07 april 26

UPPGIFTER: Hundratals barn har plötsligt insjuknat

2023 05 29

Flera elever på en gymnasieskola i Falkenberg har plötsligt insjuknat.

Mellan 75 och 100 personer har blivit sjuka under helgen, rapporterar Hallands Nyheter.

Skolan misstänker att det rör sig om matförgiftning.

På fredagen serverades kycklingsallad i skolmatsalen. Den gemensamma nämnaren för eleverna som insjuknat är fredagsmåltiden.

På måndagen tvingades uppemot 100 elever att stanna hemma på grund av sjukdom.

– Först fick jag lite ont i magen, sen behövde jag kräkas väldigt plötsligt. Det har varit minst 20 gånger under helgen och det även på tom mage, säger en elev till Hallands Nyheter.

– Min son spydde 16 gånger under natten mellan lördag och söndag. Det har varit otroligt påfrestande, säger en mamma till en annan elev som insjuknat.

Oklart läge

Under måndagen har Måltid Falkenberg, som ansvarar för all mat i kommunens förskolor och skolor, träffat barn- och utbildningsförvaltningen i kommunen.

Måltidsverksamheten och rutiner har diskuterats, erfar SVT Nyheter.

– Så långt vi har sett har vi inte sett några brister, men vi kan inte spekulera eftersom vi ännu inte vet vilken form av matförgiftning det rör sig om, säger Agneta Elofsson, verksamhetsansvarig för Måltid Falkenberg, till tv-kanalen.

Kommer undersöka maten

Måltiden som serverades till eleverna under fredagen var kycklingsallad och ett vegetarisk alternativ med gulbetor, bönor och linser.

Exakt vad som har föranlett de hundratals sjukdomsfallen är inte fastställt.

Ett enskilt livsmedel kan vara boven i dramat, men insjuknandet kan även bero på andra faktorer.

– Detta hände en fredag och den mat som blir över är slängd. Vi har vissa råvaror i samma sändning som vi inte har använt och den kommer Miljö- och hälsovårdförvaltningen att titta på, säger Agneta Elofsson till SVT.

 Fakta matförgiftning

- Vid matförgiftning brukar du få symptom snabbt, ofta inom någon eller några timmar. I vissa fall kan matförgiftning ha en längre inkubationstid – ibland tar det flera dagar innan du blir sjuk. 

- Symptomen brukar vara kopplade till mat som inte har förvarats tillräckligt kallt eller mat som inte har tillagats i tillräckligt hög temperatur. Då frodas bakterier och virus.

- Även giftämnen, så kallade toxiner, kan orsaka besvär – de kan bland annat finnas i jordrester på ris och grönsaker. Matförgiftning kan även orsakas av parasiter, kemikalier och gifter.

Vanligaste orsakerna till matförgiftning:

- Kylvaror som stått framme för länge i rumstemperatur

- Mat som inte har hettats upp ordentligt

- Förorenat dricksvatten och mat som sköljts i förorenat vatten

- Livsmedel som innehåller bakterier

- Smittade personer som har hanterat maten

- Bristande hygien vid hantering av livsmedel

Källa: Kry.se

Foto: K. Cichewicz

Text: Redaktionen


Nya körkortsregler – börjar gälla om två veckor

2026 07 17

Från och med den första augusti ska det bli lättare att övningsköra.

Ändringar i körkortslagen är på gång.

Om bara ett par veckor kommer nya regler att gälla för den som vill ta körkort.

Draget syftar till att göra det lättare att övningsköra – men möter kritik från de som anser att det kan leda till mer osäkerhet ute på vägarna.

Nya körkortsregler på gång

Regeländringen innebär att kravet på introduktionsutbildning för den som övningskör privat och för handledare tas bort. 

– Kravet på introduktionsutbildning för övningskörning ska slopas, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

– Detta är en förenkling som kan leda till mer mängdträning eftersom förslaget bedöms underlätta för blivande förare att övningsköra med flera handledare. 

Från första augusti

De nya reglerna träder i kraft den första augusti och gäller för B-körkort.

Regeringen menar att introduktionsutbildningen inte fyller något större syfte.

– Eftersom introduktionsutbildningen inte bidragit till att öka kvaliteten på den privata övningskörningen för behörighet B, anser regeringen att det inte finns skäl att behålla den nuvarande ordningen, menas det.

Läs mer: Stort orderlyft för Saab

“Helidiotiskt”

Men alla är inte positivt inställda till de nya reglerna.

Den rutinerade körskolläraren Tommy Samuelson befarar att det kan leda till fler dödsolyckor.

– Det är helidiotiskt, säger han till GP.

– När jag är ute och kör med elever så ser jag många som beter sig dumt i trafiken, och de personerna är potentiella handledare. 

“En tröskel”

Regeringen anser dock att kravet på introduktionsutbildning är ett onödigt hinder.

– Kravet på introduktionsutbildning utgör dessutom en tröskel vid privat övnings­körning och kan inskränka möjligheten att smidigt kunna övningsköra privat med flera handledare, exempelvis föräldrar eller andra släktingar. 

Läs mer: Ryssar flyttar akut pengar ut ur landet

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Kan komma 60 millimeter – varning i fyra län

2026 07 17

SMHI varnar för massivt regn.

SMHI varnar för kraftiga skyfall i delar av Sverige.

Stora regnmängder väntas dra in på kort tid som kan orsaka översvämningar och problem i trafiken.

Kraftiga skyfall

Ett kraftigt regnområde drar in över Sverige till helgen.

SMHI har nu utfärdat en varning för skyfallsliknande regn i fyra län.

De områden som pekas ut är Västra Götalands län samt delar av Jönköpings, Örebro och Värmlands län.

– Under lördagen väntas omslag till svalare och ostadigare väder i samband med ett lågtryck som kommer in. Fram på dagen väntas på flera håll kraftiga regnskurar som lokalt kan ge stora regnmängder på kort tid, upp mot 30-60 mm, meddelar vädermyndigheten.

Regnområdet väntas komma in under lördagsförmiddagen, omkring klockan 10, och SMHI:s varning gäller fram till klockan 22.

Det blir en tydlig förändring efter den senaste veckans varma väder, då temperaturerna har legat nära 30 grader.

LÄS MER: Stor oro för Trump i natt – ”är skiträdda”

Risk för översvämningar

De stora regnmängderna kan skapa problem för både boende och trafikanter.

SMHI varnar för att vatten snabbt kan samlas i lågt liggande områden, källare, viadukter och på vägar.

– Det kommer förekomma stora lokala variationer och det är osäkert var de största regnmängderna kommer hamna, skriver SMHI i sin varning.

Under söndagen får Götaland, större delen av Svealand sydligaste Norrland fortsatt regn eller skurar.

I nordvästligaste Svealand och övriga Norrland väntas fortsatt stabilare väderförhållanden och sol varvat med moln.

Åskoväder kan dra in

I samband med de kraftiga skurarna finns även risk för åska.

Bilister uppmanas att vara försiktiga eftersom kraftigt regn kan ge sämre sikt och ökad risk för vattenplaning.

– Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna, uppger SMHI.

Väderläget kan förändras snabbt och SMHI uppmanar allmänheten att hålla koll på uppdaterade varningar.

Vid kraftiga regn kan varningarna både ändras och utökas beroende på hur ovädret utvecklas.

LÄS MER: Ryssar flyttar akut pengar ut ur landet

Foto: E. Triguba

Text. Redaktionen