotta, rapporterar tidningen.

– Orsk som är byggd 1968 och Nikolay Filchenkov som bygdes 1975. Den ena finns kvar i Sevastopol, medan den andra har gömts i Novorossijsk.

Tidigare attacker

Det var i tisdags som Ukraina attackerade en oljeterminal och ett stort landstigningsfartyg på Krym.

Fartyget fick allvarliga skador men sjönk inte.

– Satellitbilder dök senare upp online och visade ögonblicket då det skadade fartyget bogserades till en reparationsanläggning, uppger tidningen.

För två veckor sedan slog den ukrainska militären till mot en rysk flottbas i regionen Krasnodar, vilket ledde till att hamnen i Novorossijsk tvingades stoppa oljeexporten.

LÄS OCKSÅ: Nödrop från Moskva – “har inte hänt sen 1990-talet“

Storbritannien och Ukraina i nytt avtal

Idag kom också rapporter om att Storbritannien går in med ett nytt stöd till Ukrainas militär.

Luftvärnsdrönaren Octopus kommer massproduceras av brittiska militärindustriella anläggningar och skickas till Ukraina.

Planen är att producera flera tusen drönare per månad, där alla ska skickas som stöd till det ukrainska luftförsvaret.

– Detta är historiskt och nästa viktiga steg som kommer att möjliggöra produktionen av ukrainska drönare i Storbritannien, vilka har bevisat sin effektivitet i kampen mot ryska Shaheddrönare, deklarerar den brittiske försvarsministern Denys Shmyhal, rapporterar Kyiv Post.

LÄS OCKSÅ: Lukasjenko dundrar – ”Kan försvinna på ett ögonblick”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen