UPPGIFTER: Gränsen nådd för Kina – säger nej till Ryssland
2025 10 10
Kinas partnerskap med Ryssland har många gånger beskrivits som gränslöst.
Så verkar inte riktigt vara fallet.
Nu uppges nämligen Kina ha börjat neka Ryssland export av särskilda precisionsmaskiner som anses vara avgörande för produktion av bland annat missiler, motorkomponenter och precisionsstyrda system.
Enligt industrin är beskedet en signal på var gränsen går för Kina i sitt partnerskap med Vladimir Putin, rapporterar Newsweek.
– Kina har begränsat tillgången på högteknologisk utrustning, även om detta sällan diskuteras offentligt, säger Ildar Nuriev, ägare av det ryska maskinverktygsföretaget Tatpromstan, enligt tidningen.
– Om det tidigare var möjligt att få tag på maskiner med en noggrannhet på 3-4 mikrometer så är det inte längre det. Man måste skaffa en särskild exportlicens.
Framgång för sanktionerna
Att Kina börjat begränsa exporten av precisionsmaskiner till Ryssland beskrivs som en framgång för västerländska sanktioner som ämnar att försvaga den ryska krigsmaskinen.
Under de senaste åren har Ryssland hållit igång sin ekonomi mycket tack vare handeln med Kina, inte minst gällande olja och gas.
– Ändå har många kinesiska företag visat att de inte är immuna mot västerländska påtryckningar som syftar till att urholka Rysslands krigföringsförmåga, erfar Newsweek och fortsätter:
– Ryska importörer har rapporterat växande svårigheter att göra transaktioner med kinesiska banker sedan förra året, och exporten av varor med både civila och militära funktioner till Kinas grannländer har också i allt större utsträckning stött på problem.
LÄS MER: Ryskt stridsflygplan har kraschat
Exporten faller
Kinas export till Ryssland minskade generellt med 16,4 procent i augusti jämfört med motsvarande månad förra året, enligt kinesiska tulluppgifter.
Det var dubbelt så mycket som i juli.
Totalt har den bilaterala handeln minskat med nästan nio procent under årets första åtta månader.
Kina har även minskat på sina inköp av ryska råvaror, vilket bland annat omfattar 11 procent av oljeimporten, enligt oberoende The Moscow Times.
– På två år blev det tydligt för mig att man kan vara vän med alla, men man måste lita på sig själv, säger Ildar Nuriev.
LÄS MER: Kollaps – 150 000 lämnar ryska sektorn
Foto: President of Russia Office
Text: Redaktionen