UPPGIFTER: Här är den största säkerhetsrisken för Sverige

2023 08 16

Säkerhetsläget i Sverige har försämrats.

I går, tisdag, uppmanade den ökända terrorgruppen al-Qaida till attacker mot Sverige och Danmark.

Jacob Kaarsbro, chefsanalytiker på tankesmedjan Europa, beskriver uppmaningen som en bestämd “krigsförklaring”.

– Det är på den grova sidan (uppmaningarna till fientlighet, red. anm.). Det är inget som underrättelsetjänsterna bara kan sitta och lyssna på, sa han till danska TV2 under gårdagen.

Så många terrorgrupper hotar Sverige

Al-Qaida är inte ensamma om att hota Sverige.

Enligt terrorforskaren Magnus Ranstorp finns det flera grupperingar som utgör ett konkret hot.

–  Vi har åtminstone fyra eller fem terrorgrupper som uppmanar muslimer och andra att det är en plikt att vidta våldsamma åtgärder, säger Ranstorp till TV4.

Organisationer enklare att stoppa

Flera terrorgrupper utgör ett hot mot Sverige.

Men den största säkerhetsrisken behöver nödvändigtvis inte vara ett planerat attentat från en organiserad terrororganisation.  

Terrorforskaren Hans Brun framhåller att det är betydligt enklare att stoppa organiserade nätverk jämfört med enstaka personer som ”agerar på egen hand”.

– Om det är flera personer som ska göra något tillsammans uppstår det som kallas ”brus” i dessa sammanhang. Personer kommunicerar på telefon, skickar mejl, ska resa och skaffa resurser, säger han till SvD.

Här är största risken

Attentat som inte planeras i grupp utan av enskilda personer är däremot svårare att upptäcka.

Hans Brun kallar det för den ”största risken” för Sverige.

– Jag är inte orolig men den största risken vi har, och det har Säkerhetspolisen och många andra sakkunniga varnat för, är det vi kallar för ensamagerande. Den här sortens attacker är oerhört svåra att upptäcka i tid, säger han till TV4.

Terrorforskaren uppger att den här sortens terrordåd vanligtvis utförs av gärningspersoner med en liknande bakgrund och livsåskådning.

– Det är ganska unga män typiskt sett som har en uppsjö av personliga problem, som tittar på propaganda online och sedan väljer att ta ut sina problem och frustration på allmänheten med väldigt enkla medel som knivar och fordon.

Text: Redaktionen


Flyg till Sverige på väg att stoppas

2025 12 24

Flera flyg på väg till Sverige kan komma att stoppas idag och senare i veckan.

Det varnas för kaotiska scener på flera europeiska flygplatser under julen.

Bakgrunden är att ett flertal strejker aktiverats där flygplatsanställda protesterar mot arbetsgivares “Grinchliknande beteende”, rapporterar Euronews.

Bland annat har SAS kabinpersonal lämnat London Heathrow Airport den 22 december och kommer att göra likadant på julafton och annandag jul.

– Flyg till flygbolagets viktigaste nav som Köpenhamn, Stockholm och Oslo kommer sannolikt att påverkas, uppger Euronews.

För låga löner

Enligt fackföreningen Unite ligger för låga löner bakom strejkerna. Lönerna uppges vara så dåliga att personalen måste förlita sig på gratis matutdelning, det vill säga nödhjälp från till exempel välgörenhetsorganisationer, när de befinner sig i “dyra skandinaviska städer”.

Calium Rochford, regionchef för Unite, jämför SAS med den beryktade filmkaraktären Grinchen som förstör julen.

– Det här är ett äkta Grinchen-liknande beteende från SAS. De utnyttjar sin personals välvilja och kommer nu att vara ansvariga för inställda julflyg, säger han enligt Euronews.

Flyg från Spanien kan ställas in

Det är fler flyg än de från London som väntas påverkas. Easyjets markpersonal på London Luton Airport har strejkat mellan den 19 och 22 december och har hotat att göra likadant den 26 till 29 december.

Dessutom kan flera flyg från och till Spanien komma att ställas in, vilket påverkar många semesterfirande svenskar. Exempelvis pågår en Ryanairstrejk på onsdagar, fredagar, lördagar och söndagar fram till den 31 december.

– Ryanairs passagerare kan därför drabbas av längre köer och förseningar vid incheckning och bagageupphämtning på följande flygplatser: Alicante, Barcelona-El Prat, Girona, Ibiza, Lanzarote, Madrid-Barajas, Malaga, Palma de Mallorca , Santiago de Compostela, Sevilla, Teneriffa Syd och Valencia, förklarar Euronews.

40 000 resenärer

Vid julens mest hektiska timmar kan det vara närmare 40 000 utresande per dag från Arlanda, enligt flygplatschef Karl Eklund.

– För en smidig utresa rekommenderar vi att du stämmer av med ditt flygbolag om vad som gäller för din resa och när du bör vara på plats, säger han till SvD.

Foto: Fabian N

Text: Redaktionen


“Ett slag i ansiktet” – Rysslandsallierad nobbar Putin

2025 12 24

I måndags skulle nio länder från Oberoende staters samvälde, bestående av de tidigare sovjetrepublikerna förutom Georgien och Ukraina, samlas.

Men det blev bara åtta länder som representerades.

I sista minuten lämnade Azerbajdzjans president Ilham Aliyev återbud till träffen i Sankt Petersburg. Den officiella förklaringen var ett “hektiskt arbetsschema”, enligt azerbajdzjanska statliga medier.

Markku Kangaspuro, direktör för forskningsavdelningen Alexanderinstitutet vid Helsingfors universitet, är övertygad om att det ligger en hund begraven.

– Detta är en fortsättning på de kylda relationerna och det faktum att Azerbajdzjan har distanserat sig från Ryssland, säger experten till Iltalehti.

"Ett slag i ansiktet"

Enligt Kangaspuro har Azerbajdzjan egentligen aldrig varit en riktigt nära allierad till Ryssland. Men landet har försökt upprätthålla goda relationer till Moskva.

Den relationen tycks nu hänga på en skör tråd, och har gjort ett tag, menar den finländska direktören.

– Det var förstås ett slag i ansiktet på Ryssland att presidenten inte skulle delta, men kanske kan inte heller detta tolkas som en ny, dramatisk vändning, säger Markku Kangaspuro.

Sköt ned passagerarplan

Det finns flera skäl till den frostiga relationen mellan Ryssland och Azerbajdzjan. Kangaspuro pekar bland annat på hur Azerbajdzjan anföll Armenien 2023 och erövrade Nagorno-Karabach-regionen. Attacken påverkade Rysslands relation till båda länderna, som distanserat sig från Kreml.

Förhållandet tog ytterligare en smäll när Ryssland i december 2024 sköt ned ett passagerarplan från Azerbaijan Airlines på väg till Tjetjenien, vilket föranledde 38 personers död.

Den långvariga omvälvningen i relationerna mellan Ryssland och Azerbajdzjan kulminerade i denna spricka som följde på nedskjutningen av planet, säger Kangaspuro.

LÄS MER: Ryssland tecknar gasavtal i Europa

Bad om ursäkt

I höstas bad Rysslands diktator Vladimir Putin officiellt om ursäkt för nedskjutningen av planet.

Men relationen mellan de två länderna har inte tinats upp. Azerbajdzjan har försökt minska sitt beroende av Ryssland genom att bland annat söka samarbete med Turkiet och EU, även om visst ryskt samarbete fortfarande består.

– Länderna i Sydkaukasien har präglats av en så kallad flexibel utrikespolitik som förändras ganska snabbt, där de samarbetar när det är nödvändigt och avstår från att göra det när det strider mot deras egna intressen, säger Kangaspuro.

LÄS MER: På väg att ta slut i Ryssland – letar febrilt över hela världen

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen