UPPGIFTER: Mordförsök på Putins diktatorvän

2025 01 03

En mystisk källa påstår att den syriska diktatorn Bashar al-Assad har blivit förgiftad.

Den störtade presidenten flydde till Moskva och blev där beviljad asyl när Syriens regim föll i december.

I dagarna påstås han nu ha blivit utsatt för ett mordförsök, rapporterar bland annat Newsweek som hänvisar till ett mystiskt Telegramkonto som går under namnet General SVR.

– Det finns all anledning att tro att ett mordförsök utfördes, påstår det ryska kontot och tillägger att al-Assad ska ha klagat på att han “mådde dåligt, hade svårt att andas och bad om medicinsk hjälp”.

Obekräftade uppgifter

“General SVR” påstås drivas av både tidigare och nuvarande medlemmar från den ryska underrättelsetjänsten. 

En av dem sägs vara en före detta generallöjtnant som går under pseudonymen ”Viktor Mikhailovich”.

Han beskrivs som en ”insider från Kreml” och har sedan invasionen av Ukraina flitigt publicerat ogrundade men dramatiska uppgifter om Vladimir Putins hälsa som sedan rapporterats över hela världen. Ett exempel var att den ryska ledaren skulle ha fått ett påstått hjärtstopp hösten 2023.

"Hostade våldsamt"

Förutom Newsweek har ett antal brittiska tidningar också rapporterat om det senaste ryktet. Några bevis har emellertid inte presenterats för att al-Assad verkligen ska ha blivit förgiftad.

General SVR hävdar även att den före detta diktatorn började hosta våldsamt och beskrev hur ryska tjänstemän fick order om att behandla honom i hemmet.

– [Tester]visade spår av exponering för en giftig substans i hans kropp, påstår den ryska källan.

– Men det har ännu inte varit möjligt att fastställa hur Bashar al-Assad utsattes för giftet.

Tillståndet ska därefter ha stabiliserats.

Ryktet sprids fort

General SVR:s ryska kanal har totalt 351 000 prenumeranter. 

Det senaste ryktet har fått stor uppmärksamhet på nätet.

– Assad påstås ha blivit förgiftad i Moskva. Kreml slösar inte bort någon tid på att straffa den före detta diktatorn för hans feghet, skriver Pekka Kallioniemi, grundare av Vatnik Soup som analyserar rysk desinformation på X.

Den globala säkerhetsexperten James Landin skriver på samma plattform att det vore vettigt av Ryssland att göra sig av med al-Assad som “orsakat otalig huvudvärk för Putin”.

Diktatorn själv framhöll i mitten av december att han och hans familj är i Moskva och att “Ryssland aldrig lämnar sina vänner i trubbel”.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Rubios besked om Ukrainakriget – “nytt tillvägagångssätt”

2025 07 10

USA:s utrikesminister Marco Rubio möter Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov i Malaysia.

Under ett 50 minuter långt möte i Kuala Lumpur diskuterade Marco Rubio och Rysslands Sergej Lavrov nya idéer för att bland annat få slut på kriget i Ukraina.

– Det är ett nytt och annorlunda tillvägagångssätt. Jag skulle inte karakterisera det som något som garanterar fred, men det är ett koncept som jag, ni vet, tar tillbaka till presidenten, säger Rubio om mötet, enligt PBS News.

USA:s President Donald Trump uppges, enligt Rubio vara frustrerad över att Ryssland inte varit mer villigt att kompromissa.

– Vi behöver se en handlingsplanplan för hur den här konflikten kan slutföras. Och så delade vi några idéer om hur det kan se ut.

– Vi kommer att fortsätta att vara engagerade där vi ser möjligheter att kunna göra skillnad, säger han till samma tidning.

Flera konflikter på bordet

Rysslands utrikesdepartement kallade mötet för ett “ärligt och djupgående samtal” där även situationerna i Iran och Syrien togs upp.

Det var andra gången Marco Rubio och Sergey Lavrov träffades sedan Rubio blev utrikesminister.

Första mötet hölls i februari i Riyadh, Saudiarabien, då Trumps administration ville se hur villiga Ryssland och Ukraina var att inleda fredssamtal. De har även haft flera telefonsamtal sedan dess.

Båda länderna vill se fredliga lösningar och återuppta samarbeten, bland annat genom att återinföra direktflyg och stärka diplomatiska relationer.

Oro för handelskrig

Samtidigt ökar spänningarna kring handel. Trump har meddelat att flera länder i Asien, inklusive nästan alla i ASEAN, kommer få höjda tullar från 1 augusti om inga nya handelsavtal sluts.

Enligt amerikanska utrikesdepartementet kommer tullar och handel dock inte vara Rubios huvudfokus under mötena.

Istället vill Trumps regering lägga tonvikten på säkerhet till havs, där Kina har agerat allt mer hotfullt mot mindre grannländer, samt på att bekämpa gränsöverskridande brottslighet.

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


SVERIGE: Bransch slår larm – “Det här är inte normalt”

2025 07 10

Det råder kris inom vården i sommar.

Personalbrist hotar patientsäkerheten under sommarmånaderna, där vårdpersonal slår larm om pressade sommarscheman. Detta enligt en ny undersökning från Vårdförbundet.

Enligt den nya undersökningen saknas det personal för var tredje sommarschema inom vården. Allra värst är det inom akutsjukvård och intensivvård.

– Vi går verkligen på det minsta möjliga vi kan just nu. Är det så att någon blir sjuk, ja då går vi underbemannade, säger Cecilia Asp Paulrud, sjuksköterska och fackligt förtroendevald till TV4.

Hon berättar att hon ofta väntar på ett sms om att jobba extra, någonting som gör att arbetet blir mer än krävande.

Facket kräver åtgärder

Många anställda upplever också press att avbryta eller flytta sina semestrar – 28 procent enligt undersökningen.

Sineva Ribiero, ordförande för Vårdförbundet menar att det krävs mer pengar och bättre villkor. Det behövs hållbara scheman där personalen vet i förväg hur man ska jobba.

Hon varnar för att dagens läge är ohållbart.

– Det här är inte normalt. Det får inte bli standard att vården går på knäna varje sommar, säger hon till samma kanal.

Vårdförbundet flaggar för lösning

Enligt Vårdförbundet behövs kortare veckoarbetstid, tydligare semesterregler och mer paus i schemat – så kallade "hållbara heltider". Om alla kunde arbeta heltid, skulle vården kunna få in upp till 8 000 fler heltidsanställda.

– Medlemmar i Vårdförbundet ska kunna ta semester utan att vården riskerar att krascha. Att vi år efter år får rapporter om tomma schemarader och påtryckningar kring ledighet är ett systemfel, säger Sineva Ribiero i rapporten.

SKR: Patienter får den vård de behöver

Trots larmen tonar Sveriges kommuner och regioner (SKR) ner oron. De menar att det inte finns några tecken på att svenskar inte får den vård de behöver, även om de medger att regionernas ekonomi är pressad.

Foto: G. Henderson

Text: Redaktionen