UPPGIFTER: Intern proteströrelse jämförs med Tea Party – ”Är ni redo för våld?”

2025 03 22

En intern proteströrelse inom Demokraterna jämförs med Tea Party-rörelsen.

Det råder stort missnöje och frustration bland Demokraternas väljare i USA.

Donald  Trump, Elon Musk och hela Trump-administrationen sätter den politiska dagordningen, samtidigt som många demokrater är djupt missnöjda och menar att det egna partiet inte gör tillräckligt för att ge Trump en match.

Nu jämförs proteströrelsen med Tea Party-rörelsen, den rörelse som uppstod 2009 och skakade om det republikanska partiet.

”Slåss som fan”

Bland demokratiska väljare råder det bland annat stort missnöje efter att Chuck Schumer och nio andra demokrater i senaten röstade ja till ett republikanskt budgetförslag – istället för att ta tillfället i akt att sätta käppar i hjulen för Trump-administrationen.

Folkvalda demokrater känner nu av ett enormt missnöje från sina väljare, rapporterar Axios.

Detta har bland annat kommit till uttryck i upprörda town hall-möten. Många demokraters ställning inför mellanårsvalet 2026 uppges nu också vara hotad.

– Varje demokratisk makthavare som tror att de kan vila på sina lagrar och inte visa sina väljare att de slåss som fan gör ett misstag, säger demokraten Jared Huffman till tidningen.

Många vittnar om att den interna proteströrelsen ”hatar” partiets representanter.

“Är ni redo för våld?”

Ett town hall-möte med Sean Casten, ledamot av USA:s representanthus, fick avbrytas av polis efter 45 minuter på grund av pro-palestinska protester.

Det är bara ett exempel på den kaotiska stämning som råder inom Demokraterna just nu.

– De hatar oss. De hatar oss, ska Castens kollegor gråtande ha sagt till honom, enligt tidningen.

En av partiets representanter berättar att väljare har klagat på att partiet är för snällt.

– En annan sak jag fick höra var: ”Snällhet och civiliserat beteende fungerar inte. Är ni redo för våld?”, berättar källan.

Opinionsmätningar visar också att demokratiska väljare för första gången sedan 2008 är mer negativt än positivt inställda till det egna partiets agerande i kongressen, enligt siffror från Politico.

Även på den punkten görs jämförelser med Tea Party-rörelsen.

Demokraterna har med andra ord stora interna problem, och allt fler väljare kräver att partiet ger Trump-administrationen en ordentlig match.

Foto: demonstration - Steve Devol Info: Det är inte personerna på bilden som avses i artikeln.

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen