UPPGIFTER: Här är Ebba Buschs drömroll i regeringen

2022 09 16

Ebba Busch (KD) har siktet inställt på tunga ministerposter i en kommande högerregering.

Det uppger källor till Sveriges Radio Ekot.

– KD vill inte bara ansvara för “mjuka” statsrådsfrågor, utan även ta plats på justitiedepartementet eller kanske försvarsdepartementet, avslöjar Lova Olsson, politikreporter på Ekot, på Twitter.

Vill inte upprepa tidigare roll

Förra gången som Kristdemokraterna satt i regering var under perioden 2006-2014 då Fredrik Reinfeldt (M) var statsminister.

Under samma period var KD:s dåvarande partiledare Göran Hägglund socialminister, och partiet hade ytterligare två ministrar på just socialdepartementet.

Vill driva "tyngre frågor"

Enligt SR vill KD nu istället driva igenom “tyngre frågor” i kommande regeringsställning.

Under valrörelsen har partiet också haft ett stort fokus på frågor som rör lag ordning.

Inte minst som en följd av de så kallade påskupploppen i våras, då partiledaren Ebba Busch fällde ett uppmärksammat uttalande om polisens insats.

–  Varför har vi inte 100 skadade islamister, 100 skadade kriminella, 100 skadade upprorsmakare? sade KD-ledaren i en intervju med Ekot i april.

"Varför sköts det inte skarpt?"

Hon ifrågasatte också polisens agerande och strategiska beslut kring upploppen.

– Så frågan som borde ställas, det är varför sköts inte skarpt? Och det är en fråga som svensk polisledning är skyldigt Sverige.

Hakade på misstroendeförklaring

Partiledaren har även riktat skarp kritik mot den nuvarande justitieministern Morgan Johansson (S).

När Sverigedemokraterna lämnade in en misstroendeförklaring mot ministern i somras var KD ett av tre partier, tillsammans med M och L, som också anslöt sig till missnöjet.

– Misstroendet handlar om Morgan Johansson, han har fått kritik i konstitutionsutskottet, prickats flera gånger och ljugit. Han måste gå, sade Ebba Busch i en partliedardebatt i SVT i början av juni.

Konkurrerar med M

SR uppger dock samtidigt att Moderaterna sannolikt också gärna vill ha ministerposter på de två departementen.

Det skulle kunna lösas genom att dela upp departementet på två poster, vilken Socialdemokraterna har gjort under deras tid i regeringen.

Foto: Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Globalt mobilmärke går i graven – efter 20 år

2026 01 22

En teknikjätte slutar tillverka mobiler.

Den internationella mobiltillverkaren Asus bekräftar att de lägger ned sin mobilverksamhet.

Detta efter två decennier på telefonmarknaden, rapporterar PC Mag.

Slut på en era

Asus bekräftar att företaget inte kommer att lansera några nya mobiltelefoner under 2026, vilket i praktiken innebär ett slut för både Zenfone‑serien och speltelefonerna ROG Phone.

Den globala mobilverksamheten som pågått i över 20 år trappas nu ner kraftigt.

– Vi kommer inte längre att lägga till nya mobilmodeller i framtiden, säger Asus styrelseordförande Jonney Shih.

De senaste lanseringarna – Zenfone 12 Ultra och ROG Phone 9 – som båda släpptes under 2025 och även säljs i Sverige, blir därmed de sista modellerna i sina respektive serier.

LÄS MER: Moskva varnar Tyskland – lovar att slå tillbaka

Fokus på AI

I ett officiellt uttalande bekräftar Asus att det inte bara handlar om en “paus”, utan om en strategisk riktning där mobiltelefoner inte längre är centrala för företagets framtid.

Nyheten slår hårt mot spelintresserade användare.

ROG Phone har under lång tid varit ett förstahandsval för dem som söker maximal prestanda, effektiv kylning och stort batteri.

Med nedläggningen tvingas samma målgrupp nu vända sig till andra toppmodeller på marknaden.

Beslutet kommer i samband med att Asus omprioriterar sina resurser mot andra teknologier, däribland artificiell intelligens, robotik och avancerade PC‑produkter.

– Den hårda konkurrensen och marknadens utveckling gör det svårt att fortsätta driva en lönsam mobildivision, säger Shih.

Asus kunder påverkas

För den som redan äger en Asus-mobil förändras ingenting omedelbart.

Företaget har lovat att fortsatt erbjuda service, garanti och mjukvaruuppdateringar under en period framöver, men hur länge det ”ett tag” egentligen varar vill Asus inte specificera.

För svenska och internationella kunder innebär dock beskedet att det inte kommer några nya telefoner från märket, och återförsäljare förbereder sig för att fasa ut lagret när befintliga enheter säljs slut.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: A. Shvets

Text: Redaktionen