UPPGIFTER: Instagram lurar allmänheten – struntar i massivt klagomål

2023 11 27

Meta, ägare av Facebook och Instagram, anses inte vara ärliga med hur företaget hanterar minderårigas konton.

Den gigantiska sociala mediejätten är bunden av amerikansk lag, vilket innebär att det finns en åldersgräns på 13 år för att få lov att registrera sig på de båda plattformarna.

Gränsen gäller även utanför USA.

Men enligt uppgifter, som först avslöjades av The New York Times, struntar Meta i att inaktivera barns konton på Instagram när de rapporteras.

Istället fortsätter Meta att samla in deras data.

"Öppen hemlighet"

Nu dras företaget inför rätta.

Enligt en stämningsansökan från åklagare i Kalifornien är det en “öppen hemlighet” på Meta att det finns en stor närvaro av barn under 13 år på deras plattformar.

Mellan 2019 och 2023 ska över 1,1 miljoner rapporter om användare under den tillåtna åldersgränsen förmedlats.

– Men Meta inaktiverade bara en bråkdel av dessa konton och fortsatte rutinmässigt att samla in barns data utan föräldrarnas medgivande, framhålls i det klagomål som lämnats in till Kaliforniens federal domstol, enligt tekiniksajten Engadget.

Lurar allmänheten

Anklagelserna mot mediegiganten är tydliga.

Åklagarna hävdar att Meta medvetet lurar allmänheten och bryter mot lagen genom att rikta in sig på barn och lagra deras information.

Men klagomålen handlar inte enbart om att Meta medvetet låter barn under 13 år använda deras plattformar.

Det uppges även vara en “eftertraktad och eftersträvad” demografi på Instagram sedan flera år tillbaka.

– Stämningsansökan hävdar också att Metras plattformar manipulerar unga användare att spendera ohälsosamma mängder tid på apparna, främjar dysmorfofobi och utsätter dem för potentiellt skadligt innehåll.

Skyller på föräldrarna

Meta har gjort ett kort uttalande om anklagelserna.

Företaget är “besviket” på att behöva svara på kritiken inför domstol.

– Vi delar riksåklagarens åtagande att ge tonåringar säkra och positiva upplevelser online, framhåller Meta enligt Engadget.

Tidigare i november uppmanade man även till ny lagstiftning som skulle lägga ett större ansvar på föräldrarna när det gäller vilka appar barn laddar ned.

Foto: A. Shatov

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


22 jul 2026

”Det är över nu” – ryssar till attack mot Kreml

2026 07 22

Ryssar fruktar en total katastrof i landet.

En våg av ukrainska drönarattacker har i flera dagar slagit mot ryska logistikcenter.

Detta har fått företagare och arbetare att rikta hård kritik mot Kremls förmåga att skydda landet, rapporterar Kyiv Post.

Miljonförluster efter attacker

Ryska företagare räknar nu på enorma förluster efter att flera lager tillhörande e-handelsjätten Wildberries har attackerats av ukrainska drönare.

Anfallen har riktats mot stora distributionscenter i bland annat Moskva-regionen, Tambov, Krasnodar och Stavropol.

På videor som spridits i ryska sociala medier syns enorma lagerbyggnader stå i lågor medan tjock rök stiger mot himlen.

För tusentals mindre säljare som haft sina varor lagrade hos Wildberries innebär attackerna att hela verksamheter kan ha gått förlorade.

– Det är över nu, många människor kommer att vakna upp som bankrutta i dag eftersom lagret i Krasnodar har brunnit ner. Det brinner fortfarande, säger en rysk företagare i en video som spridits på nätet.

En annan person beskriver situationen som katastrofal.

– Vänner från Krasnodar säger att allt är helt förstört. Vad ska vi göra? Vi vet inte, säger han.

LÄS MER: Stridsflygplan har slagits ut

Hård kritik mot Kreml

Attackerna har inte bara skapat ekonomiska förluster – de har också väckt ilska mot de ryska myndigheterna.

Flera ryssar ifrågasätter nu varför viktiga anläggningar långt inne i landet inte skyddas bättre av det ryska luftförsvaret.

En företagare vid namn Sergei beskriver stämningen som mycket allvarlig.

– Just nu är oro ett alldeles för svagt ord. Det känns mer som att en enorm storm är på väg mot oss, säger han.

Andra ryska användare på sociala medier började öppet fråga hur starkt landets försvar egentligen är.

– Om de redan misslyckats med att skydda oljeraffinaderier – som ger pengar till statsbudgeten – vad kan man då säga om vanliga människor?, kommenterar en annan.

Ukraina svarar

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger att attackerna riktats mot anläggningar som används för att stödja den ryska krigsmakten.

– I dag träffade Ukrainas långdistansattacker framgångsrikt viktiga mål i Krasnodar- och Stavropolregionerna – logistikcenter som är involverade i att förse den ryska armén med drönarkomponenter, navigationsutrustning och annan militär materiel, samt ytterligare en oljedepå, skriver Zelenskyj på sociala medier.

Wildberries grundare Tatjana Kim uppger samtidigt att personal hade evakuerats innan flera av attackerna, men att människor ändå skadats.

LÄS MER:  UPPGIFTER: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen