UPPGIFTER: Här är Ebba Buschs drömroll i regeringen

2022 09 16

Ebba Busch (KD) har siktet inställt på tunga ministerposter i en kommande högerregering.

Det uppger källor till Sveriges Radio Ekot.

– KD vill inte bara ansvara för “mjuka” statsrådsfrågor, utan även ta plats på justitiedepartementet eller kanske försvarsdepartementet, avslöjar Lova Olsson, politikreporter på Ekot, på Twitter.

Vill inte upprepa tidigare roll

Förra gången som Kristdemokraterna satt i regering var under perioden 2006-2014 då Fredrik Reinfeldt (M) var statsminister.

Under samma period var KD:s dåvarande partiledare Göran Hägglund socialminister, och partiet hade ytterligare två ministrar på just socialdepartementet.

Vill driva "tyngre frågor"

Enligt SR vill KD nu istället driva igenom “tyngre frågor” i kommande regeringsställning.

Under valrörelsen har partiet också haft ett stort fokus på frågor som rör lag ordning.

Inte minst som en följd av de så kallade påskupploppen i våras, då partiledaren Ebba Busch fällde ett uppmärksammat uttalande om polisens insats.

–  Varför har vi inte 100 skadade islamister, 100 skadade kriminella, 100 skadade upprorsmakare? sade KD-ledaren i en intervju med Ekot i april.

"Varför sköts det inte skarpt?"

Hon ifrågasatte också polisens agerande och strategiska beslut kring upploppen.

– Så frågan som borde ställas, det är varför sköts inte skarpt? Och det är en fråga som svensk polisledning är skyldigt Sverige.

Hakade på misstroendeförklaring

Partiledaren har även riktat skarp kritik mot den nuvarande justitieministern Morgan Johansson (S).

När Sverigedemokraterna lämnade in en misstroendeförklaring mot ministern i somras var KD ett av tre partier, tillsammans med M och L, som också anslöt sig till missnöjet.

– Misstroendet handlar om Morgan Johansson, han har fått kritik i konstitutionsutskottet, prickats flera gånger och ljugit. Han måste gå, sade Ebba Busch i en partliedardebatt i SVT i början av juni.

Konkurrerar med M

SR uppger dock samtidigt att Moderaterna sannolikt också gärna vill ha ministerposter på de två departementen.

Det skulle kunna lösas genom att dela upp departementet på två poster, vilken Socialdemokraterna har gjort under deras tid i regeringen.

Foto: Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


Här är nya prislappen på kaffe

2026 03 27

Den 1 april väntas matpriserna sjunka i hela Sverige.

Detta eftersom momsen på mat halveras från 12 till 6 procent.

Sveriges matjättar har garanterat att prissänkningarna kommer att märkas.

Men Karin Brynell, vd för Svensk dagligvaruhandel, tror att många konsumenter har för höga förväntningar.

– Man kan ha högre förväntningar på momssänkningen än vad den kommer leverera, säger hon till TV4.

Hon hänvisar till den nya prislappen på kaffe som snart kommer att dyka upp i butikerna. Om ett kaffepaket kostar 90 kronor är tio kronor moms. När momsen halveras kommer kaffepaketet kosta 85 kronor.

– Priserna har ju gått upp mycket, men om man tänker på alla steg i kalkylen så är det viktigt att förstå att varje kategori har sin logik, säger Brynel till tv-kanalen.

Bönderna slår larm

Samtidigt flaggar Sveriges bönder för nya prishöjningar på grund av kriget i Mellanöstern.

– Samtidigt som staten sänker momsen gör världsläget att det finns ett stort behov av att höja priserna för att kompensera bönderna, säger Palle Borgström ordförande på Lantbrukarnas Riksförbund, till EFN.

”Stort behov av prishöjning”

Palle Borgström hänvisar till att böndernas kostnader har ökat kraftig på grund av prishöjningar på drivmedel, gödsel och el.

Samtidigt har regeringen tillsatt en matpriskommission som ska säkerställa att den tillfälliga sänkningen av matmomsen leder till billigare livsmedelspriser.

– Nu är vi dock i ett läge med stort behov av prishöjning för att kompensera för ökade kostnader. När prishöjningen slår mot hela energisidan drabbar det också förädlingssidan och detaljhandeln, säger Borgström till kanalen.

LÄS MER: S och SD stoppar löneregel för anställda 

Matpriskommissionens uppdrag

Konsumentverket och Konjunkturinstitutet ansvarar för den så kallade matpriskommissionen. De ska bland annat:  

  • Följa och analysera livsmedelsprisernas utveckling.
  • Analysera om den tillfälliga momssänkningen på livsmedel får fullt genomslag på livsmedelspriserna.
  • Bedöma i vilken utsträckning andra faktorer har bidragit till prisutvecklingen.

LÄS OCKSÅ: Två produkter ”flyger av hyllorna” – anstormning till Power 

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


27 mars 2026

Putin ber om hjälp – “gått in i dödszonen”

2026 03 27

Fyra år efter den fullskaliga invasionen av Ukraina har Rysslands kostnader skjutit i höjden.

Förra året ökade försvarsutgifterna med 42 procent och Moskva har tagit till flera krisdrag för att stabilisera ekonomin. Bland annat höjdes momsen till 22 procent i januari för att få in nya skattepengar från ryska företagare.

Nu vänder sig Vladimir Putin till tungviktarna.

Diktatorn kräver att Rysslands oligarker, de allra rikaste i landet, ska donera pengar för att Moskva ska kunna fortsätta invasionen, rapporterar The Guardian och Finansiella Times.

Minst två affärsman uppges ha sagt ja till kravet.

Varnar för slöseri

Under årets två första månader steg Rysslands budgetunderskott till mer än 90 procent av fjolårets beräknade siffror.

Skälet är att de amerikanska sanktionerna tvingade Moskva att rea ut sin olja. När nu oljepriserna har stigit till följd av kriget i Mellanöstern varnar Putin för att slösa bort de oväntade vinsterna.

– Nu när priserna på våra traditionella exportprodukter stiger, men marknaderna är i oro, kan det finnas en frestelse att utnyttja situationen, säger diktatorn enligt The Guardian.

– Vi måste förbli försiktiga. Om marknaderna svänger åt ett håll idag, kan de svänga åt det andra imorgon. 

"Gått in i dödszonen"

Oligarker är extremt rika affärsmän med både ekonomiskt och politiskt inflytande. Putins krav på tungviktarna uppges bottna i att Ryssland vill erövra hela Donbasregionen, enligt FT.

Miljardären Suleiman Kerimov är en av dem som sagt ja till att donera omkring 100 miljarder rubel, motsvarande ungefär en miljard euro.

Enligt Tysklands federala underrättelsetjänst försöker Moskva sminka över “smärtsamma förluster med förskönande siffror”, framhålls det i ett uttalande.

– Den ryska ekonomin har gått in i dödszonen, uttrycker Alexandra Prokopenko, forskare vid Carnegie Eurasia Center i Berlin, enligt oberoende The Moscow Times.

Hon jämför Rysslands situation med höjder på 8 000 meter, där kroppen förbrukar sig själv snabbare än den kan regenerera sig. 

– Det har bara gått två månader sedan årets början, och budgeten är redan i spillror, tillägger Alexander Kolyandr, seniorforskare vid Center for European Policy Analysis (CEPA), till samma tidning.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen