2nov2025

UPPGIFTER: Ikea betalar 70 miljoner – efter stor skandal

2024 10 29

Ikea kommer att betala mångmiljonbelopp till personer i det forna DDR som har utnyttjats av företagets underleverantörer.

I det forna DDR utsattes tiotusentals politiska fångar för tvångsarbete.

Deras arbetskraft utnyttjades ofta av företag.

Ett av dessa företag var Ikea, vars underleverantörer utnyttjade arbetskraften i den östtyska kommunistdiktaturen.

Nu kommer Ikea att betala mångmiljonbelopp till dem som utsatts, rapporterar Tagesschau.

70 miljoner kronor

Ikea kommer nu att bidra med sex miljoner euro, motsvarande drygt 70 miljoner kronor, till en fond för personer som fallit offer för DDR-diktaturen och tvångsarbetet.

Att Ikeas underleverantörer hade utnyttjat tvångsarbete i DDR för att att producera produkter för Ikea avslöjades i en tysk utredning 2012, rapporterar SR.

– Vi beklagar djupt att produkter för Ikea också producerades av politiska fångar i DDR, säger Walter Kadnar, VD för Ikea Tyskland, enligt Tagesschau.

Ikeas beslut att stödja fonden med ett mångmiljonbelopp välkomnas av personer som fallit offer för DDR-regimen.

– Dagens beslut är banbrytande. Vi hoppas att andra företag kommer att följa det här exemplet, säger Dieter Dombrowski, ordförande för UOGK som representerar kommunismens offer, enligt nyhetskanalen.

”Viktig del av företagens produktion”

Dokument från Stasis arkiv visar att Ikea hade kunskap om vilka som tillverkade deras möbler, rapporterade SVT i samband med avslöjandet 2012.

Företaget var ute efter billig arbetskraft, och fann det i DDR.

– Fångarnas arbete var en viktig del av företagens produktion. Det innebar att det ständigt fanns ett hårt tryck på fångarna att alltid arbeta. Arbetsvägran blev hårt bestraffat, säger Hildigund Neubert, en av författarna till boken ”Skamlöst utnyttjade”, till kanalen.

I Stasis arkiv finns över 800 dokument om Ikea, från 1976 till 1989, enligt kanalen.

Ikea köpte varor från DDR som producerats av fångar.

När många fångar släpptes i en amnesti kom det till och med klagomål från stora företag som utnyttjade dem som arbetskraft, enligt SVT.

Foto: Ikea

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen