UPPGIFTER: “Fullt inbördeskrig” efter Annie Lööfs avgång

2022 09 16

I elva år har Annie Lööf innehaft posten som partiledare i Centerpartiet.

I går kom chockbeskedet.

Annie Lööf avgår.

– Det är blandade känslor och jag tror att vi är många som hade förväntat sig att hon skulle sitta kvar längre på posten, säger EU-parlamentarikern Emma Wiesner till SvD.

”Fullt inbördeskrig”

– Jag lämnar detta besked nu för att Centerpartiet ska kunna ha en ordnad och bra process för att välja en ny ledare, sa Annie Lööf i sitt avgångstal.

Men C-ledaren uppges lämna ett splittrat parti bakom sig. Efter ett svagt valresultat är falanger inom partiet oense om vägen framåt.

– Jag tror att vi kommer att slita varandra i stycken. Det blir fullt inbördeskrig, säger en högt uppsatt centerpartist till Aftonbladet.

Enligt uppgifter till tidningen är partiet splittrat i två delar.

Ena sidan ställer sig bakom Annie Lööfs förflyttning mot Socialdemokraterna och Magdalena Andersson. Den andra sidan uppges vilja närma sig högerblocket.

– Lite förenklat kan man säga att det finns Kristersson-linjen och den linjen vi har. I bägge delarna finns det nyanser men i stora drag är det så, säger en C-källa till Aftonbladet.

”Väldigt stökigt och bråkigt”

Uppgifter till SvD tyder på en liknande bild. 

En källa med god insyn berättar att tre falanger ”strider” om partiets framtida vägval: 

”Socialliberalerna” som lutar åt vänster och vill fortsätta samarbetet med Socialdemokraterna.

”Centerbönderna” som vill vinna tillbaka väljare på landsbygden och som är missnöjda med partiets ställning i bränslefrågan.  

”Nyliberalerna” som lutar åt höger och drömmer tillbaka till Alliansens forna ”glansdagar”.

– Det kommer att bli väldigt internt stökigt och bråkigt framöver, säger C-källan till SvD.

Foto: Centerpartiet 

Text: Redaktionen


Nytt land inför euro – halva befolkningen är emot

2025 11 05

Den 1 januari 2026 är det dags.

Efter åratal av förberedelser går då till slut Bulgarien med i eurosamarbetet, efter att beslutet formellt fattats i somras.

Men det är enbart drygt hälften av landets befolkning som stödjer valet av att byta valuta, rapporterar Politico.

Inflation och maktcentralisering i Bryssel är några av farhågorna som oroar bulgarerna.

Dessutom har påstådda ryska desinformationskampanjer fått fart, vilket bedöms ha ökat motståndet ytterligare.

Nu agerar Europeiska centralbanken för att lugna motståndarna inför anslutningen.

– Bulgarien går med i euron vid en tidpunkt då det råder större osäkerhet, då vi upplever fler kriser – den ena efter den andra, som dessutom förstärker varandra – och då den globala ordningen, så som vi har känt den, har blivit mer splittrad och vännerna kanske är färre, säger Christine Lagarde, Europeiska centralbankens ordförande, enligt Politico.

Kommissionären: kommer hjälpa Bulgarien

Tidigare i år låg stödet för euron i Bulgarien på 45 procent. De senaste månaderna har stödet ökat något till 51 procent, enligt en undersökning som landets finansminister Temenuzhka Petkova gått ut med.

Även Valdis Dombrovski, EU-kommissionär med särskilt ansvar för ekonomi, handel och finansiella frågor, försöker nu lugna kritikerna.

Hans budskap är att euron kommer att hjälpa Bulgarien att kompensera för växande geopolitiska risker. Åtminstone så som de uppfattas för investerare.

– I de baltiska länderna, trots att de var geopolitiskt exponerade, var lånekostnaderna lägre än i Polen, och investerare bedömde i stor utsträckning att euron är en stabiliserande faktor, säger Dombrovski enligt Politico.

LÄS MER: Kristersson ger plötsligt besked – om euro i Sverige

Har ryska kampanjer påverkat?

Enligt den amerikanska tidningen har det gått att peka ut ryssfinansierade kampanjer i sociala medier som ämnar att undergräva stödet för euron.

Det högerextrema partiet Revival, som arrangerat flera demonstrationer mot euron under året, ingick exempelvis i april ett avtal med Vladimir Putins parti Enade Ryssland.

Det är ingen hemlighet att Ryssland för ett hybridkrig mot Europa och de europeiska medlemsstaterna. Det handlar om provokationer, sabotagehandlingar, kränkningar av det europeiska luftrummet, inblandning i politiska processer i Europeiska unionen, även i andra länder, och desinformation, svarar Valdis Dombrovski på frågan om det ryska inflytandet påverkat den allmänna opinionen om euron.

LÄS OCKSÅ: Helt ny svensk cola kommer till affären

LÄS MER: Tung konkurs i Danmark – “Nordeuropas största”

Foto: Ryan Rayburn / IMF resp I. Boran

Text: Redaktionen


5 november 2025

JUST NU: Många kunder drabbade – allvarligt fel hos Klarna

2025 11 05

Ett allvarligt fel hos Klarna drabbar kunder.

Betaljätten Klarna har drabbats av ett allvarligt fel som har lett till att uppgifter om kunder har läckt ut.

Det var en kund som själv slog larm om problemet, som nu bekräftas av Klarna.

Upptäcktes av en kund

Den svenska betaljätten bekräftar att kunddata har läckt ut, rapporterar Forbes.

Felet upptäcktes när en kund skulle göra en betalning i Klarnas onlinekassa i helgen.

Kunden upptäckte att ansökningsformulär som skulle fyllas i redan var ifyllda – med en helt annan användares personuppgifter.

Kunden bestämde sig då för att avbryta betalningen av rädsla för att de egna personuppgifterna skulle bli synliga för andra användare.

Svenska Klarna, som i USA används varje vecka av mer än 150 miljoner kunder till stora amerikanska företag som Walmart, Macy’s och Wayfair, bekräftar problemet – men vill inte avslöja dess omfattning, enligt tidningen.

Enligt Klarna handlar det dock inte om något dataintrång.

LÄS OCKSÅ: Jättebesked om Klarna - tar stort kliv

Klarna bekräftar – ”sällsynt scenario”

En talesperson för Klarna kommenterar de läckta uppgifterna.

– Vi har fått kännedom om det här fallet och har utrett det grundligt, säger talespersonen, enligt tidningen.

Företaget menar att det är ett ”sällsynt scenario” som ligger bakom de allvarliga problemen.

– Problemet är kopplat till ett sällsynt scenario som vi aktivt arbetar med, och vi har vidtagit åtgärder för att ytterligare stärka våra skyddsåtgärder. Vi kan bekräfta att detta inte är resultatet av ett systemomfattande problem eller ett kunddataintrång, förklarar talespersonen.

Liknande problem tidigare

Klarna vill dock inte gå in på några tekniska detaljer om orsaken till problemet.

De svarar inte heller på hur många användare som har drabbats, enligt tidningen.

Företaget har haft liknande problem tidigare.

– I en kusligt liknande incident i februari 2020 rapporterade användare att genom att bara ange en e-postadress och ett postnummer fylldes formulär automatiskt i med andra användares data, rapporterar tidningen.

LÄS OCKSÅ: Postnord ändrar leveranser - glatt besked för kunderna

Foto: Klarna

Text: Redaktionen