UPPGIFTER: “Fullt inbördeskrig” efter Annie Lööfs avgång

2022 09 16

I elva år har Annie Lööf innehaft posten som partiledare i Centerpartiet.

I går kom chockbeskedet.

Annie Lööf avgår.

– Det är blandade känslor och jag tror att vi är många som hade förväntat sig att hon skulle sitta kvar längre på posten, säger EU-parlamentarikern Emma Wiesner till SvD.

”Fullt inbördeskrig”

– Jag lämnar detta besked nu för att Centerpartiet ska kunna ha en ordnad och bra process för att välja en ny ledare, sa Annie Lööf i sitt avgångstal.

Men C-ledaren uppges lämna ett splittrat parti bakom sig. Efter ett svagt valresultat är falanger inom partiet oense om vägen framåt.

– Jag tror att vi kommer att slita varandra i stycken. Det blir fullt inbördeskrig, säger en högt uppsatt centerpartist till Aftonbladet.

Enligt uppgifter till tidningen är partiet splittrat i två delar.

Ena sidan ställer sig bakom Annie Lööfs förflyttning mot Socialdemokraterna och Magdalena Andersson. Den andra sidan uppges vilja närma sig högerblocket.

– Lite förenklat kan man säga att det finns Kristersson-linjen och den linjen vi har. I bägge delarna finns det nyanser men i stora drag är det så, säger en C-källa till Aftonbladet.

”Väldigt stökigt och bråkigt”

Uppgifter till SvD tyder på en liknande bild. 

En källa med god insyn berättar att tre falanger ”strider” om partiets framtida vägval: 

”Socialliberalerna” som lutar åt vänster och vill fortsätta samarbetet med Socialdemokraterna.

”Centerbönderna” som vill vinna tillbaka väljare på landsbygden och som är missnöjda med partiets ställning i bränslefrågan.  

”Nyliberalerna” som lutar åt höger och drömmer tillbaka till Alliansens forna ”glansdagar”.

– Det kommer att bli väldigt internt stökigt och bråkigt framöver, säger C-källan till SvD.

Foto: Centerpartiet 

Text: Redaktionen


4 sep 2026

UPPGIFTER: Planerar avsluta Ukrainakriget

2026 09 04

USA kraftsamlar för att avsluta kriget i Ukraina.

Inför presidentvalet 2024 lovade Donald Trump att han skulle få ett slut på kriget, som nu är inne på sitt femte år.

Hittills har försöken inte gett resultat och sedan USA gick in i strider med Iran har frågan hamnat i skymundan.

Nu händer det dock saker.

För första gången sedan Trump inledde sin andra mandatperiod skickar han USA:s specialsändebud Steve Witkoff samt samt sin svärson Jared Kushner till Kyiv i helgen, erfar Axios.

Redan idag uppges Witkoff och Kushner dessutom resa till Moskva för att personligen träffa och samtala med Rysslands diktator Vladimir Putin.

Syfte: få slut på kriget

Det stora syftet med resan är att få till samtal om ett slut på kriget, uppger amerikanska tjänstemän till Axios.

Besöket av Trumps sändebud kommer tio dagar efter att CIA-chefen John Ratcliffe träffade cheferna för den ryska underrättelse- och säkerhetstjänsten i Moskva, konstaterar den amerikanska nyhetssajten och tillägger:

– Ratcliffe försökte ta reda på om de ryska underrättelsecheferna kunde övertala Putin att fortsätta diplomatiskt med målet att avsluta kriget.

Läs mer: USA skyller på Ukraina – deras fel

Ukrainsk oro

Från ukrainskt håll möts resan med viss fruktan att den kan komma att ställas in, enligt källor till Kyiv Independent. Anledningen är att det befaras att Witkoff kan ge efter för alternativa planer på grund av att han “börjar bli rädd”.

Ryssarna vill inte att de ska komma hit till Kyiv, och Witkoff är alltid lyhörd för den ryska inställningen. De får höra att det är farligt, säger en uppgiftslämnare till tidningen.

Enligt Kyiv Independent kan logistiska hinder stoppa sändebuden från att resa till Kyiv med flyg, och en källa uppger att Witkoff inte är bekväm med att resa till huvudstaden med tåg.

Läs mer: Moskvas nya vapen totalförstört

Foto: President of Russia Office resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


3 sep 26

Skyfall och åska på väg – här drar det in

2026 09 04

Hösten är på ingång.

Regn och åska drar in över delar av Sverige på lördagen.

SMHI varnar samtidigt för kyligare temperaturer och pekar ut områden där ovädret kan braka loss.

Regn och åska

Helgen bjuder på ett tydligt väderomslag i delar av Sverige.

På lördagen väntas regn, skurar, blåst och betydligt kyligare temperaturer på flera håll.

– Skurar fortsätter huvudsakligen beröra södra halvan av landet, i synnerhet Götaland. I Götaland blir det mer växlande molnighet och alltså sol mellan skurarna men också lite byig västvind. Till viss del finns också luckor i molntäcket över Svealand, och i Lappland kan det möjligtvis bli lite större luckor i molntäcket, uppger vädermyndigheten.

Framför allt pekas delar av inre Halland, södra Västergötland och västra Småland ut som områden där skurarna kan ge större mängder regn.

I Svealand väntas ett mer blandat väder, där vissa platser kan slippa regn helt medan andra får skurar.

LÄS MER: Putins planer i papperskorgen – nattsvart för Ryssland

Åskan kan slå till

Regnet är inte det enda som kan dra in.

På sina håll finns även risk för åska under lördagen.

– Det är inte omöjligt att det kan förekomma åska i de här skurarna. Det ser inte ut att bli jättemycket åska, men det kan absolut förekomma imorgon, uppger SMHI.

Även östra delar av landet kan få åska, men enligt meteorologen är risken störst i samband med skurarna i Götaland.

Det innebär att södra Sverige kan få en ordentlig blandning av regn, skurar, blåst och åska under dagen.

Kyligare temperaturer

Temperaturerna blir också betydligt mer höstlika på flera håll.

I Götaland och Svealand väntas temperaturerna i regel ligga runt eller strax över 15 grader.

Längst i söder kan det på vissa platser bli omkring 16–17 grader.

Även Skåne och Halland får räkna med blåsigt väder.

Där kan vindbyarna nå upp till hårda nivåer.

LÄS MER: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Foto: sethink

Text: Redaktionen