UPPGIFTER: Hotellpersonal knivhuggen

2024 01 19

Ett mordförsök har inträffat på ett hotell i centrala Göteborg.

En man uppges ha gått till attack.  

Enligt uppgifter till Aftonbladet ska han ha knivhuggit hotellpersonal.

Mordförsök

Polisen uppger att en man i 25-årsåldern misstänks för mordförsök på en kvinna.  

– Gärningspersonen misstänks för att oprovocerat ha attackerat kvinnan med ett vasst föremål. Brottsrubriceringen är mordförsök och mannen är anhållen i sin frånvaro och efterlyst, framhåller polisen i sin lägesrapport.

En stor insats pågår i centrala Göteborg.

Flera polispatruller söker efter den misstänkte gärningsmannen som enligt polisen är medborgare i Nederländerna.

Försvann från hotellet

Kvinnans liv ska inte vara i fara.

– Hon har blivit attackerad av en man i 25-årsåldern och ska inte vara livshotande skadad. Mannen försvann från hotellet och vi har letat efter honom under morgonen.

Det säger polisens presstalesperson Caroline Karlsson till GP.

Beväpnad

Polisen varnar för att mannen kan bära vapen.

– Mannen kan vara beväpnad med vasst föremål. Ett stort antal polispatruller söker efter den misstänkte, skriver myndigheten.

Vädjar om hjälp

Polisen välkomnar alla tips som kan hjälpa dem att hitta mannen.

– Om du har uppgifter som kan hjälpa polisen, vänligen kontakta 114 14. Vid pågående brott ring alltid 112, står det i polisens uppdatering.  

Arkivfoto: Polisen Göteborg City

Text: Redaktionen


14 mars 2026

BEKRÄFTAT: Bostadsbidraget görs om

2026 03 15

En stor förändring är på gång för bostadsbidraget.

Regeringen vill göra om bostadsbidraget.

Detta för att minska återkrav och göra stödet mer förutsägbart för hushållen.

Ska beräknas månadsvis

I dag räknas bostadsbidraget först preliminärt utifrån en uppskattad årsinkomst och justeras senare när den faktiska inkomsten är känd.

Det har lett till att många hushåll blivit återbetalningsskyldiga.

Regeringen föreslår att bostadsbidraget i framtiden i stället ska baseras på månadsvisa inkomster för uppskattad årsinkomst.

– Det ska vara lätt att göra rätt, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

LÄS MER: Diktaturen böjer sig för USA

Färre återkrav

Enligt regeringen är ett av huvudproblemen i dagens system att många får krav på att betala tillbaka pengar.

År 2024 blev omkring 35 procent av dem som fick bostadsbidrag helt eller delvis återbetalningsskyldiga.

Med ett nytt system som bygger på aktuella inkomstuppgifter varje månad väntas återkraven minska kraftigt.

– Att över en tredjedel av de som tar emot bostadsbidrag blir återbetalningsskyldiga är ett systemfel som främst drabbar ensamstående kvinnor. Med en månadsvis beräkning av bostadsbidraget väntas återkraven av bostadsbidrag minska med cirka 90 procent, säger Anna Tenje (M).

Syftet är att göra stödet mer träffsäkert och minska risken för felaktiga utbetalningar och skulder.

Välkomnar förslaget

Flera svenska aktörer har redan välkomnat ändringen. Hyresgästföreningen är en av dem.

– Bostadsbidraget ska vara ett stöd, inte en skuldfälla. Dagens system har länge skapat oro och ekonomiska problem när bostadsbidraget krävs tillbaka i efterhand, och det har slagit särskilt hårt mot dem med lägre inkomster. Därför är det bra att bidraget nu blir mer träffsäkert och förutsägbart, säger Ola Palmgren, vice förbundsordförande i Hyresgäst­föreningen. 

Han ser positivt på att regeringen har lyssnat på hyresgästernas långvariga problem.

Samtidigt menar Palmgren att bostadsbidraget behöver stärkas eftersom nivåerna länge inte har följt med i den ökande kostnadsutvecklingen. Om bidraget inte justeras riskerar det enligt honom att gradvis förlora sin betydelse.

– Om ingenting görs för att höja nivåerna kommer bostadsbidraget i praktiken snart att ha fasat ut sig självt, säger Palmgren.

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

LÄS MER: Biljätte drar i handbromsen – tre elbilsmodeller slopas

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 mars 2026

Swedbank varnar hushållen för lån – risken ökar 1 april

2026 03 15

Den 1 april höjs bolånetaket till 90 procent.

Samtidigt slopas det skärpta amorteringskravet och ribban för tilläggslån sänks till 80 procent.

– Med de här förändringarna tar vi bort onödiga hinder och gör det lättare för fler att ta steget in på bostadsmarknaden, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD) om beslutet, i ett uttalande.

– Med de nya bolånereglerna skapar vi bättre möjligheter för människor att äga sitt hem och ökar rörligheten på bostadsmarknaden.

Swedbank kritiserar

Swedbank går nu ut med en varning inför förändringen.

Bankens privatekonom Arturo Arques är kritisk till de nya reglerna.

– Utformningen av de nya reglerna är inte så bra och min åsikt är att det hade varit bättre att behålla de gamla reglerna. Samtidigt tror jag inte förändringen gör så stor skillnad i praktiken, säger han i ett uttalande.

Ökar risken

Swedbank varnar för att de nya reglerna ur ett privatekonomiskt perspektiv innebär en ökad risk.

– Främsta skälet att de nya reglerna inte är bra är att det ur ett privatekonomiskt perspektiv inte är bra att ta ännu mer lån för att köpa en bostad, säger Arturo Arques.

– Ökad skuldsättning gör låntagarens ekonomi ömtåligare och ökar risken att bostadsköparen förlorar hela det egna kapitalet vid en nedgång på bostadsmarknaden. Ett större lån innebär även att räntekostnaden ökar.

LÄS MER: Kommer slå till mot Ryssland – Trump avslöjar

Ytterligare kritik

Förändringen gällande tilläggslån kritiseras också av Swedbanks privatekonom, som menar att det blir sämre för de som redan äger sin bostad.

Och gällande det slopade amorteringskravet är han också kritisk.

– Om man till exempel lånar en miljon kronor till fyra procents ränta och amorterar lånet på 40 år i stället för 50 så sparar man 200 000 kronor, säger han.

– Med mer upplysningar av det slaget vid kreditgivningstillfället kanske presumtiva bostadsköpare tänker till och tar det lite lugnare, vilket vore positivt.

Värnar sund kultur

Regeringen genomför förändringen som en respons på kritik, menar finansmarknadsminister Niklas Wykman (M)

– Det skärpta amorteringskravet har fått mycket kritik och det tar vi nu bort. Samtidigt balanserar vi åtgärderna genom att bland annat begränsa tilläggslånen, säger han.

– Vi ska alltid värna en sund amorteringskultur.

LÄS MER: Nytt land förklarar krig mot Ukraina

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen