UPPGIFTER: Georgisk utbrytarregion vill folkomrösta – kan ansluta till Ryssland

2022 05 13

Presidenten i den georgiska utbrytarregionen Sydossetien uppges ligga bakom förslaget.

Regionens ledare, Anatolij Bibilov, uppges vilja organisera en folkomröstning för att Sydossetien ska bryta sig loss från Georgien och istället upptas i Vladimir Putins Ryssland, rapporterar Reuters.

Uppgifterna hämtas från den ryska nyhetsbyrån Tass som meddelar att en folkomröstning redan är planerad den 17 juli nu i sommar.

“Vårt folks strävan”

– Jag tycker att ett enande med Ryssland är vårt strategiska mål. Detta är vår väg och en strävan från vårt folk. Vi bör gå vidare längs denna väg. Motsvarande rättsliga steg kommer att tas inom en snar framtid. Republiken Sydossetien kommer att bli en del av dess historiska moderland Ryssland, säger Anatolij Bibiliv.

Använde Putins retorik

Utbrytarregionens president motiverade beslutet med en retorik som påminner om den som hörts från Putinregemin före och under kriget i Ukraina.

– Den ryska världen idag försvarar sina anhängares intressen, de som är motståndare till nazismen, som respekterar universella humanitära värderingar och de grundläggande rättigheter och normer som delas av hela det internationella samfundet, säger Bibilov enligt ryska Tass.

Förbereder omröstningen

Enligt ryska medier har valkommissionen i Sydossetien både godkänt och skickat dokument om folkomröstningen till Georgiens president. 

En namninsamling ska ha ägt rum i regionen för att stötta folkomröstningen. Den lämnades in till centrala valkommissionen 6 maj, skriver Tass.

“Historisk strävan”

– Anatolij Bibilov undertecknade en förordning om att hålla en folkomröstning i Sydossetien, säger ledarens kontor i ett uttalande enligt franska tv-kanalen France 24.

Han hänvisar samtidigt till hans folks “historiska strävan” att ansluta sig till Ryssland.

Ryssland erkände regionen självständig

Ryssland ropade ut Sydossetien, tillsammans med Abchazien, som självständigt efter att ha inlett ett krig i Georgien 2008. 

De ryska styrkorna tryckte då undan de georgiska trupperna i de båda regionerna och sedan samma år har landet stationerade militärbaser i Sydossetien.

Georgien: “Oacceptabelt”

Georgien å sin sida har fördömt regionens planer på en folkomröstning.

Ledningen i landet har kallat idén om att ansluta sig till Ryssland “oacceptabel”, uppger France 24.

Tiotusentals fördrevs

Striderna i Georgien 2008 varade i fem dagar. Kriget avslutades med vapenvila efter att Georgien förlorat mark inom de separatistiska områdenas gränser.

Siffrorna för antalet döda varierar, men kriget lär ha krävt minst 700 liv enligt Väst och tiotusentals georgier fördrevs.

Foto: President of Russia Office resp M. Kukurudziak

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Sverige tappar mest i Europa – inget land sticker ut mer

2026 10 20

Ett misslyckande för Sverige och en väckarklocka för den nya regeringen.

Det framhåller Marcus Svanberg, vd på LF Fastighetsförmedlingen, efter att ha konstaterat dyster statistik för Sverige på tisdagsmorgonen.

Under lång tid har unga svenskar flyttat hemifrån tidigare än unga i något annat EU-land.

Nu har Sverige dalat till en femteplats på samma lista. Och åldern stiger snabbare än i något annat land i unionen, visar siffror från LF Fastighetsförmedling.

– Svenska unga har länge flyttat hemifrån tidigt, och det har varit något att vara stolt över. Men bristen på små och prisrimliga bostäder gör vägen till det första egna hemmet allt längre för landets unga. Att Sverige tappar mest i EU borde vara en väckarklocka för våra politiker nu när en ny regering ska bildas, säger Marcus Svanberg i en kommentar.

"Ett misslyckande"

För elva år sedan flyttade unga svenskar hemifrån tidigast vid 19,7 års ålder. Det var den tidigaste åldern i hela EU. Idag är motsvarande ålder 23,1 år och Sverige ligger nu femma på samma lista. 

– Alltför många unga har i dag inte ett boende som de kan kalla sitt eget hem, samtidigt som inflations- och räntechocken slog hårdast mot de med små marginaler. Det är inte bara ett problem för den unge som får sin frihet begränsad. Det är även ett misslyckande för Sverige och riskerar att leda till att unga tvingas tacka nej till jobb och utbildning, säger Marcus Svanberg. 

"Saknas uppenbarligen bostäder"

Sverige ligger fortfarande ett par år under EU-snittet på 26,3 år. Men det är takten som oroar, understryker LF Fastighetsförmedling. I Sverige har åldern stigit med 1,1 år sedan 2021, vilket är högst i hela EU. Tyskland och Italien är delad tvåa på +0,3 år. Inom hela EU har snittåldern till och med minskat med 0,3 år.

– Priset är inte hela förklaringen. Rensat för inflation kostar faktiskt en svensk bostad i dag lika mycket som för tio år sedan, och ändå halkar Sverige efter i EU-jämförelsen. Det saknas uppenbarligen både små bostäder och en rimlig väg för många att kunna betala en kontantinsats, säger Marcus Svanberg. 

Läs mer: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin

Topp 5: Här flyttar unga hemifrån som tidigast

  1. Finland (21,3)
  2. Danmark (21,8)
  3. Estland (22,7)
  4. Litauen (22,7)
  5. Sverige (23,1)

Topp 5: Här flyttar unga hemifrån senast

  1. Kroatien (31,5)
  2. Slovakien (30,9)
  3. Grekland (30,9)
  4. Italien (30,2)
  5. Spanien (30,2)

Källa: LF Fastighetsförmedling

Andra läser: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Foto: Bene Riobó Wikipedia Commons, CC BY-SA 4.0  resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen