UPPGIFTER: Hundratals fordon försvunna

2024 08 11

Fler än hundra fordon uppges vara spårlöst borta.

En jättestor konkurshärva pågår just nu i Norrbotten.

Sex olika bolag – med en och samma huvudman – har försatts i konkurs och har sammanlagt nästan en miljard i skulder, rapporterar SVT.

Alla bolagen har haft maskiner, men nu uppges fler än hundra av fordonen vara borta.

Stor och komplicerad konkurs

Bolagen har bland annat haft uppdrag i gruvor i Kiruna och Gällivare, enligt kanalen.

Konkurserna har föranlett en mycket stor utredning hos Ekobrottsmyndigheten.

Huvudmannen själv är dock, precis som fordonen, försvunnen.

– Det här är jättestort, största konkursen jag har varit om och mest komplicerade, säger Bertil Sjöö, senior advisor och konkurshandläggare på Auktiona AB, till kanalen.

Ingen aning om var fordonen är

Över hundra fordon saknas alltså, och vad som har hänt med dem vet man inte.

– Jag har ingen aning, men de är inte här i alla fall, säger Bertil Sjöö till kanalen.

Vissa av fordonen har dock hittats runt omkring i Gällivare.

Att som huvudman sälja eller undanhålla fordonen efter en konkurs är olagligt, eftersom dessa ska tas över av banker och andra som lånat ut pengar.

Förutom huvudmannen och fordonen har även pengar försvunnit, enligt kanalen. Bolagen har skulder till bland annat Skatteverket, finansbolag och tidigare personal.

Många konkurser under året

I det här fallet handlar det alltså om bolag som misstänks för brottslighet.

Generellt har dock antalet konkurser ökat bland svenska företag under det senaste året.

I juni rapporterade Tillväxtanalys att antalet konkurser under första halvåret 2024 hade ökat med 38 procent jämfört med motsvarande period förra året.

Till och med juni hade 5 872 bolag gått i konkurs under 2024, enligt statistiken. Dessa bolag hade sammanlagt 14 675 anställda som berördes.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Kraftigt prisras – hit ska du åka på semester

2025 08 19

Mitten av augusti markerar slutet på sommarsemestern för många svenskar.

Skolorna öppnar och många återvänder till arbetet.

Men för den som fortfarande är ledig är det ett av årets bästa tillfällen att packa resväskan. Flera utlandsresor har rasat i pris under vecka 34.

Enligt resebolaget Ticket har priserna på många resor halverats.

– Just nu ser vi en tydlig prisnedgång till flera populära resmål. Nu när skolorna öppnar igen är det ett perfekt tillfälle för de som har möjlighet att resa utanför skolloven att unna sig en resa och få extra mycket semester för pengarna, säger Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Tipset: Hit ska du åka

I synnerhet är det extra billigt att åka till Grekland och Turkiet i slutet av augusti, enligt Tickets statistik.

Prislappen för en chartersemester, med både flyg och hotell, till populära resmål som Rhodos, Side och Alanya landar på cirka 3 000 kronor.

– Men priserna till andra soliga resmål runt Medelhavet och till spännande europeiska storstäder sjunker också dramatiskt – perfekt för den som vill ta en spontan sensommarresa eller boka in en höstresa att se fram emot, framhåller resebyrån.

LISTA: Hit reser flest just nu

Populäraste resmålen under sensommaren:

  1. Malaga, Spanien (1)
  2. Mallorca, Spanien (2)
  3. Alicante, Spanien (4)
  4. Barcelona, Spanien (9)
  5. Kreta, Grekland (6)
  6. Rhodos, Grekland (5)
  7. London, Storbritannien (7)
  8. Rom, Italien (8)
  9. Larnaca, Cypern (3)
  10. Split, Kroatien (10)

Källa: Ticket (Siffra inom parentes anger placering motsvarande period förra året)

LÄS MER: Amerikanska snabbmatsjätten expanderar i Sverige 

Foto: Dpung

Text: Redaktionen


Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2025 08 19

Under veckan kommer fler poliser att synas på och längst vägarna.

Detta eftersom polisen genomför en nationell trafikvecka mellan 18 och 24 augusti.

Under den särskilda insatsveckan kommer polisen fokusera på hastighetskontroller i tätbebyggda områden. Den ökade närvaron sammanfaller med att många barn i låg- och mellanstadieålder börjar skolan efter sommarlovet.

– Vi kommer att lägga extra fokus på hastighetskontroller i områden där det är många människor i rörelse, till exempel bostadsområden, stadskärnor och utanför skolor och förskolor, säger polisens trafikstrateg Ulrika Edström.

– Nu när sommarlovet är slut för många barn borde det vara en angelägenhet för alla att de ska kunna röra sig tryggt till och från skolan.

Avgörande betydelse

Hastighetsöverträdelser i samband med kollisioner kan få ödesdigra konsekvenser. Fordonets hastighet har många gånger en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsbegränsningarna är relativt låga. 

– Vid en kollision med en oskyddad trafikant kan så lite som 10 km/h vara skillnad mellan liv och död, säger Ursula Edström.

Vi en hastighet på 30 km/h hinner en förare reagera i tid och kan sänka farten eller stanna bilen om det skulle behövas. Men redan vid 50 km/h är stoppsträckan mer än fördubblad. 

– Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd av ett fordon som framförs i 50 km/h kan jämföras med att falla från tredje våningen.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Att vi informerar i förväg om fler hastighetskontroller kan verka märkligt men faktum är att det också ger resultat, har Ursula Edström tidigare förklarat.

– Människor följer i större utsträckning hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor, vilket också syns på olycksstatistiken. Vårt yttersta mål är alltid att rädda liv, inte att bötfälla så många som möjligt.

Foto: Polisen 

Text: Redaktionen